Їж, спи і лікуйся: зір можна врятувати за допомогою гормону сну

У боротьбі за якісний сон всі засоби згодяться, і мелатонін, що допомагає регулювати циркадні ритми, займає у цьому списку важливу позицію. Але, приймаючи його у вигляді добавки за прямим призначенням, можна, виявляється, займатися заодно і профілактикою поширеної причини вікового погіршення зору. Зв’язок між мелатоніном та віковою дегенерацією жовтої плями (ВМД) виявили американські офтальмологи, повідомляє Live Science.

На жаль, від цієї недуги, яка є основною причиною втрати зору у людей віком від 50 років, ніхто не застрахований. При ВМД уражається макула – центральна частина сітківки, що відповідає за чіткість центрального зору, який важливий, наприклад, для читання та водіння машини. Завдяки макулі ми бачимо об’єкти, розташовані навпроти нас. При її ушкодженні, звісно, ​​не настає повна сліпота, але “видимість” стає затуманеною, спотворюються лінії, з’являються темні плями в центральному полі зору, погіршується здатність розпізнавати деталі.

Після аналізу даних понад 200 тисяч пацієнтів старше 50 років, які не мали ВМД, виявилося, що у тих, хто приймав добавки з мелатоніном, виникнення цієї недуги протягом 15 років зустрічалось на 58% рідше, ніж у тих, хто не їв мелатонін. Ба більше, знижувався і ризик більш тяжкої форми ВМД. 

Мелатонін може стати ефективним засобом проти вікової втрати зору, від якої поки що немає ліків.

Річ у тім, що ВМД може бути сухою та вологою. Найбільш поширеною формою є суха, що характеризується повільною втратою центрального зору. А ось волога викликає аномальне зростання кровоносних судин під макулою, які можуть протікати або кровоточити, спричиняючи її пошкодження. Зір при цьому швидко погіршується і може бути взагалі втрачено, а суха форма у 10-15% випадків може прогресувати у мокру.

На другому етапі досліджень команда вивчила медичні записи близько 128 000 пацієнтів із сухою ВМД, з них 66 000 приймали мелатонін, а 62 000 – ні. І у тих, хто його приймав, ймовірність розвитку вологої форми протягом 15 років була на 56% нижчою, ніж у тих, хто цього не робив. 

Ці результати підтверджують висновки більш ранніх досліджень про благотворний вплив мелатоніну на основні процеси, що відбуваються при ВМД. 

  1. По-перше, він має сильні антиоксидантні властивості, що захищають клітини сітківки від пошкоджень та окислювального стресу.
  2. По-друге, мелатонін зменшує запалення у сітківці, і це важливо, оскільки запалення пов’язане з розвитком та прогресуванням ВМД.
  3. По-третє, він забезпечує клітини сітківки необхідною енергією, зменшуючи ризик їхніх ушкоджень.

Віддаючи належне потенційним перевагам “сонного” методу лікування ВМД, вчені попереджають про необхідність контролювати якість добавок з мелатоніном та дозування. Оскільки, наприклад, популярні жувальні цукерки з мелатоніном можуть містити набагато вищі дози, чим це зазначено, або ж не мати його зовсім.

У будь-якому випадку, ідею приймати мелатонін необхідно спочатку обговорити з офтальмологом, щоб оцінити індивідуальні потреби та можливі ризики. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Росія окупувала ще одне село в Донецькій області – DeepState

Загарбницькі війська Російської Федерації захопили українське селище Степанівка. Воно розташоване в Краматорському районі Донецької області, повідомляє у…

1 хв. ago

В Україні готують нововвведення для мобілізації

Заступник міністра оборони з питань цифровізації Катерина Чорногоренко розповіла, що планується внести правки до законодавства,…

13 хв. ago

Рустем Умєров заробив понад мільйон гривень: що відомо про зарплату міністра оборони

Міністр оборони України Рустем Умєров, який очолив відомство у вересні 2023 року, за січень–жовтень 2024…

20 хв. ago

Скандальний  закон про дрова: до кого можуть прийти з перевірками

Закон №9665, який посилює відповідальність за зберігання дров без документів, стосуватиметься лише тих, хто рубає та краде…

25 хв. ago

Вибори в США: хто переможе у президентських перегонах

Сьогодні, 5 листопада, у США відбуваються президентські вибори. Вирішальними стануть результати у кількох окремих "хитких"…

37 хв. ago

Штрафи за мову у школах: МОН роз’яснило новий законопроект про українізацію освіти

Законопроект №12086, який нещодавно було представлено у Верховній Раді, викликав резонанс в Україні. Він спрямований…

37 хв. ago