COVID-19 прискорює старіння клітин мозку – дослідження

Вчені зі США з’ясували, що коронавірус викликає передчасне старіння клітин головного мозку. Це може провокувати серйозні наслідки, наприклад, ураження мозку, аналогічне хворобі Паркінсона. У зв’язку з цим перенесли затяжну коронавірусну інфекцію рекомендують спостереження у невролога. Про це пише видання hagin.az.

Вчені з Меморіального онкологічного центру Слоуна-Кеттерінга та Колумбійського університету з’ясували, що коронавірус може впливати на нейрони, які виробляють дофамін. Результати дослідження опублікував журнал Cell Stem Cell. Автори досліджували дофамінові нейрони середнього мозку, отримані з поліпотентних стовбурових клітин людини. З’ясувалося, що SARS-CoV-2 порушує роботу цих клітин: вони починають надсилати хімічні сигнали, які активують процес запалення та реакцію клітинного старіння.

Також дослідники оцінили вплив вірусу на клітини серця, легень та бета-клітини підшлункової залози, але шлях старіння активувався лише у дофамінових нейронів.

Хоча SARS-CoV-2 вражає лише 5% дофамінових нейронів, вчені вважають, що навіть невеликій популяції інфікованих клітин буде достатньо для розвитку серйозних наслідків — наприклад, ураження мозку, аналогічного до хвороби Паркінсона. Тому пацієнтам, які перенесли затяжну коронавірусну інфекцію, можна рекомендувати спостереження у невролога.

Молекулярний біолог, науковий співробітник МДУ Сергій Харитонов, з яким поговорив «Комерсант», вказує, що всі віруси, які спричиняють респіраторні захворювання, у тому числі коронавірус, можуть проникати в нервові клітини. «Нюйкові рецептори — це, по суті, відростки головного мозку. Якщо вірус заразить нюхові нервові клітини, він може проникнути у мозок. Тому найчастіше у тих, хто перехворів на ковід, так довго відновлюється нюх», — пояснює Харитонов.

Російський учений підтверджує, що світові дослідження справді зафіксували загострення симптомів хвороби Паркінсона внаслідок коронавірусної інфекції у тих пацієнтів, які вже жили із цим захворюванням нервової системи. Було кілька випадків дебюту Паркінсона після COVID-19. Однак поки що зв’язок цих двох процесів безпосередньо не доведений, зазначає експерт. Те саме, продовжує він, та з іншими неврологічними захворюваннями, наприклад, деменцією. «Проникаючи в мозок, коронавірус збільшує навантаження на нього, частина нервових клітин гине. Через це може порушитись, наприклад, пам’ять. Згодом вона має відновитися, але у людей похилого віку ці процеси йдуть складніше», — каже вчений.

Ольга Степанова

Recent Posts

Італія наблизилась до розкриття однієї з великих таємниць да Вінчі

Фахівці Міланського політехнічного університету виявили численні підземні ходи, розташовані під замком Сфорца. Про це повідомляє університет на своєму…

3 хв. ago

Після прийому цих ліків сідати за кермо не можна: вони є майже в кожній аптечці

Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…

5 хв. ago

Потужний імпульс класу М від Сонця досяг Землі: які це має наслідки

17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…

1 годину ago

Головні недорогі новинки автомобілів 2025 року: хто виявився найкращим

Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…

2 години ago

Стали відомі рішення Трампа у перші години правління

Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…

3 години ago

Відстрочка та бронь від мобілізації не допоможе: ТЦК вже зачекалися

Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…

3 години ago