COVID-19 прискорює старіння клітин мозку – дослідження

Вчені зі США з’ясували, що коронавірус викликає передчасне старіння клітин головного мозку. Це може провокувати серйозні наслідки, наприклад, ураження мозку, аналогічне хворобі Паркінсона. У зв’язку з цим перенесли затяжну коронавірусну інфекцію рекомендують спостереження у невролога. Про це пише видання hagin.az.

Вчені з Меморіального онкологічного центру Слоуна-Кеттерінга та Колумбійського університету з’ясували, що коронавірус може впливати на нейрони, які виробляють дофамін. Результати дослідження опублікував журнал Cell Stem Cell. Автори досліджували дофамінові нейрони середнього мозку, отримані з поліпотентних стовбурових клітин людини. З’ясувалося, що SARS-CoV-2 порушує роботу цих клітин: вони починають надсилати хімічні сигнали, які активують процес запалення та реакцію клітинного старіння.

Також дослідники оцінили вплив вірусу на клітини серця, легень та бета-клітини підшлункової залози, але шлях старіння активувався лише у дофамінових нейронів.

Хоча SARS-CoV-2 вражає лише 5% дофамінових нейронів, вчені вважають, що навіть невеликій популяції інфікованих клітин буде достатньо для розвитку серйозних наслідків — наприклад, ураження мозку, аналогічного до хвороби Паркінсона. Тому пацієнтам, які перенесли затяжну коронавірусну інфекцію, можна рекомендувати спостереження у невролога.

Молекулярний біолог, науковий співробітник МДУ Сергій Харитонов, з яким поговорив «Комерсант», вказує, що всі віруси, які спричиняють респіраторні захворювання, у тому числі коронавірус, можуть проникати в нервові клітини. «Нюйкові рецептори — це, по суті, відростки головного мозку. Якщо вірус заразить нюхові нервові клітини, він може проникнути у мозок. Тому найчастіше у тих, хто перехворів на ковід, так довго відновлюється нюх», — пояснює Харитонов.

Російський учений підтверджує, що світові дослідження справді зафіксували загострення симптомів хвороби Паркінсона внаслідок коронавірусної інфекції у тих пацієнтів, які вже жили із цим захворюванням нервової системи. Було кілька випадків дебюту Паркінсона після COVID-19. Однак поки що зв’язок цих двох процесів безпосередньо не доведений, зазначає експерт. Те саме, продовжує він, та з іншими неврологічними захворюваннями, наприклад, деменцією. «Проникаючи в мозок, коронавірус збільшує навантаження на нього, частина нервових клітин гине. Через це може порушитись, наприклад, пам’ять. Згодом вона має відновитися, але у людей похилого віку ці процеси йдуть складніше», — каже вчений.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

3 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

3 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

3 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

3 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

3 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

3 години ago