У Китаї виявили новий коронавірус кажанів, який може уражати людей тим же шляхом, що і COVID-19

Китайські вірусологи виявили новий коронавірус у кажанів, який потенційно може передаватися людині так само як і збудник пандемії COVID-19. Це відкриття привернуло увагу світової наукової спільноти та викликало занепокоєння щодо ймовірності нової епідемії. 

Вірус отримав назву HKU5-CoV-2 і належить до підродини Merbecovirus, в яку також входить вірус, що викликає Близькосхідний респіраторний синдром (MERS). Його вперше виявили у японського нетопира в Гонконгу. Вчені з’ясували, що вірус здатен зв’язуватися з рецептором ACE2 — тим самим механізмом, через який SARS-CoV-2 проникав у клітини людини. Науковці стверджують, що ізольований вірус може інфікувати клітини людини та моделі тканин, які імітують дихальні шляхи. 

“Ми виявили та виділили новий штам HKU5-CoV, який може використовувати не лише рецептор ACE2 кажанів, але й людей та багатьох інших ссавців. Мербековірус від кажанів створює високий ризик зараження людей через пряму передачу або через проміжного хазяїна”, – йдеться у звіті опублікованому в науковому журналі Cell.

Однак, на відміну від COVID-19, зараз немає ознак того, що цей вірус може ефективно передаватися між людьми. Дослідження Університету Вашингтона та Уханьського університету показали, що здатність вірусу HKU5-CoV-2 прикріплюватися до людського рецептора ACE2 значно нижча, ніж у SARS-CoV-2, вірусу, який викликав пандемію коронавірусу. Це робить ризик швидкого поширення серед людей поки що незначним.

Хоча на цю мить причин для паніки немає, експерти не виключають потенційної небезпеки нового вірусу. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вже включила групу Merbecovirus до списку патогенів, які потребують пильного моніторингу в рамках глобальної готовності до пандемії. Крім того, науковці попереджають, що висока циркуляція вірусів серед кажанів і контакт із проміжними господарями можуть сприяти появі нових небезпечних штамів. 

Романчук Микола

Recent Posts

Новий стандарт 230В в Україні: чи потрібні стабілізатори та що буде з тарифами

З 1 липня 2025 року в Україні почнуть діяти нові стандарти якості електроживлення, згідно з якими…

2 години ago

Робота стоячи та рак: що призводить до смертельної хвороби

У сучасному світі все більше уваги приділяється перевагам роботи стоячи для здоров'я, як альтернативи тривалому…

2 години ago

Ціни переб’ють апетит: яловичина, ковбаса та бекон активно дорожчають

Українські супермаркети скоригували ціни на деякі популярні м'ясні продукти. Ще більше грошей доведеться викласти за…

2 години ago

Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, – Маск

Компанія Ілона Маска Neuralink імплантувала мозковий чіп уже третьому пацієнту. За словами підприємця, цього разу операцію проводив…

3 години ago

Як потрібно їздити, щоб витрачати менше палива: потрібно знати кожному автомобілісту

Власникам автомобілів доводиться постійно стикатися з безліччю проблем під час користування своєю машиною: від ремонту…

3 години ago

Мобілізація стане жорсткішою та буде посилена – крайня необхідність

Зусилля України з мобілізації нарощуються через тиск на фронті, що триває, з особливим акцентом на…

3 години ago