Назвали причину, чому слід відмовитися від гаджетів та ламп вночі

Лампочка, включена вночі, читання зі світлом після 00:00 або перегляд стрічки новин у смартфоні можуть підвищити ризик розвитку діабету 2 типу.

Це підтверджує недавнє дослідження, опубліковане The Lancet Regional Health – Europe, про вплив штучного світла на здоров’я людини після опівночі.

У дослідженні взяли участь близько 85 000 чоловік віком 40-69 років. Вдень і вночі вони мали спеціальні пристрої на руці, які відстежували вплив різного рівня світла на них.

Експеримент тривав один тиждень, але стан здоров’я учасників відстежували протягом дев’яти років. Так вчені виявили: ті, у кого згодом розвинувся діабет 2 типу, частіше зазнавали впливу штучного світла протягом 00:30-6:00 того тижня, коли носили гаджети на руці.

До того ж, вчені ще раз відзначили: вплив жовтого світла від лампи для читання або синього від смартфона/телевізора може ускладнити засинання.

З одного боку, ці результати не доводять причинно-наслідкового зв’язку та мають кілька обмежень. Наприклад, дослідники не врахували час прийому їжі, який може вплинути на циркадні ритми та толерантність до глюкози.

З іншого боку, результати виявляють зв’язок між впливом штучного світла вночі та ризиком метаболічних розладів, зокрема діабету.

Попередні дослідження за участю тварин і людей свідчать, що вплив штучного світла може порушити циркадні ритми. А це у свою чергу призводить до зниження толерантності до глюкози, зміни секреції інсуліну та збільшення ваги. Все це пов’язано з підвищеним ризиком метаболічних розладів, наприклад діабету 2 типу.

Є експерименти, які також демонструють: коли вироблення мелатоніну (гормон сну) порушується, і циркадний ритм виходить з ладу, це може призвести до зменшеного виділення інсуліну підшлунковою залозою. Це також можливий чинник розвитку діабету.

«Рада уникати нічного світла – проста та економічно ефективна рекомендація, яка може полегшити глобальний тягар діабету 2 типу для здоров’я», – роблять висновок автори дослідження під керівництвом дослідників з Університету Монаша в Австралії.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Як Верховна Рада витрачатиме мільярди у 2025 році: відрядження та оренда житла для депутатів у пріоритеті

Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…

2 хв. ago

Бригади стануть корпусами: Генштаб готує нову структуру для ЗСУ

Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…

10 хв. ago

Стінка на стінку: На Закарпатті працівники ліцею та батьки учнів влаштували масову бійку

Мирна буденність у Свалявському будівельному ліцеї на Закарпатті перетворилася на поле бою, де, схоже, хтось…

21 хв. ago

Україна у слабкій позиції, Путіну нема сенсу іти на переговори, – The Times

Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…

30 хв. ago

Масштабне позбавлення пенсій у грудні: ПФУ поставив жорсткі вимоги

У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…

38 хв. ago

Підбитий санкціями США, добитий “Орєшніком”: рубль стрімко дешевшає

У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…

45 хв. ago