Як за станом гаманця зрозуміти, чи є у вас проблеми з головою

Всі ми з віком стаємо менш уважними. Але інколи забудькуватість набуває нездорових форм. В такому випадку краще звернутись до лікаря. Ось які стани повинні стати маркером того, що з вами не все гаразд. Особливо, якщо ви помітили в себе чи близьких кілька одразу таких симптомівпише NYTimes.

Фінансові проблеми

Люди з деменцією можуть забувати оплачувати свої рахунки або більше не зможуть дотримуватися бюджету. Одна з причин, чому погане управління фінансами може бути чутливим показником, полягає в тому, що це дуже складно. Отже, фінанси можуть бути однією з перших сфер, де починають з’являтися тріщини.

Деякі люди з лобно-скроневою деменцією можуть робити великі імпульсивні покупки. Інші можуть довіряти людям, яким зазвичай не довіряли, що підвищує ризик бути ошуканими. Такі люди менш чутливі до потенційних негативних наслідків. Через це вони можуть з більшою ймовірністю бути марнотратними й необережними з грошима.

Проблеми зі сном

Порушення сну можуть стати більш поширеними з віком, і люди похилого віку, як правило, лягають і прокидаються трохи раніше, ніж до цього, – це абсолютно нормально. Але якщо є різкі зміни у звичках сну, коли вони починають свій ранок о 3 годині ночі або не можете не спати протягом дня, це може бути ознакою хвороби.

Деякі ділянки мозку, такі як стовбур, дійсно важливі для регуляції циклів сну та неспання. Саме на них хвороба Альцгеймера впливає найперше. За роки до того, як у когось з’являться будь-які ознаки розладів пам’яті, вони можуть відчути зміни у режимі сну. Ще один симптом порушень роботи мозку, це коли людина раптом під час сну почала говорити, кричати чи ходити. Цей стан називається розладом поведінки швидкого сну.

Зміни особистості

Дослідники виявили, що у людей з деменцією спостерігалося невелике зниження екстравертності, приємності та сумлінності. Ці зміни особистості швидко прискорювалися з часом. Є кілька змін у повсякденній поведінці, на які ви можете звернути увагу. Зменшення екстравертності може виглядати так, що людина стає більш замкнутою або як звуження кола її спілкування.

При лобно-скроневій деменції людина раптом стає недовірливою та недоброзичливою. Це пов’язано зі зменшенням об’єму головного мозку в лобовій корі – ключовою причиною захворювання. В інших випадках зміни можуть виникати через когнітивні симптоми. Наприклад, людина з хворобою Альцгеймера може здаватися дедалі неорганізованішою, їй стає важко виконувати роботу тощо, оскільки її пам’ять погіршується.

Труднощі водіння

Водіння є однією з найскладніших розумових форм поведінки, яку люди виконують щодня. Проблеми за кермом можуть проявлятися роками раніше, ніж деінде. Такий водій може час від часу дряпати машину, проїжджати знаки зупинки чи світлофора. Люди також можуть раптово гальмувати, прискорюватися або занадто швидко повертати. В результаті такі пацієнти можуть перестати їздити часто, вночі, в погану погоду чи в годину пік. Або ж вони можуть відчувати небажання їхати з онуками чи іншими пасажирами в машині.

Звичайно, інші фізичні проблеми, які можуть виникнути зі старістю, як-от проблеми із зором, невропатія або побічні ефекти ліків, можуть впливати на керування автомобілем. Але якщо ви помітили тривожні зміни в чиїхось здібностях, можливо, варто провести розмову про ключ від авто.

Втрата нюху

Частини мозку, що контролюють нюх, відомі як нюхова система, є одними з перших областей, які пошкоджуються при хворобі Альцгеймера та деменції з тільцями Леві. Це ж стосується й хвороби Паркінсона. Багато людей із цими захворюваннями починають втрачати нюх за роки чи навіть десятиліття до появи інших симптомів. На відміну від втрати слуху та зору, які можуть бути факторами ризику деменції, але не вважаються спричиненими самою хворобою, втрата нюху є одним із найперших проявів нейродегенерації.

Різні типи захворювань мозку, здається, по-різному впливають на нюх людей. Наприклад, люди з хворобою Альцгеймера, як правило, здатні вловлювати запах, але можуть помилково його визначати. Вони кажуть:

Який чудовий солодкий запах! Це, мабуть, бензин.

Експерти підкреслили, всі ці симптоми не обов’язково є сигналом про хвороби мозку. Але вони можуть бути ознакою того, що пора звернутися до лікаря.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Секс-скандал у РФ: депутата, який привів повію у думу, вимагають відправити на фронт

Загальноросійський громадський рух "Ветерани Росії" вимагає негайно вжити заходів проти депутата Держдуми від КПРФ Дениса…

3 хв. ago

Іран атакує Ізраїль сотнями балістичних ракет  (відео)

Увечері 1 жовтня Іран запустив зі своєї території понад 400 ракет в бік Ізраїлю. Про це повідомляє Israel Defense…

6 хв. ago

“Груди забула покласти?”: Тіна Кароль стала зіркою жартів через свій образ

Відома українська співачка Тіна Кароль днями виступила з концертом у Рівному в рамках свого всеукраїнського…

12 хв. ago

“Одержимий ідеєю безсмертя”: всі гості Путіна перед зустріччю з ним проходять карантин

Російський диктатор Володимир Путін "обожнює життя та одержимий ідеєю безсмертя". Саме тому його гості обов’язково…

20 хв. ago

Іран здійснив масований пуск ракет в бік Ізраїлю, – ЦАХАЛ

Іран запустив ракети в напрямку Ізраїлю, у країні лунає тривога. Про це інформує Командування Армії Оборони Ізраїлю. "Вам наказано…

21 хв. ago

Блекаут на 3-5 днів загрожує Україні: що може спричинити тривалі відключення світла

В Україні триває підготовка до опалювального сезону, однак з похолоданням зростає ризик повернення стабілізаційних відключень…

28 хв. ago