Цинга, яка була широко поширена у XVI-XVIII століттях, знову стає актуальною через сучасні дієти та кризу вартості життя.
Як пише Sky News, на сполох б’ють австралійські медики. Захворювання безпосередньо залежить від відсутності (дефіциту) в організмі людини вітаміну С. Саме тому цинга в XVI-XVIII століттях була поширена серед моряків, які мали проблеми з харчуванням через тривале перебування у відкритому морі. Зараз, на думку медиків, давня хвороба знову набирає обертів через низку зрозумілих причин. Серед них – криза вартості життя (високі ціни на продукти), ожиріння та вживання ультраоброблених продуктів – особливостей сучасних дієт.
The Times наводить приклад чоловіка середнього віку, що надійшов до лікарні Перта (Західна Австралія). У пацієнта були “загадкові” симптоми: хвороблива висипка та синці на ногах. Ретельне обстеження, зокрема, аналізи крові та сканування, спочатку поставили лікарів у глухий кут – результати виключили відомі ним захворювання та інфекції. Однак через кілька днів з’ясувалося, що чоловік харчувався, як правило, ретельно обробленими продуктами й майже не їв фруктів і овочів. В результаті йому поставили діагноз “цинга”. Це небезпечне захворювання без відповідного лікування може завершитися летально – людина вмирає, зокрема, від кровотечі.
Як зазначає доктор Ендрю Дермаван, цинга сприймається, особливо у розвинених країнах, як хвороба минулого.
“Однак іноді ми стикаємося з її проявами. Особливо серед людей похилого віку, людей з алкогольною залежністю і дітей з психічними або проблемами, що розвиваються. Цинга знову з’являється на тлі зростання вартості життя. Симптоми можуть проявитися вже через місяць після початку дієти з дефіцитом вітаміну С”, – сказав він.
Серед основних симптомів цинги – червоні або сині плями на шкірі, особливо на ногах і ступнях, втома, біль у суглобах і м’язах, опухлі ясна, або (чи) ясна, що кровоточать. Також у хворих відзначається особливість шкіри – значна схильність до синців.
Фактори ризику включають куріння, ожиріння, алкоголізм, погане харчування та перенесені операції зі зниження ваги.
Як зазначає Sky News, у наші дні цинга зустрічається рідко, але вона забрала життя понад два мільйони британських моряків у XVI-XVIII століттях. Моряків Королівського флоту тоді прозвали “Лаймами” через те, що з метою профілактики хвороби їм видавали лимонний і лаймовий сік.
Довідка. Згідно з відкритими джерелами, цинга розвивається при недостатньому надходженні вітаміну С з їжею, може виникати також і при повноцінному харчуванні, якщо порушується засвоєння організмом вітаміну С. Для цинги характерні порушення в центральній нервовій системі та зміни на шкірі та слизових оболонках. Шкіра стає блідою, сухою, жорсткою, ясна спочатку бліді, згодом червоніють, набрякають, починають кровоточити. Зуби розхитуються і випадають. На шкірі з’являється дрібнокрапковий висип, виникають анемія, порушуються функції кишково-шлункового тракту, серцево-судинної системи, знижується тиск.
Нагадаємо, у Європі зареєстровано випадок нового варіанта mpox (вірус мавпячої віспи). На думку світового лідера у розробці діагностичних технологій Roche (Швейцарія), заражених людей більше, ніж відомо офіційно. Звертається увага на перший зареєстрований випадок нового варіанта mpox, про який Німеччина повідомила у вівторок. При цьому Інститут Роберта Коха, який відповідає за охорону здоров’я країни, 22 жовтня заявив, що ризик для широкого населення поки що залишається низьким.
У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…
Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…
Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…
Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…