Багато хто з нас не уявляє життя без гарячого душу — адже що може бути приємніше після важкого дня? Розслаблення, полегшення болю в м’язах і навіть підняття настрою — ось тільки невеликий перелік плюсів. Але як щодо нашої шкіри? Дерматологи попереджають: надто гаряча вода може завдати їй більше шкоди, ніж користі, пише NYTimes.
Як гаряча вода впливає на шкіру
Шкіра має свою природну оборону — так званий шкірний бар’єр, що складається з мертвих клітин і захисної матриці ліпідів, серед яких кераміди, жирні кислоти та холестерин. Цей бар’єр допомагає утримувати вологу та захищає від агресивного впливу зовнішнього середовища. Але гаряча вода, особливо в парі з милом, руйнує цей захисний шар, викликаючи сухість і подразнення.
На поверхні шкіри також є тонкий захисний шар — кислотна мантія, до складу якої входять амінокислоти та себум (шкірний жир), що підтримують здоров’я шкірного бар’єру та захищають від бактерій. Коли ми регулярно зловживаємо гарячим душем, ліпіди “втрачають порядок”, що робить шкіру більш вразливою. Це не просто призводить до сухості — гаряча вода підвищує рН шкіри, що значно збільшує втрату вологи.
Одне з досліджень 2022 року виявило, що контакт із гарячою водою залишає шкіру більш подразненою, ніж холодна: вона швидше втрачає вологу, слабшає бар’єр, з’являються почервоніння. Для тих, хто страждає на екзему або псоріаз, гаряча вода — абсолютне табу, бо ризик ще більшого подразнення надто високий.
Що відбувається з волоссям
Волосся теж не залишиться “невразливим” під гарячим струменем: гаряча вода позбавляє його натурального жиру, роблячи ламким і тьмяним. Дерматолог Еліка Хосс пояснює, що сальні залози на шкірі голови виробляють жир, який природно зволожує волосся. Але часте миття гарячою водою вимиває цей шар, позбавляючи волосся природного захисту. Особливо це стосується тих, у кого сухе та посічене волосся.
Якої температури має бути ваш душ?
Якщо у вас немає проблем із шкірою або волоссям, гарячий душ два рази на тиждень вам не зашкодить, радять дерматологи. Але для всіх інших випадків краще обирати теплу воду, обмежуючи тривалість душу до 5-10 хвилин. Після душу — обов’язково зволожте шкіру, поки вона ще волога: краще використовуйте креми з керамідами, гліцерином або вазеліном — ці компоненти допоможуть утримати вологу і забезпечити шкірі необхідний захист.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…