Відтермінувати старіння можна, відновлюючи пошкоджені ДНК – вчені

Зрозумівши, як саме тварини-довгожителі відновлюють свої пошкоджені ДНК, можна допомогти людям жити довше.

Дослідники з Кембриджського університету не випадково обрали великих ссавців – слонів і китів, а також так званих безсмертних медуз, щоб саме вони допомогли створити ліки від старіння, пише Science Times.

ДНК людського організму регулярно зазнають ушкоджень – через ультрафіолетові промені, промислові викиди, автомобільні вихлопи, куріння та навіть через обвуглену їжу. Це призводить до накопичення генних мутацій, які дадуться взнаки в старості.

Доктор Алекс Кейган з Департаменту генетики Кембриджського університету зазначає, що усі види закінчують життя з однаковою кількістю мутацій ДНК — від мишей, які живуть близько трьох років, до людей, які живуть близько 80 років.

– Це свідчить про те, що кількість мутацій, які організм може накопичити, є еволюційним обмеженням, – пояснює Кейган.

Однак, приміром, слони, кити і медузи здатні відновлювати пошкодження. Тож саме серед них дослідники шукають методів запобігання старінню.

Уже виявили ген, відомий як p53, що відповідає за протистояння раковим захворюванням. Він є і у людей, і у слонів. Проте в людини його копій усього дві, тоді як у слонів — 20.

Що стосується китів, то у них у 2,4 раза більше генів для придушення пухлин.

Якщо мутації ДНК призводять як до раку, так і до старіння, то зниження частоти мутацій може привести до потенційного вирішення обох проблем одночасно.

Це може дозволити омолодити клітини до молодшого та більш функціонального стану, щоб затримати виникнення хвороб, пов’язаних зі старінням.

Учені вважають, що справа не в генах, що пригнічують пухлини, а в прямому відновленні пошкоджень ДНК. Приміром, гренландський кит замість того, щоб вбивати ракові клітини, виробляє білки, які відновлюють пошкоджені ними ДНК .

Медуза, яку називають безсмертною, стоїть у цьому ряду осібно. Вона дійсно, в прямому сенсі може жити вічно, якщо її не вб’ють хижаки.

Щоб не стати їхньою здобиччю, медуза здатна перетворитися на личинку, а потім стати поліпом, прикріпленим до морського дна.

Коли загроза зникає, ця морська істота повертається на шлях до зрілості.  Ця медуза – єдина в природі, що досягла біологічного безсмертя.

 

Ольга Степанова

Recent Posts

Небезпечний тренд набирає обертів: у Дніпрі діти підірвали “крота”

У Дніпрі діти вирішили наслідувати тренди з мережі та налякати мешканців вибухами. Не зупинило їх…

7 години ago

Маск розкритикував заборону TikTok у США: “це суперечить свободі слова”

Американський мільярдер і власник соціальної мережі Х Ілон Маск заявив, що блокування соціальної мережі TikTok у Сполучених…

7 години ago

Скільки стажу потрібно для пенсії у 10 тисяч гривень: розрахунки на 2025 рік

У 2025 році пенсійна система України продовжує функціонувати за принципом індивідуального нарахування пенсійних виплат, що…

7 години ago

Відстрочка від мобілізації: не призиватимуть на службу ще одну категорію українців

В умовах воєнного стану в Україні уряд робить кроки для захисту прав громадян, особливо тих, хто опинився…

7 години ago

Зловісний і рішучий. Аналіз нового офіційного портрета Дональда Трампа

Напередодні інавгурації Дональда Трампа було оприлюднено його новий офіційний портрет. І багатьом здалося, що на…

7 години ago

Дірка в стіні номера президента Зеленського ледь не спричинила міжнародний скандал

Начальник навчального центру професійної підготовки Управління державної охорони Максим Романчук дбає про безпеку перших осіб…

7 години ago