Небезпечна середньовічна хвороба повертається через сучасні дієти

Цинга, яка була широко поширена у XVI-XVIII століттях, знову стає актуальною через сучасні дієти та кризу вартості життя.

Як пише Sky News, на сполох б’ють австралійські медики. Захворювання безпосередньо залежить від відсутності (дефіциту) в організмі людини вітаміну С. Саме тому цинга в XVI-XVIII століттях була поширена серед моряків, які мали проблеми з харчуванням через тривале перебування у відкритому морі. Зараз, на думку медиків, давня хвороба знову набирає обертів через низку зрозумілих причин. Серед них – криза вартості життя (високі ціни на продукти), ожиріння та вживання ультраоброблених продуктів – особливостей сучасних дієт.

The Times наводить приклад чоловіка середнього віку, що надійшов до лікарні Перта (Західна Австралія). У пацієнта були “загадкові” симптоми: хвороблива висипка та синці на ногах. Ретельне обстеження, зокрема, аналізи крові та сканування, спочатку поставили лікарів у глухий кут – результати виключили відомі ним захворювання та інфекції. Однак через кілька днів з’ясувалося, що чоловік харчувався, як правило, ретельно обробленими продуктами й майже не їв фруктів і овочів. В результаті йому поставили діагноз “цинга”. Це небезпечне захворювання без відповідного лікування може завершитися летально – людина вмирає, зокрема, від кровотечі.

Як зазначає доктор Ендрю Дермаван, цинга сприймається, особливо у розвинених країнах, як хвороба минулого.

“Однак іноді ми стикаємося з її проявами. Особливо серед людей похилого віку, людей з алкогольною залежністю і дітей з психічними або проблемами, що розвиваються. Цинга знову з’являється на тлі зростання вартості життя. Симптоми можуть проявитися вже через місяць після початку дієти з дефіцитом вітаміну С”, – сказав він.

Серед основних симптомів цинги – червоні або сині плями на шкірі, особливо на ногах і ступнях, втома, біль у суглобах і м’язах, опухлі ясна, або (чи) ясна, що кровоточать. Також у хворих відзначається особливість шкіри – значна схильність до синців.

Фактори ризику включають куріння, ожиріння, алкоголізм, погане харчування та перенесені операції зі зниження ваги.

Як зазначає Sky News, у наші дні цинга зустрічається рідко, але вона забрала життя понад два мільйони британських моряків у XVI-XVIII століттях. Моряків Королівського флоту тоді прозвали “Лаймами” через те, що з метою профілактики хвороби їм видавали лимонний і лаймовий сік.

Довідка. Згідно з відкритими джерелами, цинга розвивається при недостатньому надходженні вітаміну С з їжею, може виникати також і при повноцінному харчуванні, якщо порушується засвоєння організмом вітаміну С. Для цинги характерні порушення в центральній нервовій системі та зміни на шкірі та слизових оболонках. Шкіра стає блідою, сухою, жорсткою, ясна спочатку бліді, згодом червоніють, набрякають, починають кровоточити. Зуби розхитуються і випадають. На шкірі з’являється дрібнокрапковий висип, виникають анемія, порушуються функції кишково-шлункового тракту, серцево-судинної системи, знижується тиск.

Мавпяча віспа у Європі – до відомо

Нагадаємо, у Європі зареєстровано випадок нового варіанта mpox (вірус мавпячої віспи). На думку світового лідера у розробці діагностичних технологій Roche (Швейцарія), заражених людей більше, ніж відомо офіційно.  Звертається увага на перший зареєстрований випадок нового варіанта mpox, про який Німеччина повідомила у вівторок. При цьому Інститут Роберта Коха, який відповідає за охорону здоров’я країни, 22 жовтня заявив, що ризик для широкого населення поки що залишається низьким.

Романчук Микола

Recent Posts

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

2 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

3 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

3 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

3 години ago

Пісторіус відмовився балотуватися на посаду канцлера Німеччини

Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…

3 години ago

Видаляли здорові зуби заради стилю: ритуал тайванців, від якого мороз по шкірі

Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…

3 години ago