Працюючи в Інституті Солка в Сан-Дієго наприкінці 1990-х років, Генрієтта ван Прааг виявила, що фізичні вправи можуть стимулювати ріст нових клітин мозку в дорослих мишей. Це відкриття не тільки змінило її особисту прихильність до фізичних вправ, включивши в неї такі жорсткі режими, як CrossFit і біг, а й відкрило науці шлях до вивчення впливу фізичної активності на здоров’я мозку людини. Незважаючи на тривалі суперечки про те, чи можуть фізичні вправи викликати зростання нейронів у дорослих людей, користь від фізичної активності для роботи мозку незаперечна, пише The New York Times.
Безпосередня когнітивна користь від фізичних вправ помітна за поліпшенням виконання завдань, що вимагають уваги та пам’яті, чому сприяє підвищення рівня таких нейротрансмітерів, як епінефрин і норадреналін. Згодом постійні заняття призводять до ще більш значних переваг: дослідження свідчать, що ті, хто регулярно займається фізичною активністю, показують вищі результати в тестах на пізнавальні здібності, ніж їхні однолітки, які ведуть сидячий спосіб життя. Крім когнітивних здібностей, фізичні вправи відомі своїм позитивним впливом на психічне здоров’я: ті, хто регулярно займається спортом, зауважують поліпшення самопочуття і зниження частоти депресій.
Біологічні механізми, що лежать в основі цих переваг, починаються в м’язах, які виділяють корисні молекули, що надходять у мозок, сприяючи нейропротекції та когнітивному здоров’ю. Фізичні вправи також посилюють кровообіг і стимулюють утворення нових кровоносних судин у головному мозку, покращуючи доставку цих корисних молекул. Ключовим серед речовин, що стимулюються фізичними вправами, є гормон B.D.N.F., який має вирішальне значення для здоров’я нейронів і формування нових нейронних зв’язків. Цей процес не лише сприяє відновленню клітин мозку, а й підтримує ріст і підтримання синаптичних зв’язків, що життєво важливі для когнітивних функцій і регулювання настрою.
Для тих, хто задається питанням про найбільш ефективний тип вправ для здоров’я мозку, відповідь досить поблажлива: будь-яка форма фізичної активності корисна, хоча аеробні вправи, особливо з високою інтенсивністю, мабуть, дають більше переваг. Головне тут поліпшити стан серцево-судинної системи, оскільки зв’язок між інтенсивністю вправ і користю для мозку залежить від дози, каже Крістіана Вранн, доцентка медицини в Массачусетській лікарні загального профілю і Гарвардській медичній школі. Включення навіть невеликих фізичних навантажень у свій розпорядок дня може призвести до значного поліпшення здоров’я мозку, підкреслюючи приказку про те, що, коли йдеться про фізичні вправи, краще більше, але хоч якісь із них набагато кращі, ніж ніякі.
У одній із лікарень Великої Британії в 1967 році випадково переплутали двох новонароджених. Про медичну…
Google оновив знімки на картах, через що випадково "засвітив" розміщення військових систем України. Керівник Центру…
Рівень заробітної плати в державних органах України демонструє величезну різницю між зарплатами чиновників та середнім…
Темпи мобілізації в Україні знижуються, що викликає занепокоєння у керівництва країни. Про це повідомив секретар…
Іноді трапляється, що військово-лікарська комісія (ВЛК) визнає особу придатною до військової служби, але через стан…
У зимовий сезон шапка стає не тільки засобом захисту від холоду, а й важливою деталлю…