В Україні планують підвищити військовий збір з 1,5% до 5%, що збільшить загальне податкове навантаження на доходи від депозитів до 23%, істотно зменшуючи їхню прибутковість. Це може призвести до відтоку коштів з депозитів і переорієнтації вкладників на інші інвестиції, зокрема, в іноземну валюту, пише Стіна.
Основним фактором, що впливає на депозитні доходи, стало підвищення податкового навантаження на банківські вклади. Податок на доходи з депозитів в Україні було запроваджено 2014 року, коли ставка ПДФО для таких доходів встановилася на рівні 15%, а потім підвищилася до 18%. Водночас прибуток від інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) не підлягає оподаткуванню.
Наразі фізичні особи, які тримають гроші на депозитах, уже платять 19,5% податків з доходів від своїх вкладів. У цю суму входять 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору. Якщо законопроєкт, що підвищує військовий збір до 5%, буде ухвалений і підписаний Президентом, загальний податок зросте до 23%. Це стане додатковим навантаженням на вкладників, які вже відчувають зниження прибутковості депозитів.
У разі підвищення податків фактична прибутковість депозитів істотно зменшиться. Наприклад, за поточними ставками після сплати податків прибутковість тримісячних депозитів становить 10,5% річних, але після підвищення військового збору вона впаде до 10%. Для депозитів на шість місяців реальна дохідність становитиме 9,8% річних (9,3% після підвищення податків), а на 12 місяців – 10,4% річних (9,9%).
Погіршення умов розміщення коштів на депозитах може призвести до подальшого відтоку грошей із банківської системи. У липні 2024 р. загальний депозитний портфель фізичних осіб скоротився на 0,3%, а вкладення на гривневих рахунках зменшилися на 1,2%. За 8 місяців 2024 р. депозити в гривні зросли лише на 3,8%, тоді як за аналогічний період минулого року – на 17,7%.
Національний банк України та комерційні банки, імовірно, будуть змушені шукати нові способи стимулювання припливу коштів на депозити, зокрема, через підвищення ставок або запровадження нових депозитних продуктів. Як саме фінансові установи відреагують на нові законодавчі ініціативи та підвищення податків, стане зрозуміло після ухвалення остаточних рішень парламентом та НБУ.
У розпал холодної пори, коли душа просить затишку, крамельний яблучний тірамісу стає справжнім порятунком для…
В Україні підвищення військового збору з 1,5% до 5% вплине на збори на банківські депозити, що…
Британський король Чарльз ІІІ 14 листопада відзначає 76-річчя. З цього приводу пресслужба монаршої родини показала святковий портрет іменинника. На…
Здається, українські біженці знайшли не просто прихисток у Польщі, а й справжню фінансову можливість. У…
Міністерство оборони взялося за масштабну «чистку» військово-лікарських комісій (ВЛК). Разом із працівниками військкоматів під перевірки…
Народному депутату України Євгенію Шевченку у четвер, 14 листопада, повідомили про підозру у державній зраді.…