Чи справді можна зменшити свій біологічний вік? Що кажуть вчені

Хоча насправді ніхто не може кинути виклик плину часу, нещодавня тенденція тестів на біологічний вік свідчить про те, що можна щось зробити щодо швидкості, з якою тіло занепадає. Адже біологічний вік не обов’язково повинен збігатися з календарним.

Зараз різні компанії пропонують споживачам тести на біологічний вік – можна здати кілька крапель крові та отримати результати. Проте науковці скептично ставляться до цієї популярної тенденції, пише The Standard.

У хітовому фільмі цього року “Субстанція” Демі Мур грає 50-річну зірку, яка звертається до ліків з чорного ринку, які обіцяють святий Грааль проти старіння. За сюжетом стрічки, не можна повернути час назад без кривавих побічних ефектів.

І у реальному житті чимало відомих людей зізнаються, що намагаються обманути час. Зокрема зірки Кім і Хлої Кардашьян пройшли тест і визначили, що їх біологічний вік на 9 і 11 років менший за хронологічний.

Концепція біологічного віку була розроблена вченими, які працюють у галузях, пов’язаних зі здоров’ям і старінням.

Хронологічний вік вимірює, скільки часу минуло з моменту народження, а біологічний – базується на показниках того, як живе тіло людини, наприклад, наскільки добре працюють її тканини та органи, порівняно з тим, що можна очікувати від особи певного віку, пояснюють науковці.

“Наш біологічний вік в основному залежить від того, як двигун працює, незважаючи на пробіг”, – сказав доцент Медичної школи Університету Дьюка в Північній Кароліні Джеймс Вайт.

За словами вчених, біологічний вік часто вимірюється за допомогою вікових годинників, які, по суті, є алгоритмами, що передбачають вік або біологію, пов’язану зі старінням, на основі різних біохімічних характеристик.

Епігенетичний годинник дивиться на хімічні модифікації ДНК, відомі як метилювання ДНК. Інші годинники дивляться на різні біомаркери, такі як рівні білків у крові, кажуть експерти. І ці дослідження показують, яких результатів можна очікувати для різного віку: якщо біологічний вік нижчий за реальний, то результати відображають профіль людини молодшої.

Ця різниця між біологічним і хронологічним віком людини особливо актуальна для наслідків для здоров’я, пояснює Остін Аргентьєрі, дослідник, який займається проблемами старіння в Гарвардському університеті та Інституті Броуда в Массачусетсі.

“Цей конкретний показник може бути дуже потужним прогностичним маркером для багатьох різних захворювань”, – каже науковець. Він додав, що різниця у віці може передбачити, чи є у людини високий або низький ризик захворювань, включаючи хвороби серця, нирок, деменцію та різні види раку.

А ось до тестів на біологічний вік, які пропонують різні компанії, Остін Аргентьєрі ставиться скептично. “Якщо ви можете сказати, що ваш біологічний вік на 20 років молодший за хронологічний, але не уявляєте, що це означає для вашого здоров’я і не уявляєте, як це змінити, тоді я вважаю, що це число безглузде”, – каже вчений.

Натомість співзасновник і генеральний директор британської компанії з тестування біологічного віку GlycanAge Ніколіна Лаук, стверджує, що результати тесту можуть бути хорошою відправною точкою, щоб отримати загальне уявлення про своє здоров’я та внести позитивні зміни у спосіб життя, якщо це необхідно.

Професор епідеміології в Медичному центрі Еразмус у Роттердамі Мохаммад Арфан Ікрам, каже, що тести на біологічний вік можуть бути “цікавими”, але він би їх не робив. “Чи справді я почав би змінювати весь свій спосіб життя на основі результатів таких тестів? Ні”, – каже він. Професор підкреслює, що хоча біологічні годинники можуть передбачати захворювання, вони не можуть пояснити причини захворювання.

Ікрам наголошує, що біологічні тести стали популярними, адже люди прагнуть залишатись молодими. Проте хід часу – це те, що не можна повернути назад, кажуть дослідники.

Натомість компанії, що займаються оздоровленням і фітнесом, використовують цю одержимість, за допомогою різноманітних вимірювань “віку”, які просочуються у фітнес-годинники та інші пристрої, аби лиш заробити гроші, кажуть фахівці.

Романчук Микола

Recent Posts

Новий податок у Польщі може торкнутись кишень багатьох українців

Польський уряд обговорює введення нового податку, який може вплинути на вартість авіаперевезень. Про це пише inPoland. Як…

6 хв. ago

Медведєв заявив, що українці та росіяни “один народ”, а якщо ні, то Україну знищать

Заступник голови Ради безпеки Російської Федерації Дмитро Медведєв заявив, що Україна або вибере РФ, або зникне. У…

15 хв. ago

Відомого лакшері-блогера викрили на несплаті податків в 70 млн грн

Відомого блогера з 68 тисячною авдиторією в Instagram викрили на не сплаченні податків від усіх…

24 хв. ago

У ЗСУ оголосили про прискорення підготовки мобілізованих у навчальних центрах

Підготовку мобілізованих громадян у навчальних центрах пришвидшать. Про це повідомив у своєму телеграм-каналі новий командувач…

32 хв. ago

Різдвяний скандал: працівниця Букінгемського палацу накинулась з кулаками на бармена

У Лондоні співробітники Букінгемського палацу святкували різдвяну вечірку, яка почалася в самому палаці, а потім…

39 хв. ago

В Україні переглянуть тарифи на воду: скільки доведеться платити у 2025 році

В Україні у 2025 році можуть змінитися тарифи на постачання води та водовідведення. Відповідне рішення…

48 хв. ago