Тривалість людського життя є однією з найактуальніших тем досліджень: вчені намагаються знайти те, що сповільнить наше біологічне старіння і підвищить тривалість життя людей. Опитування 2011 року показало, що більшість людей не хотіли б жити вічно, втім, навряд чи вони відмовилися б від кількох додаткових десятків років на планеті, пише IFLScience.
Сьогодні вчені зосереджені на дослідженні різних дієт і способу життя в так званих “блакитних зонах” Землі. З огляду на все, деякі з цих відкриттів справді ефективні, оскільки за останні 150 років тривалість життя значно зросла. Але як далеко це може зайти та чи є якась межа людського життя?
За словами дослідника з Інституту біології старіння Макса Планка, вік і старіння не є одним і тим самим. Фактично вік є лише числом, і вельми суб’єктивним. Водночас старіння — спостережуваний процес, який можна описати та визначити з наукового погляду. Наприклад, у дослідженнях учені визначають старіння як втрату фізіологічної цілісності, що прогресує і призводить до функціональних порушень, вона також підвищує і ризик смерті.
Головне питання полягає в тому, що саме викликає старіння? Тут усе стає складнішим. Наскільки відомо науці, старіння є результатом низки взаємопов’язаних чинників: природних і чинників виховання; деякі з них можна контролювати, а інші є результатом випадковості; втім, є й ті, про які нам і зовсім ще невідомо.
За словами професора біогеронтології Брайтонського університету Річарда Фарагера, для людей загалом є кілька способів збільшити свою тривалість життя. Але, зазначимо, що йдеться про кілька додаткових років, а не десятиліття.
Для продовження життя необхідно:
Дослідження показують, що ці правила загалом можуть дати змогу збільшити тривалість життя до 14 років, як порівняти з тими, хто не дотримується цих правил.
Однак, за словами Фарагера, наддовголіття насправді може зводитися до простої удачі. Наприклад, одне дослідження показало, що до 60% євреїв-довгожителів більшу частину свого життя курили. Ба більше, результати показують, що половина довгожителів страждали на ожиріння, менше половини займалися помірними фізичними вправами, а менше ніж 3% були вегетаріанцями.
Якщо дотримуватися всіх цих правил, якою буде верхня межа людського життя?
За словами Фарагера, ще 1921 року дослідження продемонстрували, що вік старше 105 років просто “неможливий”. І все ж вік найстарішої людини в історії, Жанни Кальман, яка померла 1997 року, становив 122 роки та 164 дні.
Водночас дослідження 2016 року, що ґрунтується на демографічних даних, показало, що у людей є фіксована максимальна тривалість життя — приблизно 125 років. Математична модель, яку також використовували вчені, передбачає, що шанси людини досягти цієї точки становлять 1 до 10 000. Інші дослідження дали дуже схожі цифри: 115, 124, 126, 130 і так далі.
За словами професора демографії та статистики Каліфорнійського університету в Берклі Кена Вахтера, прориви в розумінні процесу старіння сьогодні збільшили верхню передбачувану межу людського життя до 150 років. Вчений зазначає, що рівень смертності серед літніх людей поступово знижується, а значить людство не стикається з межею тривалості життя.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…