Ризик інфаркту чи інсульту зростає в рази: вчені назвали найнебезпечнішу емоцію

Емоції здатні вплинути на стан судин людини – найнебезпечнішим для роботи серцево-судинної системи, як встановили вчені, є гнів. Про дослідження вчених з Колумбійського університету пише Journal of the American Heart Association.

Дослідники з’ясували, як негативні емоції можуть впливати на стан кровоносних судин – для експерименту було запрошено близько 300 осіб віком від 18 років. У всіх учасників не було серйозних проблем зі здоров’ям, у тому числі із серцево-судинною системою, а також цукрового діабету другого типу та шкідливих звичок.

Під час випробувань вчені перевіряли, як змінюватимуться показники здоров’я у добровольців, залежно від емоцій – тривоги, гніву, смутку. Їх посадили у зручні крісла та запропонували розслабитися на 30 хвилин, при цьому не можна було спати, користуватися телефоном, спілкуватися між собою, читати книгу. У приміщенні контролювали температуру, щоб вона не вплинула на чистоту експерименту.

У всіх учасників вимірювали тиск, а також стежили за їх загальним станом здоров’я за допомогою спеціальної апаратури. Перед експериментом у всіх взяли кров на аналіз. Після отримання вихідних показників усіх добровольців розподілили на чотири групи: гнів, тривога, смуток та нейтральний стан.

Людей, які опинилися у перших двох групах, просили згадати події, що викликають певні емоції – коли вони сильно злилися чи турбувалися. Учасники з третьої групи мали відчути смуток, тому їм читали відповідний емоційний текст протягом восьми хвилин. Тим, хто опинився у контрольній нейтральній групі, треба було просто рахувати від 1 до 100.

Далі вчені отримали необхідні дані та стали порівнювати результати між «емоційними» групами. Виявилося, що найбільші відхилення були в тих людей, які зазнавали гніву.

Гнів дуже сильно позначається на стані судин: вони не можуть нормально розширюватися, що впливає на стан кровотоку. Ба більше, все повертається до нормального стану лише через 40 хвилин після згасання гніву – весь цей час судини перебувають у стресі, що значно впливає на роботу серцево-судинної системи.

«Порушення функції судин пов’язане з підвищеним ризиком серцевого нападу та інсульту. Як показали спостереження, саме гнів має саму руйнівну силу. Щодо тривоги чи смутку, ці емоції теж шкідливі, але меншою мірою», – пояснив доктор медичних наук, професор і автор дослідження Даїчі Сімбо.

Ольга Степанова

Recent Posts

Такі гривневі купюри можуть не прийняти в магазинах і банках – ось на що треба звернути увагу

Певні гривневі банкноти можуть не прийняти в магазині, а деякі - навіть у банках. Які…

7 хв. ago

У ТЦК ходитимете, як на роботу: контроль над чоловіками посилять ще більше

З 18 травня в Україні діють нові правила мобілізації, згідно з якими право на відстрочку…

16 хв. ago

Команда Трампа використовувала Gmail для державних справ – The Washington Post

Члени Ради національної безпеки президента Дональда Трампа, у тому числі радник з національної безпеки Майкл…

24 хв. ago

В Європі більше не сховатися: українських власників авто суворо попередили

Європейський Союз готується до серйозних змін у сфері безпеки дорожнього руху. Водіям, які звикли нехтувати…

31 хв. ago

За крок від смерті: мережу розчулила історія кошеняти Кікі (фото)

Кожен безпритульний собака чи кіт - це жива істота, яка потребує турботи. Багато тварин у притулках або…

40 хв. ago

Модне взуття 2025 – які фасони будуть у тренді навесні та влітку

Щосезону модні експерти пропонують нові тенденції, з якими хочеться поекспериментувати. Навесні та влітку 2025 року…

49 хв. ago