Назвали причину, чому слід відмовитися від гаджетів та ламп вночі

Лампочка, включена вночі, читання зі світлом після 00:00 або перегляд стрічки новин у смартфоні можуть підвищити ризик розвитку діабету 2 типу.

Це підтверджує недавнє дослідження, опубліковане The Lancet Regional Health – Europe, про вплив штучного світла на здоров’я людини після опівночі.

У дослідженні взяли участь близько 85 000 чоловік віком 40-69 років. Вдень і вночі вони мали спеціальні пристрої на руці, які відстежували вплив різного рівня світла на них.

Експеримент тривав один тиждень, але стан здоров’я учасників відстежували протягом дев’яти років. Так вчені виявили: ті, у кого згодом розвинувся діабет 2 типу, частіше зазнавали впливу штучного світла протягом 00:30-6:00 того тижня, коли носили гаджети на руці.

До того ж, вчені ще раз відзначили: вплив жовтого світла від лампи для читання або синього від смартфона/телевізора може ускладнити засинання.

З одного боку, ці результати не доводять причинно-наслідкового зв’язку та мають кілька обмежень. Наприклад, дослідники не врахували час прийому їжі, який може вплинути на циркадні ритми та толерантність до глюкози.

З іншого боку, результати виявляють зв’язок між впливом штучного світла вночі та ризиком метаболічних розладів, зокрема діабету.

Попередні дослідження за участю тварин і людей свідчать, що вплив штучного світла може порушити циркадні ритми. А це у свою чергу призводить до зниження толерантності до глюкози, зміни секреції інсуліну та збільшення ваги. Все це пов’язано з підвищеним ризиком метаболічних розладів, наприклад діабету 2 типу.

Є експерименти, які також демонструють: коли вироблення мелатоніну (гормон сну) порушується, і циркадний ритм виходить з ладу, це може призвести до зменшеного виділення інсуліну підшлунковою залозою. Це також можливий чинник розвитку діабету.

«Рада уникати нічного світла – проста та економічно ефективна рекомендація, яка може полегшити глобальний тягар діабету 2 типу для здоров’я», – роблять висновок автори дослідження під керівництвом дослідників з Університету Монаша в Австралії.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Після прийому цих ліків сідати за кермо не можна: вони є майже в кожній аптечці

Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…

15 секунд ago

Потужний імпульс класу М від Сонця досяг Землі: які це має наслідки

17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…

1 годину ago

Головні недорогі новинки автомобілів 2025 року: хто виявився найкращим

Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…

2 години ago

Стали відомі рішення Трампа у перші години правління

Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…

3 години ago

Відстрочка та бронь від мобілізації не допоможе: ТЦК вже зачекалися

Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…

3 години ago

Так яйця ви ще не готували: оригінальна ідея ситного сніданку

Яйця – це найпоширеніший продукт для приготування сніданку. Додавши лише декілька інших інгредієнтів, або приготувавши яйця…

3 години ago