Як накачати мозок у спортзалі: вчені розповіли, які вправи робити

Працюючи в Інституті Солка в Сан-Дієго наприкінці 1990-х років, Генрієтта ван Прааг виявила, що фізичні вправи можуть стимулювати ріст нових клітин мозку в дорослих мишей. Це відкриття не тільки змінило її особисту прихильність до фізичних вправ, включивши в неї такі жорсткі режими, як CrossFit і біг, а й відкрило науці шлях до вивчення впливу фізичної активності на здоров’я мозку людини. Незважаючи на тривалі суперечки про те, чи можуть фізичні вправи викликати зростання нейронів у дорослих людей, користь від фізичної активності для роботи мозку незаперечна, пише The New York Times.

Безпосередня когнітивна користь від фізичних вправ помітна за поліпшенням виконання завдань, що вимагають уваги та пам’яті, чому сприяє підвищення рівня таких нейротрансмітерів, як епінефрин і норадреналін. Згодом постійні заняття призводять до ще більш значних переваг: дослідження свідчать, що ті, хто регулярно займається фізичною активністю, показують вищі результати в тестах на пізнавальні здібності, ніж їхні однолітки, які ведуть сидячий спосіб життя. Крім когнітивних здібностей, фізичні вправи відомі своїм позитивним впливом на психічне здоров’я: ті, хто регулярно займається спортом, зауважують поліпшення самопочуття і зниження частоти депресій.

Біологічні механізми, що лежать в основі цих переваг, починаються в м’язах, які виділяють корисні молекули, що надходять у мозок, сприяючи нейропротекції та когнітивному здоров’ю. Фізичні вправи також посилюють кровообіг і стимулюють утворення нових кровоносних судин у головному мозку, покращуючи доставку цих корисних молекул. Ключовим серед речовин, що стимулюються фізичними вправами, є гормон B.D.N.F., який має вирішальне значення для здоров’я нейронів і формування нових нейронних зв’язків. Цей процес не лише сприяє відновленню клітин мозку, а й підтримує ріст і підтримання синаптичних зв’язків, що життєво важливі для когнітивних функцій і регулювання настрою.

Для тих, хто задається питанням про найбільш ефективний тип вправ для здоров’я мозку, відповідь досить поблажлива: будь-яка форма фізичної активності корисна, хоча аеробні вправи, особливо з високою інтенсивністю, мабуть, дають більше переваг. Головне тут поліпшити стан серцево-судинної системи, оскільки зв’язок між інтенсивністю вправ і користю для мозку залежить від дози, каже Крістіана Вранн, доцентка медицини в Массачусетській лікарні загального профілю і Гарвардській медичній школі. Включення навіть невеликих фізичних навантажень у свій розпорядок дня може призвести до значного поліпшення здоров’я мозку, підкреслюючи приказку про те, що, коли йдеться про фізичні вправи, краще більше, але хоч якісь із них набагато кращі, ніж ніякі.

Ольга Степанова

Recent Posts

Водіїв попередили про важливий документ: не подбаєте – готуйте валізу грошей

З початку 2025 року українські водії зіткнулися з істотним подорожчанням обов’язкового страхування цивільної відповідальності. За…

6 хв. ago

Два важливих великих міста категорично не готові до оборони – військовий

Два великих міста – Харків та центр нинішньої території Донецької області Краматорськ – категорично не…

14 хв. ago

Чому японці сплять менше 6 годин на добу: як це впливає на їхнє здоров’я

У середньому японці проводять у сні менше часу, ніж мешканці більшості інших розвинених країн. Близько 40% населення…

23 хв. ago

Великодне меню: що їдять на свято король Чарльз і його родичі

Крім відвідування недільної служби у каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку, члени королівської сім’ї зазвичай насолоджуються великоднім…

32 хв. ago

З дивана на полігон: чи можуть ТЦК вручити бойову повістку рекомендованим листом

В Україні повістки можуть вручатися як у різних громадських місцях або за місцем роботи, так…

40 хв. ago

У Києві молодь каталася на лімузині під російську музику: що вони розповіли у поліції

17 квітня, під час моніторингу соціальних мереж в одному з телеграм-каналів правоохоронці виявили відео, на…

47 хв. ago