Новий вірус загрожує всьому живому на Землі: щось допомагає йому поширюватися і мутувати

Не встиг світ оговтатися від пандемії коронавірусу, як над планетою нависла нова загроза — високопатогенний вірус пташиного грипу H5N1. Останнім часом з’являється дедалі більше новин про те, що вірус уже сягнув кожного з континентів планети й здатний інфікувати понад 350 видів птахів і близько 60 видів ссавців, серед яких і люди, пише IFLScience.

За словами наукового співробітника кафедри патобіології Університету Гвельфа Нітіа Будху та Шаяна Шаріфа, професора імунології, основними переносниками вірусу на сьогодні є водоплавні перелітні птахи, які здатні заражати інші види та допомагають інфекції розповсюджуватися планетою. У результаті це глобальне перенесення дає змогу хворобі поширюватися, а генетика і вірулентність вірусу допомагають йому постійно адаптуватися до нових умов.

Тепер учені виявили щось тривожне: зміна клімату, ймовірно, впливає на появу зоонозних вірусів, таких як пташиний грип. Простими словами, у міру зміни глобальних кліматичних умов змінюються моделі та маршрути міграції птахів — вищі температури та екстремальніші погодні умови спричинили великомасштабні переміщення популяцій низки видів помірного поясу. На думку вчених, ці зміни призвели до появи захворювань в унікальних областях і генетичних конфігураціях.

Зазначимо, що вперше вірус пташиного грипу було виявлено в Китаї 1997 року, відтоді екологія і генетика H5N1 значно змінилися. Наприклад, лише кілька років тому вірус сягнув полярних регіонів, а 2022 року було зафіксовано першу смерть білого ведмедя від пташиного грипу.

За майже три десятиліття вірус дістався до молочної худоби, а 2024 року вперше в історії був переданий від тварини до людини. Тепер дослідники вважають, що H5N1 адаптується до зараження ссавців.

З кожним роком з’являється дедалі більше свідчень про те, що зміна клімату прискорює глобальне поширення і появу нових штамів H5N1. Також учені вважають, що ширші сезонні коливання також сприяють появі нових варіантів пташиного грипу.

Нещодавні випадки передавання вірусу від птаха до людини та від великої рогатої худоби до людини підкреслюють загрози, які походять від цих вірусів, і важливість розуміння того, як зміна клімату впливає на їхнє поширення.

Тепер учені вважають, що боротьба з кліматичною кризою і стримування поширення пташиного грипу в усьому світі є пріоритетними завданнями, оскільки в майбутньому на нас може чекати нова пандемія.

Зусилля зі збереження необхідні для підтримки здорових екосистем і мінімізації поширення вірусу. Відновлення природного середовища проживання може пом’якшити наслідки зміни клімату для популяцій диких птахів, тим самим знижуючи ризик поширення вірусу H5N1.

Ольга Степанова

Recent Posts

Гетманцев розповів про можливий другий етап підвищення податків

Голова Комітету з питань податкової політики Данило Гетманцев припустив можливість другого етапу підвищення податків. Він підкреслив,…

12 хв. ago

Брата і сестру посадили за коров’ячі жовчні камені на $3 млн: яким був їхній бізнес

В Уругваї засудили до тюремного ув'язнення брата і сестру за контрабанду коров'ячих жовчних каменів на…

26 хв. ago

“Україна буде змушена піти на болісні поступки”: Зеленський готується до переговорів, — ЗМІ

За п'ять тижнів до президентських виборів у США, коли на кону майбутнє поставок зброї, фінансової…

37 хв. ago

Обмеження карткових переказів в Україні з 1 жовтня: що зміниться і який тепер ліміт

Від 1 жовтня 2024 року Національний банк України тимчасово на півроку встановлює ліміт у 150…

57 хв. ago

Почули гуркіт: сапери відібрали у кота ручну гранату, яку він знайшов у підвалі (фото)

В американському штаті Огайо домашній кіт знайшов ручну гранату в підвалі, поки господарі займалися ремонтом…

1 годину ago

Гроші на війну будуть: Газпром знайшов, кому ще можна експортувати російський газ

Російський газовий монополіст Газпром розглядає Африканський континент як новий перспективний ринок для експорту газу, оскільки…

1 годину ago