З Індії поширюється небезпечний вірус Nipah, від якого немає ліків. Вже є перші жертви у 2024 році. У вересні зафіксували другий смертельний випадок від вірусу Nipah з початку року.
У індійському штаті Керала від Nipah помер 24-річний студент, пише Reuters. У липні від цього ж вірусу загинув 14-річний хлопчик. Після смерті студента під нагляд медиків потрапили 151 особа, яка мала з ним контакт, аби запобігти поширенню хвороби.
У хлопця 4 вересня проявилися симптоми, зокрема лихоманка. Вже через п’ять днів він помер. Результати аналізу крові, проведеного в Національному інституті вірусології в Пуне, підтвердили зараження Nipah.
З моменту своєї першої появи у штаті у 2018 році вірус Nipah став причиною загибелі десятків людей у Кералі, вказує Reuters. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає Nipah одним із пріоритетних патогенів через його здатність викликати епідемії.
На сьогодні не існує ні вакцини, ні специфічних ліків проти цієї хвороби, нагадує Reuters. Джерелом вірусу є плодоїдні летючі миші й свині, а сама хвороба може викликати смертельну лихоманку, що призводить до набряку мозку. Серед симптомів можуть бути лихоманка, блювання, респіраторні порушення, а в тяжких випадках – судоми, енцефаліт і кома.
Людство побоюється вірусу Nipah. Звучать думки, що він може поширитися до масштабів пандемії (ось і ВООЗ попереджає про можливі епідемії), і це буде небезпечніше, ніж COVID-19. Але поки що, і про це говорять дані Reuters, Nipah більш-менш локалізований в Індії і йдеться про десятки жертв з 2018 року, що, на щастя, зовсім не тягне на пандемію.
У 2021 році Times of India повідомляло, що вперше смертельний для людини вірус Nipah знайшли у двох видів кажанів в штаті Махараштра. Вірус виявили у двох видів тварин – кажанів Rousettus leschenaultii і Pipistrellus Pipistrellus.
ВООЗ вже тоді включила його до першої десятки найбільш небезпечних вірусів. Він передається людям через фрукти, на які потрапила слина хворої тварини. Від нього немає ліків або вакцини, а рівень смертності, як стверджувалося, дуже високий – від 65% до 100%.
Але ж це було саме у Індії. Взагалі ж вперше вірус був виявлений у 1999 році в Малайзії. Природніми його носіями є плодоїдні летючі лисиці із Австралії, Бангладеш, Індії, Індонезії, Камбоджі, Китаю, Мадагаскару, Малайзії, Папуа-Нової Гвінеї, Таїланду і Східного Тимору. Крім того, вірус виявили у летючих лисиць в Африці. Рознощиками захворювання вважаються крилани — великі кажани. За словами вчених, люди заражалися після контакту з хворими домашніми тваринами, (переважно свинями), а також в результаті вживання плодів, забруднених виділеннями інфікованих криланами.
Спойлер: ні. Загадкову хворобу Х обговорювали у 2024 році на Всесвітньому економічному форумі у Давосі за участю ВООЗ. Але це, здається, “колективний портрет” загрози.
Як визначає Вікіпедія, “Хвороба X” – найменування теоретичного невідомого патогену, здатного викликати епідемію чи пандемію, прийнятого ВООЗ у лютому 2018 року для переліку патогенів та захворювань, що потребують термінової розробки ліків або способів лікування. Це і є той перелік з 10 загроз, куди ВООЗ вписала і Nipah. Загалом, серед пріоритених вірусів експерти називають наступні:
Мирна буденність у Свалявському будівельному ліцеї на Закарпатті перетворилася на поле бою, де, схоже, хтось…
Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…
У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…
У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…
У 2024 році в Україні триває мобілізація, і багатьох цікавить, як хвороби серця та кровообігу…
Тимчасова слідча комісія з питань порушення законодавства в Міноборони та ЗСУ рік вивчала ситуацію у…