Новий вірус загрожує всьому живому на Землі: щось допомагає йому поширюватися і мутувати

Не встиг світ оговтатися від пандемії коронавірусу, як над планетою нависла нова загроза — високопатогенний вірус пташиного грипу H5N1. Останнім часом з’являється дедалі більше новин про те, що вірус уже сягнув кожного з континентів планети й здатний інфікувати понад 350 видів птахів і близько 60 видів ссавців, серед яких і люди, пише IFLScience.

За словами наукового співробітника кафедри патобіології Університету Гвельфа Нітіа Будху та Шаяна Шаріфа, професора імунології, основними переносниками вірусу на сьогодні є водоплавні перелітні птахи, які здатні заражати інші види та допомагають інфекції розповсюджуватися планетою. У результаті це глобальне перенесення дає змогу хворобі поширюватися, а генетика і вірулентність вірусу допомагають йому постійно адаптуватися до нових умов.

Тепер учені виявили щось тривожне: зміна клімату, ймовірно, впливає на появу зоонозних вірусів, таких як пташиний грип. Простими словами, у міру зміни глобальних кліматичних умов змінюються моделі та маршрути міграції птахів — вищі температури та екстремальніші погодні умови спричинили великомасштабні переміщення популяцій низки видів помірного поясу. На думку вчених, ці зміни призвели до появи захворювань в унікальних областях і генетичних конфігураціях.

Зазначимо, що вперше вірус пташиного грипу було виявлено в Китаї 1997 року, відтоді екологія і генетика H5N1 значно змінилися. Наприклад, лише кілька років тому вірус сягнув полярних регіонів, а 2022 року було зафіксовано першу смерть білого ведмедя від пташиного грипу.

За майже три десятиліття вірус дістався до молочної худоби, а 2024 року вперше в історії був переданий від тварини до людини. Тепер дослідники вважають, що H5N1 адаптується до зараження ссавців.

З кожним роком з’являється дедалі більше свідчень про те, що зміна клімату прискорює глобальне поширення і появу нових штамів H5N1. Також учені вважають, що ширші сезонні коливання також сприяють появі нових варіантів пташиного грипу.

Нещодавні випадки передавання вірусу від птаха до людини та від великої рогатої худоби до людини підкреслюють загрози, які походять від цих вірусів, і важливість розуміння того, як зміна клімату впливає на їхнє поширення.

Тепер учені вважають, що боротьба з кліматичною кризою і стримування поширення пташиного грипу в усьому світі є пріоритетними завданнями, оскільки в майбутньому на нас може чекати нова пандемія.

Зусилля зі збереження необхідні для підтримки здорових екосистем і мінімізації поширення вірусу. Відновлення природного середовища проживання може пом’якшити наслідки зміни клімату для популяцій диких птахів, тим самим знижуючи ризик поширення вірусу H5N1.

Ольга Степанова

Recent Posts

Трамп звільнив Ілона Маска з Білого дому — Politico

Президент США Дональд Трамп звільнив мільярдера Ілона Маска з Білого дому. Очільник Сполучених Штатів сказав…

1 хв. ago

Штрафи, в’язниця та конфіскація майна: як каратимуть ухилянтів у 2025 році

Ухилення від мобілізації в Україні суворо карається законом. Ігнорування повістки або спроба "викрутитися" може коштувати…

7 хв. ago

Магнітні бурі, прогноз на три дні: чого очікувати від сонячної активності 3–5 квітня

Прогноз сонячної та геомагнітної активності на 3–5 квітня 2025 року опублікував Центр прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США. Геомагнітні…

14 хв. ago

Українські посадовці переходять у крипту: скільки декларацій з криптовалютою подали за 2024 рік

У 2024 році посадовці задекларували на 10% більше криптовалюти, ніж 2023-го. Найбільше криптовалюту задекларували представники…

23 хв. ago

Названо міста Європи, де туристам найдешевше і найдорожче обходяться їжа та напої

Багато туристів намагаються максимально заощадити під час відпочинку. Однак досить часто недостатньо просто знайти дешеві квитки…

32 хв. ago

У Харкові та Дніпрі анонсували масові відключення світла: графіки

У неділю 5 квітня частково будуть знеструмлені Київський та Салтівський райони Харкова. Про це повідомляє…

40 хв. ago