“Наші тіла не завжди симетричні”: Чому в людини можуть бути ноги різного розміру

Права і ліва сторони людського тіла часто вважаються дзеркальним відображенням одна одної. Однак це не стосується ніг, які часто мають два різні розміри.

Центр догляду за ногами в містечку Ліберті, штат Огайо, заявив, що близько 80% населення США мають більшу ліву стопу, ніж праву. Дослідники в City Chiropody and Podiatry в Лондоні погодилися, пояснюючи цю різницю тим, що більшість населення світу є правшами, що означає, що ліва ступня більше тренується та стає трохи більшою, щоб підтримувати баланс тіла, пише LiveScience.

“Стопи ні в кого не схожі. Наші тіла не завжди симетричні”, – сказала ортопединя Коррін Ренне. Дослідження, проведене ще в 1983 році за участю 4000 жінок і 2800 чоловіків у Сполучених Штатах, виявило, що ніхто з них не мав пари ніг, абсолютно однакових за розміром і формою.

Підтвердило ці дані й дослідження 2018 року від SATRA Bulletin, спеціалізованого видання про взуття та шкіру. Проаналізувавши 2890 людей у Великій Британії, науковці виявили, що 19% людей можуть мати довжину стоп більш ніж на 4 міліметри. “Подібна тенденція спостерігається і в США. А в Китаї не менше 24 відсотків людей мають різницю понад 4 міліметрів”, – йдеться в дослідженні 2018 року.

Немає єдиної думки щодо того, ліва чи права нога зазвичай більша з пари. Проте більшість дослідників схиляється до твердження, що все ж люди переважно мають більшу ліву стопу, ніж праву. Адже більшість населення світу є правшами, тож ліва ступня більше тренується та стає масивнішою, щоб підтримувати баланс тіла.

У дослідженні 1983 року було зазначено, що, хоча заведено вважати, що ліва ступня зазвичай більша за праву, вчені виявили, що ймовірність того, що у людини більша нога буде лівою чи правою, насправді однакова. Тож дослідження 2018 року показало, навпаки, що у 50,7% британських жінок і 54,8% британських чоловіків права нога довша за ліву.

Існують також інші фактори, які можуть призвести до відмінностей у розмірі стопи, кажуть науковців. “Наприклад, у жінок може спостерігатися невелика розбіжність у розмірі стопи під час або після вагітності”, – сказала ортопединя Коррін Ренне.

Також експерти зазначають, що ряд умов народження може призвести до того, що розмір однієї стопи значно відрізняється від іншої. “Якщо ви народилися з клишоногістю, ця кінцівка менша, ніж протилежна сторона”, – сказав доцент і керівник ортопедичних служб Медичної школи Університету Меріленда Джейкоб Вайнс.

Брахіметатарзія і брахіметаподія – це стани, при яких один або кілька пальців на нозі відповідно коротші, зазначив Вайнс. Наприклад, у стані, відомому як гіпоплазія пальців, пальці ніг можуть бути недорозвиненими або неповними.

За інформацією Центру догляду за стопами, травми також можуть змінити розмір стопи, особливо в дитинстві, коли кістки ще розвиваються. Носіння гіпсової пов’язки на нозі протягом тривалого часу також може призвести до ослаблення та скорочення м’язів, додають експерти з City Chiropody and Podiatry.

Ренне додала, що різниця в розмірі стопи може бути результатом частішого використання однієї ноги, ніж іншої, наприклад в артиста балету – це може збільшити м’язову масу та потовщити структуру стопи.

Лікування чи оперування

За словами лікарів, якщо різниця в довжині стопи або кінцівки є досить серйозною, може знадобитися хірургічне втручання. Операції, такі як пересадка кістки або розрізи кістки, можуть подовжити або вкоротити кістку. “Зазвичай люди переносять зміну приблизно на 2 сантиметри після операції”, – сказав Джейкоб Вайнс. Однак у більшості випадків стопи різного розміру – це просто незначна незручність і жодних оперативних втручань це не потребує, кажуть спеціалісти.

Романчук Микола

Recent Posts

Названо джинси, які будуть в моді увесь 2025 рік: варіанти на кожен день

Щоб освіжити свої образи, варто не лише подбати про трендові речі, але й забезпечити свій…

6 секунд ago

Моментальна карма: у Києві водій елітного електрокара застряг на антипаркувальній півсфері

У Києві на Оболоні водій елітного електрокара під час спроби заїхати на тротуар застряг на антипаркувальній півсфері.…

9 хв. ago

“Найбідніший президент” світу помирає: він попрощався зі своїми земляками

Колишній президент Уругваю Хосе Мухіка розповів, що рак стравоходу, діагностований у нього в квітні 2023…

18 хв. ago

У всіх у ТЦК з‘явилися квартири і машини: адвокат відмовився захищати військкома, який побив людину

Київський адвокат Сергій Костира розповів у Facebook про ситуацію, коли він відмовився обслуговувати співробітника ТЦК, що…

26 хв. ago

Маск таємно зустрічався з лідерами Китаю та РФ: ексконгресмен заявив про глобальну загрозу

Гендиректор компанії SpaceX, американський мільярдер і союзник обраного президента США Дональда Трампа Ілон Маск неодноразово зустрічався з…

35 хв. ago

Овочі завдають потужного удару по кишені: що стало причиною здорожчання

За словами експертів, основна причина цього – неврожай минулого року через посуху. Навіть поява нових…

44 хв. ago