Фінансові махінації Путіна: як Китай допомагає Росії обійти західні санкції

Після запровадження санкцій США проти єдиного російського банку в Китаї, торговельні можливості між Росією та Китаєм звузилися. Однак візит президента Володимира Путіна до Китаю минулого місяця допоміг забезпечити наявність альтернативних варіантів для проведення платежів.

Про це повідомили анонімні джерела виданню Reuters.

Після візиту Путіна у прикордонних регіонах були створені спеціально уповноважені банки, які дозволяють російським компаніям відкривати нерезидентські рахунки (NRA) у китайських банках. Це стало особливо важливим після того, як філія ВТБ у Шанхаї потрапила під санкції.

У 2023 році обсяг торгівлі між Росією та Китаєм досяг рекордних 240 млрд доларів. Забезпечення безперебійного надходження доходів та товарів, що є критично важливим для Кремля, залежить від налагодження платежів.

Новий механізм, що включає використання дрібних регіональних банків, які наразі можуть уникати санкцій США, демонструє, як Москва і Пекін змушені вдаватися до все складніших кроків для забезпечення двосторонніх платежів. Однак це також може піддати деякі китайські фінансові установи ризику санкцій з боку США.

Які складнощі та обмеження можуть виникнути

Використання банків у прикордонних регіонах полегшує роботу посередників, які працюють від імені російських компаній. Схема, що включає дрібні банки з обмеженими або відсутніми зв’язками з країнами, які Росія вважає недружніми, також знижує потенційні ризики для Китаю. Проте вікно можливостей для проведення платежів для російських компаній може звужуватися.

Представник Міністерства фінансів США заявив, що вони працюють над ідентифікацією менших банків зі слабшими відділами комплаєнсу, які все ще допомагають обробляти транзакції, що підтримують військовий потенціал Росії.

Торгівля з Китаєм стала ще більш важливою для Москви після вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Російські банки були заблоковані від системи SWIFT, а багато західних країн і компаній розірвали зв’язки з Росією.

“Після візиту Путіна в одній з китайських провінцій з’явилися банки, які відкривають NRA рахунки для російських компаній на китайській території”, – повідомило одне з джерел.

Інше джерело підкреслило, що лише декілька банків, розташованих біля кордону на північному сході, все ще працюють з Росією.

“Ми навіть не говоримо про великі чи середні банки сьогодні. Жоден з них не працює з Росією. Це проблема, яку ми маємо визнати”, – зазначив співрозмовник.

Інвестиційний банкір і професор Вищої школи економіки в Росії Євген Коган зазначив, що після того, як більше китайських фірм були піддані санкціям США, багато хто, можливо, вирішив припинити будь-які бізнес-відносини з Росією, і імпорт з Китаю може зменшитися.

Чого бояться китайські банки

Санкції проти російських дочірніх компаній у Китаї також створюють проблеми. Філія ВТБ у Шанхаї була включена в пакет санкцій, що, за словами джерел, ускладнить платіжні потоки. Перед останніми санкціями генеральний директор Андрій Костін заявив, що ВТБ потроює кількість співробітників у Шанхаї, щоб скоротити черги клієнтів, які намагаються відкрити рахунки.

Таким чином, російські компанії можуть:

  • відкривати NRA рахунки в китайських банках;
  • створювати китайські дочірні компанії;
  • відкривати рахунки на місцевому рівні.

Однак, за словами джерел, санкції США є найстрашнішими, навіть для китайських партнерів. Загроза вторинних санкцій, які можуть відрізати установи від доступу до долара, лякає китайські банки, які не хочуть втратити доступ до глобальних ринків, навіть якщо є вигідна торгівля з Росією.

Для Росії проблеми з платежами негативно впливають на експортні доходи, порушують ланцюги постачання і підвищують ціни на імпорт. У порівнянні з ринками США та ЄС, Росія має обмежений вплив.

Таким чином, хоча нові банківські механізми тимчасово допомагають обходити санкції, перспективи подальшої торгівлі між Росією та Китаєм залишаються під великим питанням через постійні загрози з боку санкцій США.

Ольга Степанова

Recent Posts

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

4 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

4 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

4 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

4 години ago

Пісторіус відмовився балотуватися на посаду канцлера Німеччини

Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…

4 години ago

Видаляли здорові зуби заради стилю: ритуал тайванців, від якого мороз по шкірі

Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…

5 години ago