Новий метод вчених визначив, хто зможе кинути палити, а хто ні

Психологи з Норвегії та США проаналізували дані майже шести тисяч осіб та визначили набір даних, достатній, щоб передбачити труднощі з відмовою від куріння.

За допомогою цих відомостей можна буде виявляти людей, яким буде потрібна додаткова підтримка у боротьбі із залежністю, пише Naked Science .

Способам кинути курити присвячено безліч досліджень. Наприклад, давно доведено, що різка відмова від цигарок ефективніша, ніж поступова, а «вчитися» жити без нікотинової залежності можна навіть уві сні. Одне з досліджень також показало, що у боротьбі зі шкідливою звичкою допомагає швидка ходьба. Проте навіть ефективні методи не завжди дозволяють курцям впоратися із залежністю.

Дослідники з Норвезького університету природничих та технічних наук (Норвегія) та Онкологічного центру імені М.Д. Андерсона (США) з’ясували, що передбачати проблеми з відмовою від куріння можна швидше та простіше, ніж було заведено. Відповідну наукову статтю опублікував журнал Nicotine & Tobacco Research.

Вважається, що найкраще визначити, наскільки людині буде складно припинити курити, дозволяє тест Фагерстрема на сигаретну залежність. Однак метод занадто великий, вимагає великої кількості даних та часу. Тому автори публікації вирішили порівняти його ефективність із ефективністю його спрощеної версії — так званого індексу тяжкості куріння.

У спрощеному тесті лише два питання:

1. Скільки цигарок ви викурюєте на день?

2. Коли після пробудження ви викурюєте свою першу сигарету?

В рамках експерименту 5934 дорослих, що палять, у яких діагностували рак, пройшли обидва варіанти тесту. Результати виявились однаково точними. Спрощений тест також допоміг спрогнозувати, чи продовжуватиме людина утримуватися через три, шість і дев’ять місяців після відмови від куріння та спеціального лікування.

Проте виявилося, що ефективність індексу тяжкості куріння не завжди однакова: він гірше працював для темношкірих неіспаномовних пацієнтів. Поки що дослідники не знають, чим це зумовлено: соціальними факторами, генетичними чи їх поєднанням.

“Як повний, так і спрощений тести можна вважати корисними інструментами, але, можливо, потрібно адаптувати їх для різних груп”, – зазначили автори наукової статті.

Проте, результати дослідження можуть спростити вивчення залежності від куріння. Це дозволить краще розуміти, наскільки важко буде відмовитися від онкохворого куріння, а також який ризик захворіти на рак у курців без онкологічного діагнозу. В результаті знизиться навантаження на систему охорони здоров’я, а лікування раку стане ефективнішим.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Над Україною нависла загроза з Румунії

Президентські вибори в Румунії можуть серйозно вплинути на підтримку України з боку західних лідерів. Це…

52 секунди ago

NASA попереджає про можливий “катастрофічний збій” на МКС, але РФ ігнорує звернення

Міжнародна космічна станція в небезпеці через витік повітря в російському сегменті, який відомий як модуль PrK. Він з'єднує…

9 хв. ago

Дає 170 тис. кубометрів газу на добу: в Україні запустили ще одну потужну свердловину

Україна видобуватиме більше власного газу завдяки запуску нової газової свердловини, вже п’ятнадцятої від початку року на цьому…

18 хв. ago

В Офісі Зеленського-Єрмака вже вдруге хочуть звільнити Буданова

В Офісі президента (ОП) хочуть замінити керівника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова на "більш…

26 хв. ago

Туристка випила горілку в популярному хостелі та “осліпла”: за два дні до цього там померли 6 людей

Британська туристка розповіла, що вона тимчасово "осліпла" після того, як випила "безкоштовну горілку" в популярному…

37 хв. ago

Найпопулярніші сумки 2025 року: на що треба звернути увагу

Готуючись до нового сезону, варто звертати увагу не лише на вбрання, але й на аксесуари,…

46 хв. ago