Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила віспу мавп надзвичайною ситуацією в галузі суспільної охорони здоров’я, що викликає міжнародну заклопотаність, у зв’язку зі збільшенням кількості випадків захворювання в Демократичній Республіці Конго (ДРК), багатьох сусідніх країнах і виявлення цієї хвороби в Європі. Ця заява покликана активізувати глобальні заходи у відповідь, що сприятимуть розповсюдженню вакцин і діагностичних засобів для запобігання подальшому хаотичному поширенню вірусу. Однак багато людей досі не знають, що за небезпека маячить на глобальному горизонті і чому всі так переполошилися через неї, пише The Conversation.
Хоча ситуація й викликала тривогу, ВООЗ поки що не класифікує віспу як пандемію, а прагне запобігти її розвитку до таких глобальних масштабів через раннє втручання, згадуючи гіркий досвід нещодавнього спалаху COVID-19, каже професорка Райна Макінтайр, головна наукова співробітниця Національної ради зі здоров’я та медичних досліджень Австралії (NHMRC), керівниця програми з біобезпеки в Інституті Кірбі, Австралія.
Віспа мавп — це вірусна інфекція, симптоми якої включають лихоманку, головний біль, біль у м’язах і характерний висип. Вірус ендемічний у деяких регіонах центральної та західної Африки, де він існує в організмі тварин і може передаватися людині. Нещодавній спалах у ДРК був особливо важким і здебільшого був пов’язаний зі смертоноснішим новим штамом вірусу, смертність від якого сягає вже 10%.
Ця ситуація змусила ВООЗ і Африканські центри з контролю і профілактики захворювань оголосити тривогу високого рівня. У ДРК одночасно спостерігаються дві епідемії віспи: одна з них пов’язана з важчим штамом, а інша — з менш важким варіантом, який раніше поширився на багато країн у 2022 році. Відсутність повсюдного імунітету у зв’язку з припиненням вакцинації проти віспи понад 40 років тому погіршила ситуацію, зробивши населення планети вразливішим до цих спалахів, пояснює Макінтайр. Незважаючи на наявність ефективних вакцин, їхнє поширення в ДРК було обмежене, що сприяло триваючій кризі в галузі громадської охорони здоров’я.
Останнім часом поширення віспи вийшло за межі ДРК і охопило сусідні країни, такі як Руанда і Бурунді, а також інші регіони Східної Африки, включно з Кенією та Угандою. Таке розширення географічного ареалу хвороби викликало побоювання, що вірус може потрапити на інші континенти, як це сталося 2018 року, коли він поширився з Нігерії до Великої Британії. І немов підтверджуючи їх, зовсім недавно вірус виявили вже в Європі.
Низький потенціал тестування в ДРК ще більше ускладнює зусилля з моніторингу та контролю вірусу, оскільки більшість випадків захворювання залишаються непідтвердженими лабораторними дослідженнями. У заяві ВООЗ наголошується на нагальній необхідності боротьби зі спалахом у його поточному географічному джерелі для запобігання глобальному поширенню. Для цього необхідно посилити епіднагляд, збільшити поширення вакцин і забезпечити ефективний зв’язок із громадською охороною здоров’я для боротьби з дезінформацією, каже Макінтайр. Крім того, міжнародне співтовариство має зосередитися на забезпеченні рівного доступу до профілактичних заходів, особливо в бідних регіонах, які найбільше постраждали від вірусу, вважає вона.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…