Чи є межа людського життя: до якого віку максимум можуть дожити люди

Тривалість людського життя є однією з найактуальніших тем досліджень: вчені намагаються знайти те, що сповільнить наше біологічне старіння і підвищить тривалість життя людей. Опитування 2011 року показало, що більшість людей не хотіли б жити вічно, втім, навряд чи вони відмовилися б від кількох додаткових десятків років на планеті, пише IFLScience.

Сьогодні вчені зосереджені на дослідженні різних дієт і способу життя в так званих “блакитних зонах” Землі. З огляду на все, деякі з цих відкриттів справді ефективні, оскільки за останні 150 років тривалість життя значно зросла. Але як далеко це може зайти та чи є якась межа людського життя?

Що таке старіння

За словами дослідника з Інституту біології старіння Макса Планка, вік і старіння не є одним і тим самим. Фактично вік є лише числом, і вельми суб’єктивним. Водночас старіння — спостережуваний процес, який можна описати та визначити з наукового погляду. Наприклад, у дослідженнях учені визначають старіння як втрату фізіологічної цілісності, що прогресує і призводить до функціональних порушень, вона також підвищує і ризик смерті.

Головне питання полягає в тому, що саме викликає старіння? Тут усе стає складнішим. Наскільки відомо науці, старіння є результатом низки взаємопов’язаних чинників: природних і чинників виховання; деякі з них можна контролювати, а інші є результатом випадковості; втім, є й ті, про які нам і зовсім ще невідомо.

Як збільшити тривалість життя?

За словами професора біогеронтології Брайтонського університету Річарда Фарагера, для людей загалом є кілька способів збільшити свою тривалість життя. Але, зазначимо, що йдеться про кілька додаткових років, а не десятиліття.

Для продовження життя необхідно:

  • стежити за своєю вагою;
  • відмовитися від куріння;
  • помірно споживати алкоголь;
  • вживати не менше п’яти порцій фруктів і овочів на день.

Дослідження показують, що ці правила загалом можуть дати змогу збільшити тривалість життя до 14 років, як порівняти з тими, хто не дотримується цих правил.

Однак, за словами Фарагера, наддовголіття насправді може зводитися до простої удачі. Наприклад, одне дослідження показало, що до 60% євреїв-довгожителів більшу частину свого життя курили. Ба більше, результати показують, що половина довгожителів страждали на ожиріння, менше половини займалися помірними фізичними вправами, а менше ніж 3% були вегетаріанцями.

Верхня межа тривалості життя людини

Якщо дотримуватися всіх цих правил, якою буде верхня межа людського життя?

За словами Фарагера, ще 1921 року дослідження продемонстрували, що вік старше 105 років просто “неможливий”. І все ж вік найстарішої людини в історії, Жанни Кальман, яка померла 1997 року, становив 122 роки та 164 дні.

Водночас дослідження 2016 року, що ґрунтується на демографічних даних, показало, що у людей є фіксована максимальна тривалість життя — приблизно 125 років. Математична модель, яку також використовували вчені, передбачає, що шанси людини досягти цієї точки становлять 1 до 10 000. Інші дослідження дали дуже схожі цифри: 115, 124, 126, 130 і так далі.

За словами професора демографії та статистики Каліфорнійського університету в Берклі Кена Вахтера, прориви в розумінні процесу старіння сьогодні збільшили верхню передбачувану межу людського життя до 150 років. Вчений зазначає, що рівень смертності серед літніх людей поступово знижується, а значить людство не стикається з межею тривалості життя.

Ольга Степанова

Recent Posts

Вже до кінця листопада: чоловіків молодших 25 років теж забиратимуть до ЗСУ

До кінця листопада 2024 року Генеральний штаб Збройних сил України представить оновлений план укладання контрактів…

6 хв. ago

У порту Гамбурга дрон стежив за британським авіаносцем, – BILD

Цього тижня в Німеччині до гамбурзького порту зайшов британський авіаносець HMS Queen Elizabeth. У ніч…

15 хв. ago

Як буде проходити оцінка інвалідності за новими правилами: всі деталі

Якщо ви не встигли пройти повторний огляд, є важливі терміни, які не можна пропустити. Зокрема,…

24 хв. ago

Сувора зима і морози: який прогноз погоди на 2025 рік в Україні

Зима 2025 року в Україні обіцяє бути з морозами, а суттєвого потепління очікувати не варто.…

32 хв. ago

Україна створює кілька балістичних ракет: WSJ дізнався про проблеми Києва

Україна наразі розробляє кілька вітчизняних балістичних ракет. Такою інформацією поділилася заступниця міністра стратегічних галузей промисловості країни…

41 хв. ago

Тарифи на газ та електроенергію з 1 грудня в Україні: скільки коштуватиме куб та кВт*год

В Україні тариф на газ та електроенергія із 1 грудня не зміниться. Ціна становитиме 7,96 грн за куб…

50 хв. ago