Несподівано: половина медичних працівників в Україні не вміють мити руки

Здавалося б, пандемія COVID-19 мала б назавжди навчити усіх мити та обробляти руки антисептиками, і особливо – медичних працііників, у яких на початку ери коронавірусу шкіра злазила шарами від цих нескінчених обробок. Але як тільки небезпека минула, усі з легкістю забули, як це було. Тож, майже не дивно, що результати дослідження, яке провів Центр громадського здоров’я України спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я виявилися такі сумні. Половина медичних працівників в Україні не знають, як правильно мити та обробляти антисептиком руки, повідомляє прес-служба Центра громадського здоров’я.

Не всі вивчили показання до обробки рук

Зрозуміло, що тестували не всіх лікарів, медичних сестер та братів – для дослідження було обрано 10 медзакладів у різних регіонах, опитано 407 співробітників.

Коли діло дійшло до гігієнічної обробки рук, виявилося, шо назвати п’ять базових показань до неї змогли тільки 49,5% медпрацівників. 

Згідно з правилами, обробка проводиться у таких випадках:

  1. до контакту з пацієнтом,
  2. до асептичних процедур,
  3. після ситуації, що пов’язана із ризиком контакту або контактом з біологічними рідинами,
  4. після контакту з пацієнтом,
  5. після контакту з об’єктами внутрішнього середовища закладу охорони здоров’я, що перебувають у безпосередній близькості з пацієнтом.

І ось з останнім пунктом виявилися найбільші проблеми – 41,2% учасників про нього не знали. 

Медикам рекомендують обробляти руки антисептиком – це швидко, ефективно й не так сильно подразнює шкіру.

Також виявлено недостатнє володіння технікою обробки рук спиртовмісним антисептиком, яка складається з шести етапів. З усіма пунктами були знайомі 55,7% учасників дослідження, 11% виконали три й менше етапів з шести рекомендованих, а 4% проводили гігієнічну обробку рук таким чином, що відокремити етапи було неможливо, повідомляє ЦОЗ.

До речі, для безпеки медпрацівників на роботі ім не рекомендується носити каблучки. Як зазначено у правилах, затверджених МОЗ, миття чи гігієнічна обробка рук не буде ефективною, якщо носити на руках каблучки та інші прикраси. Адже під ними тривалий час можуть утримуватися патогенні мікроорганізми, які через руки медичних працівників можуть поширюватися в закладі.

“В дослідженнях було виявлено, що шкіра під каблучками сильніше колонізована мікроорганізмами, ніж ділянки шкіри, вільні від прикрас. Одне дослідження показало, що 40% медичних працівників містили грамнегативні бактерії на шкірі під каблучками, а деякі медичні працівники утримували один і той самий мікроорганізм під своїми каблучками протягом декількох місяців”, – йдеться у підручнику з інфекційного контролю та профілактики інфекцій у роботі медичного працівника.

Без каблучок і не менше ніж 40 секунд

Напевно, після таких результатів досліджень керівники лікарень будуть вимушені знов навчати своїх співробітників правильно мити та обробляти руки. Але для пацієнтів це не привід для зловтішань, а нагадування, що вони теж мають ретельно дотримуватися гігієни рук. З цього приводу Центр громадського здоров’я нагадує основні правила цього простого ритуалу, яких ми не те що б особливо дотримуємося.

Не навчилися правильно мити руки в дитинстві – опановуйте цю науку зараз.

По-перше, коли слід мити руки:

  • перед приготуванням та прийомом їжі,
  • після відвідування вбиральні,
  • після зміни дитячих підгузок,
  • перед прийомом ліків,
  • після приходу з вулиці до дому,
  • після контакту з тваринами,
  • після кашляння та чхання в хустинку,
  • перед тим, як торкатися обличчя,
  • при відчутті, що руки брудні.

По-друге, як правильно мити руки:

  • тривалість миття  – не менше 40-60 секунд,
  • перед процедурою зніміть каблучки та прикраси,
  • перевага рідкому, а не кусковому милу, в якому можуть розмножуватися бактерії,
  • масажуйте долоню до долоні, потріть руки долоня об долоню з переплетеними пальцями, ретельно вимивайте великі пальці, на які зазвичай звертається мало уваги, мийте зап’ястя, шкіру між пальцями та кінчики пальців,
  • після миття витирайте руки паперовим рушником або індивідуальним тканинним.

При неможливості вимити руки з милом, користуйтесь антисептиками зі вмистом спирту більше 60% – у такому разі процедура має тривати 20-30 секунд.

Ольга Степанова

Recent Posts

Розвідка США розсекретила інформацію про отруєння Ющенка

Опублікований документ містить перелік політичних убивств, скоєних російськими спецслужбами від початку 2000 року, коли до…

7 хв. ago

Путіна хочуть прибрати: ФСБ розкрила страхи російської еліти

У Кремлі зростає напруга: Володимир Путін може стати мішенню для замаху. Причина – його небезпечні…

18 хв. ago

Що любить їсти майбутній король Англії: розкрита улюблена страва принца Джорджа

Джордж Уельський, спадкоємець британського престолу, має вишукані кулінарні вподобання, які відрізняють його від більшості дітей.…

21 хв. ago

Cупермозок за $50 000: Голлівудська еліта вкладає гроші у створення «дизайнерських дітей»

Голлівуд знову дивує — тепер його заможна еліта не лише насолоджується розкішшю, а й інвестує…

23 хв. ago

P. Diddy знову звинуватили у сексуальному насиллі: модель подала до суду на репера

На відомого американського репера P. Diddy, він же Шон Комбс, якого звинувачують у сексуальному насиллі, подали черговий…

35 хв. ago

Удар балістикою по Дніпру: аналітик пояснив, чому не було руйнувань

Міжконтинентальна балістична ракета РФ, яка вдарила по Дніпру, не спричинила вибухів і руйнувань на землі. Про…

56 хв. ago