Половина населення України – світлоокі мутанти

Незважаючи на те, що блакитних очей насправді немає, у Європі цих “неіснуючих” дуже багато, а в деяких країнах навіть більшість. Хоча ще якихось 6-10 тисяч років тому всі ходили кароокі і чудово себе почували, доки не відбулася генетична мутація, яка вплинула на вироблення коричневого пігменту меланіну. При цьому простежуються певні тенденції, як по-різному колір очей проявляється у різних частинах світу, повідомляє IFlScience.

Меланін у коричневій райдужці захищає від сонця

Попри те що за колір очей відповідає понад півсотні генів, а не два, як вважалося раніше, домінуючим у нинішніх людей, загалом, залишається коричневий. Карі очі є найпоширенішими з різних причин.

Пігмент у нас один – коричневий, а блакитний – це оптичний обман зору.Пігмент у нас один – коричневий, а блакитний – це оптичний обман зору.
Пігмент у нас один – коричневий, а блакитний – це оптичний обман зору.
  • По-перше, генетика грає ключову роль у визначенні кольору очей. Гени, відповідальні за коричневий колір, є домінантними, а це означає, що  вони частіше передаються потомству.
  • По-друге, еволюція та адаптація – карі очі найпоширеніші у регіонах із “великим сонцем”. А меланін у райдужці захищає очі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Тому кароокі жителі Африки, Південної Азії та Південної Америки мали еволюційну перевагу, оскільки їхні очі були краще захищені від сонячного світла.
  • По-третє, на поширення генів впливають міграційні процеси, і ген карих очей просто “рознесли” світом.

І, незважаючи на мутації, що призвели до появи інших кольорів очей, карий колір залишився більш поширеним.

А, може, вся справа в неандертальцях

Згідно з дослідженням, яке проаналізувало дані про колір очей у різних країнах Європи та Центральної Азії, Узбекистан, Казахстан, Вірменія та Грузія – кароокі лідери. Блакитнооких у Грузії трохи більше 7%, у решти – близько 3%. 

В Україні 50% населення мають карі очі і по 25% посідають блакитні і “проміжні” кольори. І на тлі решти списку це золота середина. Адже якщо подивитися на північ Європи, то там суцільне блакитнооке засилля.

Наприклад, в Ісландії 9% – карі, 74% – блакитні, у Данії 14,5% – карі, майже 65% – блакитні. 

Блакитноокі нікуди не зникнуть – їх багато.

Із цього приводу вчені мають кілька теорій. Можливо, у європейців більше неандертальських генів, а деякі дослідження показують, що у неандертальців могли бути світлі очі та волосся, а це могло вплинути на гени, передані сучасним людям.

Можливо, вся річ у “гіпотезі вітаміну D”: світлі очі найчастіше зустрічаються серед народів, що живуть у північних широтах, і вони могли бути адаптацією до умов низького освітлення та низького рівня УФ-випромінювання. Ці адаптації могли сприяти виживанню та розповсюдженню світлого кольору очей. 

Хоча, швидше за все, це сукупність кількох факторів, але в будь-якому разі блакитні очі нікуди не подінуться – на світі достатньо носіїв цих генів.

Ольга Степанова

Recent Posts

“Какай і тікай”: поліція нарешті спіймала сумнозвісного грабіжника з незвичайною тактикою

Поліція Нью-Делі, Індія, нарешті змогла упіймати невловимого злодія, який завжди какав у штани, коли йому загрожувала небезпека,…

24 хв. ago

Зупиняє серце на 8 місяців: вчені показали тварину, яка вміє вмирати та воскресати — як це можливо

Єдина земноводна, що живе на північ від Полярного кола, лісова жаба має неймовірну здатність переносити заморожування та…

34 хв. ago

10 років без покупок і грошей: жінка виживає на смітті — що вона їсть

Жінка 10 років тому відмовилась від грошей та покупок. Вона розповіла, як змінилось її життя. Про це пише mirror.co.uk. Жінка, яка…

41 хв. ago

Ще трохи — і все: знамениті дерева з “Гри престолів” на межі знищення

Легендарні дерева Dark Hedges у Північній Ірландії, які були показані в популярному серіалі від HBO…

47 хв. ago

Почалося: у ТЦК взялися за підлітків — що треба зробити просто зараз

З 2025 року в Україні набули чинності нові правила військового обліку, які стосуються 17-річних юнаків.…

53 хв. ago

Майже 200 грн за куб: з квітня вода подорожчає в рази — доведеться відмовитися від їжі

З 1 квітня 2025 року деякі українці зіштовхнуться із рекордним зростанням вартості послуг водопостачання та…

57 хв. ago