Науковці з Австралії здійснили прорив у боротьбі з ВІЛ, який може докорінно змінити підхід до лікування цієї інфекції. Команда Інституту імені Пітера Доерті в Мельбурні вперше в історії зуміла «витягнути» вірус з тих клітин імунної системи, де він зазвичай ховається, уникаючи виявлення.
Як відомо, одна з головних проблем ВІЛ полягає в його здатності маскуватися в певних типах білих кров’яних клітин, що робить вірус недоступним для імунітету і стандартної терапії. Однак дослідникам вдалося змінити цю ситуацію завдяки новому типу ліпідних наночастинок, які доставляють у клітини мРНК-команди. Саме ці інструкції й змушують клітини «розкрити» вірус, що ховається всередині.
За словами доктора Паули Севал, однієї з авторок дослідження, спочатку результати здалися надто хорошими, щоб бути правдою, але багаторазове повторення експерименту підтвердило ефективність методу. Команда була вражена, наскільки різко змінилась ситуація: вірус, що раніше залишався невловимим, став вразливим.
Науковці зазначають, що тестування проводилося на зразках крові пацієнтів, які живуть із ВІЛ. Тепер наступний виклик — з’ясувати, чи зможе імунна система ефективно знищити вірус після того, як його буде активовано.
Попереду ще кілька років досліджень і клінічних випробувань, але вже зараз відкриття розглядають як один із найважливіших кроків до потенційного лікування ВІЛ, що з 1980-х років вважається невиліковним. Якщо технологія доведе свою ефективність у подальших фазах, людство може вперше в історії отримати реальний шанс на остаточну перемогу над вірусом.