На офіційному сайті Верховної Ради з’явився скандальний законопроект щодо оподаткування посилок.
Українці вже охрестили нововведення, що готуються, як “податок на AliExpress і Temu”.
Але довгий час самого законопроекту у Раді не було. Як розповіло нам джерело у депутатських колах, йшло “промацування ґрунту” та узгодження документа на реєстрацію.
20 грудня законопроект зареєстрували в парламенті, але текст та супровідні документи з’явилися пізніше.
Законопроект про “податок на AliExpress і Temu” зареєстрований у Раді за номером 12430. Хоча Данило Гетьманцев спочатку анонсував його як свою ініціативу, під документом підписалася ціла група авторів.
У пояснювальній записці відзначається велике зростання електронної комерції, який “революціонував” способи купівлі продажу та купівлі товарів людьми та бізнесом у всьому світі. І Україна не залишилася осторонь.
Автори проекту наводять таку статистику: минулого року в нашу країну ввезли 75,5 млн міжнародних поштових та експрес-відправлень, а вартість товарів у них склала 123 млрд гривень.
“При цьому розвиток електронної комерції породив і розвиток маніпуляцій, пов’язаних з ухиленням від проходження митного контролю та сплатою митних зборів”, – йдеться в записці пояснення. Йдеться, за даними авторів проекту, йдеться про такі “маніпуляції” як підміна інвойсів, зазначення недостовірного найменування товарів у відправленнях і т.д.
У записці пояснення проводяться такі розрахунки Інституту соціально-економічної трансформації: одна людина, отримуючи по одній посилці на добу, може за місяць імпортувати товарів без податків на суму до 4,5 тисяч євро. А якщо сформувати пул зі 100 фізосіб, які отримуватимуть по 3 посилки на добу, то реально за місяць ввезти товарів без податків на 1,34 млн євро.
“Це вже значна промислова партія, з якої не потрібно платити жодних податків. У той час як комерційний імпорт супроводжується сплатою ПДВ 20% і ввізним митом”, – йдеться в записці пояснення.
Автори проекту стверджують, що такими “посилочними пільгами” користується досить велика армія фізосіб для здійснення “тіньової підприємницької діяльності” – товари з посилок потім продаються через інтернет-майданчики та соцмережі.
“Серед 100 найбільших одержувачів міжнародних поштових відправлень у 2024 році – 81 фізособа. Вони сумарно отримали за 9 місяців 2024 року 18765 посилок або в середньому 232 посилки на людину. Жодна з посилок не перевищувала за вартістю 150 євро, відповідно. звільнено від сплати ПДВ”, – затверджують автори проекту.
Тобто, наголос йде на боротьбі зі схемами, коли товари з посилок потім масово перепродаються в комерційних масштабах, що “ламає” конкурентне середовище і завдає великих втрат чесному бізнесу та вітчизняним виробникам товарів.
Чому, маючи статистику щодо найбільших одержувачів посилок та підозри в організації тіньового бізнесу, правоохоронці не взяли в обіг ці конкретні кейси, депутати не повідомляють. Як і те, чому через досить вузьке коло “тіньових бізнесменів”, повинні страждати всі інші громадяни, які купують товари на закордонних маркетплейсах виключно для себе.
Натомість наводять приклади з міжнародної практики, зокрема щодо ЄС, де з 2021 року скасовано звільнення від ПДВ при імпорті товарів, незалежно від їхньої вартості. Розглядається аналогічний захід щодо ввізного мита.
У фінансово-економічному обґрунтуванні нового законопроекту зазначено, що скасування посилкових пільг в Україні, якби воно відбулося ще на початку 2024 року, дозволило б додатково отримати до бюджету 11,8 млрд гривень податків.
Що написано у новому законопроекті?
Нововведень кілька:
Чи буде при введенні всіх цих норм взагалі сенсу замовляти товари на закордонних маркетплейсах – взагалі незрозуміло. Втім, не виключено, що до законопроекту у процесі його проходження у Раді ще будуть внесені зміни.
Національна поліція України розробила законопроєкт, який передбачає відповідальність для дропів. Дропи – це люди, які…
Мільйони готівкою, чотири нових BMW останніх моделей, кожна — за понад сто тисяч доларів. Земля…
В Україні піднімається питання нових вікових обмежень для водіїв. Законопроєкт №8082 вже давно поданий на розгляд до…
Оніміння пальців рук — це поширений симптом, який може свідчити про різноманітні фізіологічні та патологічні…
Жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, зобов’язані стати на військовий облік. Це стосується не…
Українці, які заробляють 20 000 гривень, можуть розраховувати на вельми скромну пенсію, та й то…