Смартфони, безсумнівно, зробили революцію в сучасному житті, поліпшивши комунікацію і зробивши інформацію доступнішою, ніж будь-коли. Однак цей технологічний прогрес пов’язаний із низкою проблем. Тоді як смартфони забезпечили безпрецедентний зв’язок, вони також привнесли низку психологічних явищ, пов’язаних з їх постійним використанням. Один такий фантомний синдром може серйозно порушити наше повсякденне життя, пише Forbes.
Відносно новий стан почав проявлятися в деяких людей, відомий як “синдром фантомної вібрації” — сенсорне спотворення, коли вони сприймають свій телефон вібруючим, хоча насправді це не так. Вони вважають, що відчувають вібрацію свого телефону або чують його дзижчання, навіть якщо насправді ніяких повідомлень немає.
У різних дослідженнях цей стан називали “текстофренією” або “ринг-тривожністю”, що відображає його зв’язок із тривогами, пов’язаними з мобільними технологіями. Дослідження, проведене 2013 року в журналі Computers in Human Behavior, показало, що майже 89% учасників відчували фантомні вібрації хоча б раз на два тижні. Ця статистика підкреслює, наскільки поширена ця проблема, що зачіпає значну частину користувачів смартфонів, заявляє психолог Марк Треверс.
Відчуття фантомних вібрацій — не банальне явище, а відображення того, наскільки глибоко смартфони проникли в повсякденне життя, каже він. Цей стан є різновидом тактильних галюцинацій, коли мозок невірно інтерпретує сенсорні сигнали через очікування вібрації телефону. У міру того як користувачі дедалі більше залежать від своїх пристроїв, їхній мозок починає передбачати і навіть створювати ці сигнали, що призводить до відчуття неіснуючої вібрації.
Дослідження показують, що це явище тісно пов’язане з необхідністю мозку фільтрувати й обробляти величезну кількість сенсорних даних, які він отримує. Дослідження, опубліковане в журналі BMJ 2010 року, показало, що мозок, перевантажений безперервним сенсорним сигналом, застосовує фільтри, засновані на очікуваннях, що відомо як пошук, керований гіпотезами. Цей механізм є двосічним мечем: він допомагає впоратися з постійним припливом інформації, але також призводить до помилок, таких як фантомні вібрації.
Ба більше, тривожність, пов’язана з використанням сучасних технологій, описана в дослідженнях 2013 року як “iDisorders”, ще більше посилює проблему. У міру того як люди стають дедалі залежнішими від своїх пристроїв, передчуття спілкування через них може проявлятися в різних психологічних симптомах, включно з фантомними вібраціями. Подальше дослідження, проведене у 2015 році, підтвердило це, наголосивши, що тривога, пов’язана з очікуванням повідомлень, значною мірою сприяє появі таких галюцинацій.
Хоча синдром фантомних вібрацій загалом нешкідливий, він показує глибокий ступінь впливу, який смартфони чинять на нашу психіку сьогодні. Цей стан, хоча зазвичай і не викликає занепокоєння, вказує на ширшу соціальну проблему: глибоку інтеграцію технологій у наше життя, до такої міри, що вони впливають навіть на наше підсвідоме сприйняття.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…