ВІЛ можна вирізати з клітин: технологію редагування генів випробували на людях

Вчені кажуть, що їм вдалося знищити ВІЛ із заражених клітин за допомогою технології редагування генів Crispr. “Генні ножиці” на молекулярному рівні розрізають ДНК, щоб “погані” фрагменти можна було видалити або дезактивувати.

Про це пише TechnologyReview.

Команда дослідників сподівається, що зрештою вдасться повністю позбавити організм від вірусу, хоча потрібно ще багато зробити, щоб переконатися, що це безпечно та ефективно.

Ліки проти ВІЛ, що наразі існують, можуть зупинити вірус, але не знищити його, тому що він вбудовує свою ДНК у генетичний код клітин людини.

Команда Університету Амстердама, представляючи короткий опис своїх перших висновків на медичній конференції в березні цього року, підкреслила, що їхня робота поки що залишається лише “доказом концепції” і не стане ліками від ВІЛ найближчим часом.

Доктор Джеймс Діксон, доцент технології стовбурових клітин і генної терапії в Ноттінгемському університеті, додав, що повні результати ще потребують ретельного вивчення.

“Потрібно буде ще багато зробити, щоб продемонструвати, що результати цих клітинних аналізів можуть відбуватися у всьому тілі для майбутньої терапії. Щоб ця технологія лікування реально вплинула на життя ВІЛ-інфікованих, знадобиться набагато більше часу”, — сказав він.

Інші вчені також намагаються використовувати Crispr проти ВІЛ. У ході експерименту біотехнологічна компанія Excision BioTherapeutics з Сан-Франциско повідомила, що вона додала інструмент редагування генів з програмою пошуку та знищення вірусу у тіла трьох людей, які живуть із ВІЛ.

Кінцева мета цієї розробки – лікування ВІЛ-інфекції за допомогою одноразового внутрішньовенного введення препарату для редагування генів. Компанія Excision повідомила, що через 48 тижнів три добровольці з ВІЛ не мають серйозних побічних ефектів.

Але доктор Джонатан Стойе, експерт-вірусолог Інституту Френсіса Кріка в Лондоні, сказав, що видалення ВІЛ з усіх клітин організму, які могли б утримувати його в організмі, було “надзвичайно складним”, а “можливі довгострокові побічні ефекти залишається проблемою”.

“Ймовірно, що пройде багато років, перш ніж будь-яка така терапія на основі Crispr стане рутинною — навіть якщо припустити, що вона може бути доведена як ефективна”, – сказав він.

ВІЛ заражає та атакує клітини імунної системи, використовуючи їхні власні механізми для створення своїх копій.

За умови ефективного лікування сучасними препаратами, вірус не може розмножуватись, але його ДНК все одно залишається у генетичному коді хворої людини. Тому більшість людей з ВІЛ потребують довічної антиретровірусної терапії. Якщо вони припинять приймати ці препарати, сплячий вірус може прокинутися та знову спричинити проблеми.

Ольга Степанова

Recent Posts

Чоловік зіткнувся з ведмедем, залізши до його лігва: чим це закінчилося (відео)

Сербський блогер зняв на відео момент, коли він зіткнувся з ведмедем, залізши в його лігво.…

10 хв. ago

Що загрожує чоловікам за незаконний перетин кордону під час війни

В умовах воєнного стану в Україні військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати…

18 хв. ago

У Bloomberg оцінили можливість громадянських заворушень у 20 найбільших економіках світу

США поступаються лише Туреччині та Росії серед 20 найбільших економік світу, які, ймовірно, зазнають насильницьких…

26 хв. ago

Найекстремальніша “хвиля-вбивця” в історії: гігантська стіна води досягла висоти 4 поверху (відео)

Океан покриває більшу частину поверхні планети, але все ще є найбільш маловивченим місцем на Землі.…

34 хв. ago

В Україну масово везуть китайські авто: топ-5 найпопулярніших моделей

Українці почали набагато активніше купувати автомобілі з Китаю. Протягом серпня до України ввезли з КНР понад…

42 хв. ago

“П’яні та побиті”: в “Укрзалізниці” відреагували на скандал з воєнізованими охоронцями

Близько 6-ї ранку 16 вересня в потязі працівник воєнізованої охорони "Укрзалізниці" заснув у купе провідника.…

50 хв. ago