Categories: Фінанси

Без реформ — без грошей: Україна отримала новий чеклист вимог від МВФ

Міжнародний валютний фонд (МВФ) знову нагадав Україні, що гроші не падають з неба. У новому меморандумі про економічну та фінансову політику, який з’явився на сайті організації, йдеться про додаткові вимоги, які Україна має виконати до кінця 2024 року, щоб отримати черговий транш фінансової допомоги.

Зокрема, від української влади вимагається ухвалити закон про перезавантаження Рахункової палати, а також внести зміни до закону про правотворчу діяльність, аби забезпечити функціональну незалежність НКРЕКП (Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг). До того ж, потрібно повністю укомплектувати наглядову раду “Укренерго” — з семи членів три мають бути від держави, а чотири — незалежні експерти з-за кордону. Звісно, незалежні, але саме ті, які подобаються МВФ.

Також Національний банк України до кінця жовтня має розібратися, що робити в разі, якщо все піде не за планом. Інакше кажучи — оцінити фінансові ризики та придумати плани Б, В і ще пару літер на випадок, якщо ситуація в країні стане ще більш “непередбачуваною”.

Але це ще не все: деякі вже озвучені раніше “маяки” трохи пересунули в часі. Наприклад, аудит НАБУ тепер заплановано не на вересень 2024-го, а аж на січень 2025-го, бо, мабуть, краще перевіряти, коли святкові настрої сплинуть. Зміни до Кримінального процесуального кодексу також відтермінували — дають Україні трохи більше часу.

На горизонті — нові завдання

Окрім основних пунктів, МВФ висунув ще декілька задач. Ось що планується:

  • Поправки до Бюджетного кодексу, щоб все відповідало Плану дій з управління державними інвестиціями — до кінця січня 2025-го.
  • Конкурсний вибір і призначення голови Бюро економічної безпеки — до лютого 2025-го. Хоча тут без сюрпризів: треба обрати “правильну” людину.
  • Затвердження методології оцінки держінвестпроєктів — теж на лютий.
  • Законопроєкт про податкову звітність для операторів цифрових платформ (таксі, оренда житла, маркетплейси) — квітень 2025-го. Невдовзі цифрові платформи відчують, що контролю за ними стає більше.
  • Призначення керівника Державної митної служби та постійних очільників регіональних митниць — до червня 2025-го.
  • Подання бюджетної декларації на 2026—2028 роки, щоб вона відповідала параметрам програми — теж червень 2025-го. МВФ явно не планує відпускати Україну вільно плавати навіть у перспективі.

Що буде далі?

МВФ уже схвалив п’ятий перегляд розширеної угоди в рамках Програми розширеного фінансування (EFF), що дозволило виділити Україні близько 1,1 мільярда доларів. Уся ця сума піде на підтримку бюджету.

Водночас фонд відзначає, що перша половина 2024 року виявилася для української економіки кращою, ніж очікувалося, — інфляція була під контролем, резерви були на рівні, а зростання трималося завдяки зовнішній допомозі. Але ось друге півріччя і прогнози на 2025 рік виглядають менш оптимістичними. Російські атаки на енергетичну інфраструктуру та загальна невизначеність щодо війни все ще залишаються ключовими проблемами, які, схоже, ні куди не зникнуть.

Романчук Микола

Recent Posts

Під Києвом вибухнули трансформатори, люди залишились без світла

Вечір п’ятниці, 22 листопада, не став спокійним для мешканців Києва та Київської області, — у…

4 хв. ago

Субсидії не для всіх: хто не може претендувати на допомогу держави

Субсидії в Україні призначені для тих домогосподарств, які мають труднощі з оплатою житлово-комунальних послуг. Однак…

6 хв. ago

Назвав ідіотами. Між Францією та Гаїті розгорівся скандал через Макрона

Президент Франції Еммануель Макрон назвав лідерів Гаїті "ідіотами". Наразі між країнами виник скандал. Про це…

9 хв. ago

Статки Ілона Маска сягнули майже $350 млрд після виборів президента США

Найбагатша людина у світі в п'ятницю стала ще багатшою: статки Маска досягли рекордних $347,8 мільярдів.…

13 хв. ago

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

8 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

8 години ago