Алкашам дали шанс: з якою перервою потрібно пити, щоб відновити мозок

Багато хто з нас час від часу насолоджується алкогольними напоями. При цьому, надмірне вживання алкоголю може спричинити захворювання печінки. Проте страждає не тільки вона. Люди у стані сильного алкогольного сп’яніння погано говорять і навіть можуть падати, втрачаючи координацію рухів. Отже, щось відбувається з їхнім мозком, який найперше приймає на себе весь удар.  В довгостроковій перспективі вплив алкоголю може бути ще більш підступним, пише IFLScience.

Відмова мови та рухів

Ефект порушення мови спостерігається тоді, коли концентрація алкоголю в крові досягає 0,1% – законний ліміт водіння в США для осіб старше 21 року становить 0,08%. Є кілька різних речей, які поєднуються, щоб викликати цей ефект. Алкоголь змінює баланс двох ключових нейромедіаторів: збудника глутамату й гальмівної гамма-аміномасляної кислоти.

Коли навколо більше останньої і менше глутамату, нейрони спрацьовують повільніше, і все просто займає більше часу. Ось чому алкоголь має тимчасовий седативний ефект. Це ж причина того, чому ви відчуваєте сплеск тривожності після важкої ночі, коли ці рівні відновлюються.

Коли цей дисбаланс впливає на зони, відповідальні за руховий контроль, він ускладнює правильне складання слів. Дослідження 2015 року також вказало на роль алкоголю в зміні функції нейронів Пуркіньє в мозочку, які життєво важливі для руху та координації.

Подібно до того, як порушення функції моторних нейронів може вплинути на мову, це також може вплинути на ходьбу та координацію. Мозочок знову є ключовим у цьому, оскільки він контролює як рух, так і координацію.

Цей ефект спостерігається, коли людина випиває приблизно 0,18-0,25, що значно перевищує межу дозволеного сп’яніння. На цьому етапі алкоголь впливає майже на всі частини мозку.

Провали в пам’яті

Ваші п’яні витівки цілком можуть подарувати вашим друзям декілька спогадів, над якими вони зможуть посміятися пізніше. Проте ви можете не памятати й половини з того, про що вам потім розповідатимуть. 

Це називається сп’янінням із затьмаренням свідомості. Люди можуть не пам’ятати геть нічого, навіть перельотів у літаку. Вважається, що причиною цього є вплив алкоголю на гіпокамп, оскільки ця область мозку є центральною для формування нових спогадів. Цікаво, що людина не просто забула, її мозок ніколи і не записував ці спогади. 

Серія експериментів у 1960-х і 70-х роках допомогла вченим зрозуміти, як це відбувається. Дослідник Дональд Гудвін набрав людей із залежністю від алкоголю – деякі з історією втрати свідомості – і сильно їх напоїв.

Під алкоголем – ми не ми?

Алкоголь погіршує наші судження та послаблює наші стримування, змушуючи нас говорити та робити те, про що ми зазвичай ніколи не думали. У цьому випадку ділянка мозку, на яку впливає алкоголь, – це префронтальна кора. Вона контролює міркування, судження та всі ті розумові навички, що відрізняють людей від інших видів.

І все ж алкоголь НЕ може повністю змінити вашу особистість. ВІн сприяє тому, що, ви говориkи невідфільтровані речі, що не можуть не помітити оточуючі. 

Відкладені зміни в мозку

Коли вживання алкоголю стає хронічним, з високим рівнем споживання протягом тривалого періоду часу, відбувається постійне пошкодження мозку. Алкоголь викликає залежність. Існує три основні механізми, що сприяють розвитку розладу вживання алкоголю.

Алкоголь активує схему винагороди мозку за допомогою дофаміну, що може підштовхнути людей до збільшення споживання. Вживання алкоголю може стати звичкою, коли рішення випити більше не контролюється свідомістю, тому людям дуже важко припинити це робити.

Алкоголь тимчасово знімає біль і негативні емоції, зменшуючи активність мигдалеподібного тіла й тим самим знімаючи стрес. Коли цей ефект зникає, людина може пити ще, аби відновити цей ейфоричний стан. Люди з нестачею тіаміну – вітаміну B1 – дуже схильні до цього. У тих випадках, коли лікування було відкладено, розвинеться хронічне ускладнення під назвою синдром Корсакова.

Синдром Корсакова – це хронічний стан, який часто розвивається після епізодів енцефалопатії Верніке та зазвичай спостерігається у людей, які довго мали розлади вживання алкоголю. Разом ці два стани іноді називають синдромом Верніке-Корсакова. Основним симптомом цього є втрата короткочасної пам’яті.

Згодом у пацієнтів можуть початися проблеми з артеріальним тиском і серцево-судинною системою, що призводять до смерті у 10-20% пацієнтів. 

Мозок відновлюється

Немає визначеного безпечного рівня вживання алкоголю, нагадують лікарі. Навіть один епізод запою може мати помітний, як правило, тимчасовий, вплив на мозок. Організм людини витривалий, і мозок може відновитися, якщо припинити вживання алкоголю.

Одне нещодавнє дослідження показало, що в мозку учасників, які перестали вживати алкоголь, товщина кори відновилася. Інший експеримент виявив, що лише 18 днів тверезості достатньо, щоб покращити стан мозку.

Крім того, за умови, що людина відмовляється від вживання, у її мозку формуються нові зв’язки, які допомагають отримувати радість від життя адекватними способами, без алкоголю. Отже, чим довше ви не п’єте, тим менше вам цього хочеться. Мозок відновлюється – дайте собі шанс. 

Ткаченко Валентина

Recent Posts

NYT: Україна перевиконала план з виробництва мільйона дронів у 2024 році

The New York Times оприлюднила масштабне розслідування про те, як саморобні дрони-камікадзе змінили характер бойових дій в…

2 години ago

Зміни для українців у ЄС: соціальні виплати з новими умовами

На початку 2025 року для українців, які мешкають за кордоном, з’явилися нововведення, пов’язані з соціальними…

2 години ago

Труїли газом у підвалі? У Запоріжжі ТЦК опинився у центрі скандалу, що каже поліція

В Україні знову стався інцидент за участю ТЦК: це було у Запоріжжі. Чоловіки, яких доставили до…

2 години ago

Штрафи від ТЦК суттєво зросли: скільки витрусять з ухилянтів

9 травня 2024 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроєкт №10379, який передбачає зміни до…

3 години ago

Скандал з 155-ю бригадою: Сирський вирішив, що робитиме

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив про зосередження уваги на зміцненні спроможностей підрозділу безпілотних систем 155-ї…

3 години ago

У “Дії” відновили доступ ще до чотирьох послуг після масштабної кібератаки

У "Дії" відновили роботу Державного реєстру актів цивільного стану після масштабної кібератаки. Українці тепер знову можуть…

3 години ago