Наразі криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею. Тож використання її для розрахунків може привести до виникнення проблем. Про це розповіла фінансовий менеджер у Lextensio Алла Холоденко.
“Цифрові та віртуальні валюти стають все популярнішими, тому дане питання дуже актуальне на сьогоднішній час. Але спочатку розглянемо різницю між електронними та цифровими коштами, оскільки їх часто плутають”, – зазначила Алла Холоденко.
Отже, головною і єдиною відмінністю цифрової валюти та електронних коштів є те, що гривні з карти ми можемо зняти, а криптовалюта ніколи не набуває фізичної форми, зазначила експертка, та дала поради щодо використання цифрових активів для підприємців, що використовують різні системи оподаткування.
Згідно у п. 291.6 ст. 291 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) винятково в грошовій формі — готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).
“Так, платник єдиного податку, з метою уникнення порушень щодо застосування спрощеної системи оподаткування, не може офіційно отримувати дохід у криптовалюті, оскільки на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні. Єдиним законним платіжним засобом в Україні є гривня. Тому доходи в криптовалюті не можуть бути відображені в податковій звітності для єдиного податку”, – наголосила Алла Холоденко.
Вона зауважила, що підприємства на єдиному податку можуть отримувати дохід в іншій валюті за умови:
“Якщо податкова визнає операції з криптовалютою порушенням умов находження на спрощеній системі оподаткуванням, то можуть позбавити статусу платника єдиного податку (заднім числом, із першого числа кварталу наступного за кварталом у якому здійснено порушення) та всі доходи отримані після цього будуть оподатковуватися за ставкою 15%”, – сказала Алла Холоденко.
На сайті податкової служби України є опублікована консультація по схожому питанню. Вона звучить так: як вести облік доходів і витрат ФОП на загальній системі оподаткування в разі здійснення операцій із криптовалютою? Відповідь: на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.
Разом із тим із метою врегулювання правовідносин щодо обігу, зберігання, володіння, використання та проведення операцій за допомогою криптоактивів в Україні, а також визначення загальних засад функціонування та правового регулювання ринку віртуальних активів в Україні на сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано відповідні проєкти законів.
Алла Холоденко зазначила, що ФОП і ТОВ на загальній системі оподаткування можуть приймати криптовалюту, але тут є нюанси:
Отримані кошти в криптовалюті оподатковуються податками:
Експертка зауважила, що конвертована криптовалюта в гривню надалі може бути використана для майбутніх витрат компанії, але такий підхід вимагає ретельного обліку та звітності.
17 лютого 2022 року був прийнятий Закон України Про віртуальні активи, але на даний час цей закон залишається нечинним, оскільки згідно зі ст. 1 розділу VI цього ж закону, даний закон набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами, але не раніше дня опублікування цього Закону.
“Досі не були внесені зміни в Податковий кодекс України, щоб остаточно врегулювати дане питання”, – підсумувала Алла Холоденко.
Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…
Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…
Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…
Яйця – це найпоширеніший продукт для приготування сніданку. Додавши лише декілька інших інгредієнтів, або приготувавши яйця…
Сімейні медсестри надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу сімʼям з дітьми до чотирьох років безпосередньо в них…
Для певної категорії мандрівників найцікавіші подорожі – ті, що до небезпечних країн, на кшталт Афганістану. На…