Categories: Фінанси

Такого не було навіть до війни: доходи банків в Україні сягнули рекорду

За 10 місяців від початку 2024 року чистий прибуток банків в Україні перевищив 125 млрд гривень. Такого показника банківська галузь не могла досягнути навіть до повномасштабної агресії Росії.

Про це повідомив глава Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”). Він наголосив, що такий показник свідчить про високу операційну доходність та прибутковість українських банків.

Загалом чисті процентні доходи (ЧПД) банків з січня до кінця жовтня зросли на 17,4% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року – до 192,8 млрд грн. Таким чином, ЧПД лишається основним джерелом банківських доходів, займаючи частку у 69%.

Чистий прибуток банків після оподаткування становив 125,6 млрд грн. Цей показник зріс на 2,3% навіть попри підвищення ставки оподаткування з 18% до 25%. З огляду на це за 10 місяців банкам нараховували 37,5 млрд грн, податку на прибуток (на 69,9% більше рік до року) – це більше, ніж сумарно за 2020-2023 роки.

Рентабельність банківського капіталу (чистий прибуток до власного капіталу банків) на 1 листопада 2024 року становила 43,3%. В НБУ прогнозують, що у випадку повторного запровадження оподаткування прибутку банків за ставкою 50% у 2024 році цей показник зменшиться до рівня 30% – це є співставним із довоєнними показниками (32,47% було 1 листопада 2021 року).

Гетманцев перерахував фактори високої прибутковості українських банків:

  • структурний профіцит ліквідності, обумовлений значним дефіцитом бюджету через війну і надходженням міжнародної допомоги (валюти) на його фінансування, що зумовлює постійний новий притік коштів у банківську систему;
  • збереження високої процентної маржі (спреду між ставками за активними операціями банків і залученням коштів);
  • банки продовжують отримувати більшу частку процентних доходів від безризикових операцій із державними цінними паперами (ОВДП та депозитними сертифікатами, ДС).

“В таких умовах, вкотре зазначу, що рішення про повторне застосування ставки 50% до прибутків банків за підсумками 2024 року є обґрунтованим. Ці додаткові кошти підуть на фінансування війська. Водночас, більшість банків збереже високий рівень рентабельності, прибутковості і капіталізації, необхідні для забезпечення стійкості банківської системи і відновлення кредитування”, – резюмував Данило Гетманцев.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Чоловіків за кордоном подають у “розшук”: мають з’явитися до ТЦК під час мобілізації

Українці, які підлягають призову на військову службу, які офіційно залишили країну до повномасштабної війни, тепер…

33 секунди ago

Зеленський не став зволікати: до якого числа офіційно продовжено мобілізацію в Україні

Глава української держави Володимир Зеленський підписав закони щодо продовження військового стану та мобілізації. Вони діятимуть…

10 хв. ago

Від 30 гривень: як відрізняються ціни на яйця в супермаркетах та на ринках перед Великоднем

Українцям показали, як відрізняються ціни на курячі яйця в супермаркетах і на ринках перед Великоднем. Про…

19 хв. ago

ПФУ попередив одержувачів пенсій, субсидій та пільг: якщо вам дорогі виплати

Українці, які отримують державну допомогу, таку як пенсії, субсидії чи інші соціальні виплати, зобов'язані оперативно…

27 хв. ago

За місяць їжа подорожчала у 6 разів більше, ніж заявляють: майже 400 гривень “по-тихому” йдуть з кишені

Ціни у супермаркетах продовжують лізти вгору, а цифри Держстату виглядати як анекдот. У березні вони…

34 хв. ago

Чи планується підвищення податків в Україні: в Мінфіні відповіли

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що уряд не розглядає наразі жодних планів щодо підвищення податків або додаткових фіскальних заходів.…

43 хв. ago