Якщо ви думаєте, що про Barbiecore вже всі забули, то це не так. Нещодавно набув популярності рожевий шум. Що це, спитаєте ви, і будете праві, що поцікавились. Адже, як стверджує дехто, це те, що гарантує вам якісний глибокий сон, повідомляє IFLScience. Розберемось з усім по порядку.
Хороший сон необхідний для міцного здоров’я, тому не дивно, що ви почуваєтеся погано, коли не виспалися. Зрозуміло, що люди будуть звертатися до найрізноманітніших речей, щоб спробувати досягти цих чарівних восьми годин на ніч.
Шуми можна класифікувати як кольоровий діапазон на основі акустичних характеристик, і рожевий шум є лише одним із них. Найбільш відомий, ймовірно, білий шум, який є рівноцінною сумішшю всіх різних звукових частот, які ми можемо почути. Виходить нечіткий безперервний шиплячий звук, який може бути корисним для заглушення інших, більш дратівливих звуків.
Рожевий шум теж містить всі частоти, але зі зменшенням інтенсивності на три децибели на октаву – чим вища частота, тим нижча інтенсивність. Це означає звук нижчого тону, ніж білий шум, який деяким людям слухати приємніше.
Цікавий факт: як пояснює Air Canada, фоновий шум у салоні літака, який багато хто вважає білим, технічно є рожевим шумом.
Можна подумати, що все це цікавить лише фізиків, але є кілька важливих застосувань рожевого шуму в реальному житті. Поступове зменшення інтенсивності, що робить рожевий шум “рожевим”, схоже на те, що спостерігається в неелектричних музичних інструментах, тому його використовують для перевірки акустики кімнат та прослуховування аудиторій, а також для вирівнювання звукових систем з простором, у якому вони знаходяться.
Якщо ви намагаєтеся спати в галасливому середовищі, може бути корисним постійний фоновий звук низького рівня, що замаскує інші шуми. Людям, які відчувають шум у вухах, фоновий шум може допомогти відволіктися. Комусь подобається залишати вентилятор увімкненим, іншим – звук дощу чи заспокійливий шум лісу. Але в останні роки люди почали припускати, що певні кольори шуму можуть мати особливу користь.
Поки що немає великої кількості досліджень на цю тему. При цьому медики з Північно-Західного університету виявили, що частоти рожевого шуму дуже схожі на розподіл частот мозкових хвиль, які ми бачимо під час повільного сну, оскільки це великі повільні хвилі. У дослідженні 2017 року за участю 13 людей похилого віку команда з’ясувала, що м’яка стимуляція рожевим шумом під час сну значно покращує глибокий сон і результати тесту на пам’ять наступного ранку.
Попереднє дослідження, проведене в 2016 році, дійшло до подібних висновків. Його автори написали, що акустична стимуляція є перспективною для застосувань і може принести користь як пацієнтам, так і здоровим людям. Але знову ж таки, це було дуже невелике дослідження, лише 16 молодих дорослих учасників.
Зовсім недавно провели дослідження, де повторювався вплив на сон протягом кількох ночей. Він включав 15 пацієнтів з хворобою Альцгеймера, які носили пов’язку на голові. Та записувала дані про їхній сон і стимулювала рожевим шумом протягом двох тижнів. Дослідники дійшли висновку, що акустична стимуляція є багатообіцяючим способом покращення сну, але зауважили, що окремі люди в дослідженні мали різноманітний досвід. Вони припускають, що може знадобитися персоналізований підхід.
Інше недавнє дослідження 2023 року включало дані 72 студентів та вивчало вплив рожевого шуму під час сну на інсайт, більш складний когнітивний процес, ніж проста пам’ять. Студентів поділили на три групи. Автори з подивом помітили, що рожевий шум не допоміг студентам виконати завдання. Вони навіть припустили, що такий шум може нанести шкоду креативності. Це не означає, що рожевий шум ніколи не може бути корисним як засіб для сну, додали науковці.
Зробити чіткі висновки з дослідження поки що неможливо, а результати, подібні до досліджень 2023 року, показують, що рожевий шум не буде простим рішенням для проблем зі сном. Проте, відтворення відео з рожевим шумом на YouTube, коли ви намагаєтесь заснути, навряд чи завдасть вам шкоди. Принаймні, можна спробувати.
Якщо ви час від часу страждаєте від безсоння, спробуйте експериментувати з різними звуками, щоб знайти той, який вам подобається. Якщо ви думаєте, що рожевий шум вам допоміг, це може бути сильнішим, ніж те, чи було це об’єктивно доведено, переконані психологи.
Але одного лише рожевого шуму може бути недостатньо, якщо на ваш сон впливають інші суттєві фактори, і варто поглянути на ширшу картину, коли йдеться про гігієну сну.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…