Їж, спи і лікуйся: зір можна врятувати за допомогою гормону сну

У боротьбі за якісний сон всі засоби згодяться, і мелатонін, що допомагає регулювати циркадні ритми, займає у цьому списку важливу позицію. Але, приймаючи його у вигляді добавки за прямим призначенням, можна, виявляється, займатися заодно і профілактикою поширеної причини вікового погіршення зору. Зв’язок між мелатоніном та віковою дегенерацією жовтої плями (ВМД) виявили американські офтальмологи, повідомляє Live Science.

На жаль, від цієї недуги, яка є основною причиною втрати зору у людей віком від 50 років, ніхто не застрахований. При ВМД уражається макула – центральна частина сітківки, що відповідає за чіткість центрального зору, який важливий, наприклад, для читання та водіння машини. Завдяки макулі ми бачимо об’єкти, розташовані навпроти нас. При її ушкодженні, звісно, ​​не настає повна сліпота, але “видимість” стає затуманеною, спотворюються лінії, з’являються темні плями в центральному полі зору, погіршується здатність розпізнавати деталі.

Після аналізу даних понад 200 тисяч пацієнтів старше 50 років, які не мали ВМД, виявилося, що у тих, хто приймав добавки з мелатоніном, виникнення цієї недуги протягом 15 років зустрічалось на 58% рідше, ніж у тих, хто не їв мелатонін. Ба більше, знижувався і ризик більш тяжкої форми ВМД. 

Мелатонін може стати ефективним засобом проти вікової втрати зору, від якої поки що немає ліків.

Річ у тім, що ВМД може бути сухою та вологою. Найбільш поширеною формою є суха, що характеризується повільною втратою центрального зору. А ось волога викликає аномальне зростання кровоносних судин під макулою, які можуть протікати або кровоточити, спричиняючи її пошкодження. Зір при цьому швидко погіршується і може бути взагалі втрачено, а суха форма у 10-15% випадків може прогресувати у мокру.

На другому етапі досліджень команда вивчила медичні записи близько 128 000 пацієнтів із сухою ВМД, з них 66 000 приймали мелатонін, а 62 000 – ні. І у тих, хто його приймав, ймовірність розвитку вологої форми протягом 15 років була на 56% нижчою, ніж у тих, хто цього не робив. 

Ці результати підтверджують висновки більш ранніх досліджень про благотворний вплив мелатоніну на основні процеси, що відбуваються при ВМД. 

  1. По-перше, він має сильні антиоксидантні властивості, що захищають клітини сітківки від пошкоджень та окислювального стресу.
  2. По-друге, мелатонін зменшує запалення у сітківці, і це важливо, оскільки запалення пов’язане з розвитком та прогресуванням ВМД.
  3. По-третє, він забезпечує клітини сітківки необхідною енергією, зменшуючи ризик їхніх ушкоджень.

Віддаючи належне потенційним перевагам “сонного” методу лікування ВМД, вчені попереджають про необхідність контролювати якість добавок з мелатоніном та дозування. Оскільки, наприклад, популярні жувальні цукерки з мелатоніном можуть містити набагато вищі дози, чим це зазначено, або ж не мати його зовсім.

У будь-якому випадку, ідею приймати мелатонін необхідно спочатку обговорити з офтальмологом, щоб оцінити індивідуальні потреби та можливі ризики. 

Ольга Степанова

Recent Posts

У клієнтів Приватбанку продовжують красти гроші з рахунку через компанію із США

Українці, які користуються послугами Приватбанку, знову стикаються з крадіжками коштів із рахунків. Багато з них…

3 хв. ago

В Індії розбився винищувач російського виробництва

Винищувач МіГ-29 ВПС Індії зазнав аварії під час тренувального польоту в центральній частині країни. Про…

12 хв. ago

У TikTok висміюють новий закон щодо покарання українців за зберігання дров

Користувачі відеомережі ТікТок висміюють новий закон, за яким українці можуть потрапити до в'язниці за зберігання дров…

18 хв. ago

Популярний курорт у ЄС запроваджує дуже суперечливий туристичний збір

Мадейра запровадила новий збір для нерезидентів, які подорожують окремими популярними туристичними маршрутами. Ця ініціатива є…

24 хв. ago

Боржники за послуги ЖКГ не можуть отримати субсидію – ПФУ

Якщо домогосподарство має прострочену понад три місяці на дату надання інформації заборгованість з оплати житлово-комунальних…

28 хв. ago

Журналіст опублікував докази наявності чоловічих статевих органів у переможниці Олімпіади

Французький журналіст Джаффар Айт Аудіа передав ресурсу Reduxx докази, що олімпійська чемпіонка з боксу Іман Хеліф –…

29 хв. ago