Categories: Фінанси

З банківських рахунків здеруть великий податок: українців, хто має гроші на карті, вже попередили

В Україні планують підвищити військовий збір з 1,5% до 5%, що збільшить загальне податкове навантаження на доходи від депозитів до 23%, істотно зменшуючи їхню прибутковість. Це може призвести до відтоку коштів з депозитів і переорієнтації вкладників на інші інвестиції, зокрема, в іноземну валюту, пише Стіна.

Основним фактором, що впливає на депозитні доходи, стало підвищення податкового навантаження на банківські вклади. Податок на доходи з депозитів в Україні було запроваджено 2014 року, коли ставка ПДФО для таких доходів встановилася на рівні 15%, а потім підвищилася до 18%. Водночас прибуток від інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) не підлягає оподаткуванню.

Наразі фізичні особи, які тримають гроші на депозитах, уже платять 19,5% податків з доходів від своїх вкладів. У цю суму входять 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору. Якщо законопроєкт, що підвищує військовий збір до 5%, буде ухвалений і підписаний Президентом, загальний податок зросте до 23%. Це стане додатковим навантаженням на вкладників, які вже відчувають зниження прибутковості депозитів.

У разі підвищення податків фактична прибутковість депозитів істотно зменшиться. Наприклад, за поточними ставками після сплати податків прибутковість тримісячних депозитів становить 10,5% річних, але після підвищення військового збору вона впаде до 10%. Для депозитів на шість місяців реальна дохідність становитиме 9,8% річних (9,3% після підвищення податків), а на 12 місяців – 10,4% річних (9,9%).

Погіршення умов розміщення коштів на депозитах може призвести до подальшого відтоку грошей із банківської системи. У липні 2024 р. загальний депозитний портфель фізичних осіб скоротився на 0,3%, а вкладення на гривневих рахунках зменшилися на 1,2%. За 8 місяців 2024 р. депозити в гривні зросли лише на 3,8%, тоді як за аналогічний період минулого року – на 17,7%.

Національний банк України та комерційні банки, імовірно, будуть змушені шукати нові способи стимулювання припливу коштів на депозити, зокрема, через підвищення ставок або запровадження нових депозитних продуктів. Як саме фінансові установи відреагують на нові законодавчі ініціативи та підвищення податків, стане зрозуміло після ухвалення остаточних рішень парламентом та НБУ.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

ЗМІ вказали, скільки чоловіків в Україні ховаються від реєстрів

В Україні триває війна і питання посилення мобілізації виникає повсякчас. По нестачу бійців говорять військові,…

56 секунд ago

Найкращі авто для зими: моделі, що легко впораються зі снігом

Нові  автомобілі зазвичай оснащені сучасними технологіями, що забезпечують безпечне та комфортне водіння. При виборі оптимального авто для…

8 хв. ago

Нардепи проти Зеленського: дорікнули, що у президента повністю “ручна Рада”

Президент України Володимир Зеленський розкритикував рішення не проводити пленарне засідання Верховної Ради через загрозу ворожого обстрілу. Народні…

17 хв. ago

У столичному бізнес-центрі викрито підпільне казино (фото)

Працівники Бюро економічної безпеки України викрили та ліквідували нелегальний покер-клуб, який функціонував на території одного з київських…

17 хв. ago

Чехія отримує більше від українських біженців, ніж витрачає на них: дані Мінпраці

Станом на кінець третього кварталу 2024 року Чехія відзначає позитивні тенденції у соціально-економічній інтеграції українських…

26 хв. ago

Скільки росіян воює проти України: розвідка поновила дані

Сухопутна частина російського угруповання, що бере участь у бойових діях проти України, становить майже 580…

34 хв. ago