Вакцина проти ВІЛ: препарат уперше виробив потужні антитіла

Будь-яка вакцина вважається успішною, якщо вона виробляє антитіла в імунізованих людей. Але цього недостатньо для того, щоб вакцину схвалили, крім іншого препарат має бути безпечним для більшості людей, не викликаючи в них серйозних побічних ефектів, пише ScienceAlert.

Новий кандидат на вакцину проти ВІЛ зіткнувся з деякими проблемами на ранніх стадіях випробувань, але домігся успіху в іншому. Останні результати показали, що новий препарат ефективно генерує нейтралізуючі антитіла широкого спектра дії, але його формулу довелося змінити через міркування безпеки.

Ще на початку 1990-х років було виявлено так звані широко нейтралізуючі антитіла (bnAbs), які можуть боротися з ВІЛ. Річ у тім, що bnAbs можуть розпізнавати і нейтралізовувати кілька штамів ВІЛ.

Але попри те, що з моменту виявлення цих антитіл минуло майже чотири десятиліття, вакцини, здатної генерувати bnAbs в організмі людини, поки що не було створено.

Проблема полягає в тому, що вкрай складно змусити імунну систему виробляти такі потужні антитіла. Дослідження показують, що bnAbs виробляється тільки у 10-25% людей з ВІЛ, а на їх вироблення можуть піти роки.

Тому результати нової вакцини-кандидата є перспективними. У межах невеликого клінічного дослідження препарат зміг виробити bnAbs у кількох людей після двох доз.

“За допомогою цієї вакцини ми дійсно можемо домогтися появи антитіл, що нейтралізують, упродовж кількох тижнів”, — каже керівник дослідження, імунолог з Інституту людських вакцин Дьюка (DHVI) Вілтон Вільямс.

Вакцина-кандидат націлена на ВІЛ-1, який є найпоширенішим типом ВІЛ. Частина його зовнішньої оболонки залишається стабільною навіть при мутаціях вірусу.

Клінічні випробування I фази почалися ще 2019 року, і в них узяли участь 24 здорові учасники, з яких четверо отримували плацебо. Дослідження довелося зупинити після того, як в одного з учасників виникла важка алергічна реакція (після третьої дози) на один із компонентів вакцини. За словами вчених, таку реакцію спричинив поліетиленгліколь (ПЕГ), який використовували для стабілізації складу.

До того, як дослідження довелося зупинити, п’ятеро учасників отримали по три з чотирьох дох вакцини, а ще 15 — тільки дві.

Вчені змінили формулу вакцини, виключивши звідти ПЕГ, тож дослідження може бути відновлено.

Під час аналізу результатів незавершеної I фази випробувань, вчені з’ясували, що вакцина викликає сильну імунну відповідь після двох доз.

Довгоочікувані антитіла bnAbs з’явилися у двох із п’яти осіб, які отримали по три дози вакцини. В експериментах на клітинах найпотужніші з цих антитіл нейтралізували від 15 до 35% штамів ВІЛ.

Ольга Степанова

Recent Posts

Будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК

Під час воєнного стану та у мирний час правила військового обліку залишаються обов’язковими для дотримання.…

3 хв. ago

Нью-Йорк запроваджує плату за в’їзд на Мангеттен, щоб зменшити затори

У Нью-Йорку з початку наступного року запровадять плату за в’їзд на авто в центральну частину…

4 хв. ago

Продукти-кілери: що насправді “вбиває” вашу печінку

Печінка — наш вбудований "очищувач", який тихо виконує колосальний обсяг роботи: детоксикує організм, синтезує білки,…

6 хв. ago

Рада готує водіям “сюрприз”: права вилучатимуть за все, крім поганого настрою

Замість звичних штрафів за порушення правил дорожнього руху Верховна Рада вирішила підняти ставки. Новий законопроєкт…

15 хв. ago

“А царь то не настоящий!”: Соцмережі кепкують із “заморожених” рук Путіна у відео з бункера

Чергова поява Володимира Путіна на публіці, яка мала б підкреслити його тверду позицію, натомість породила…

24 хв. ago

Розвідка США розсекретила, як Путін розправлявся зі своїми опонентами, – Bloomberg

Національна розвідка США склала звіт про вбивства політичних опонентів Путіна за кордоном. На запит видання Bloomberg звіт був частково…

47 хв. ago