Categories: Фінанси

З банківських рахунків здеруть великий податок: українців, хто має гроші на карті, вже попередили

В Україні планують підвищити військовий збір з 1,5% до 5%, що збільшить загальне податкове навантаження на доходи від депозитів до 23%, істотно зменшуючи їхню прибутковість. Це може призвести до відтоку коштів з депозитів і переорієнтації вкладників на інші інвестиції, зокрема, в іноземну валюту, пише Стіна.

Основним фактором, що впливає на депозитні доходи, стало підвищення податкового навантаження на банківські вклади. Податок на доходи з депозитів в Україні було запроваджено 2014 року, коли ставка ПДФО для таких доходів встановилася на рівні 15%, а потім підвищилася до 18%. Водночас прибуток від інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) не підлягає оподаткуванню.

Наразі фізичні особи, які тримають гроші на депозитах, уже платять 19,5% податків з доходів від своїх вкладів. У цю суму входять 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору. Якщо законопроєкт, що підвищує військовий збір до 5%, буде ухвалений і підписаний Президентом, загальний податок зросте до 23%. Це стане додатковим навантаженням на вкладників, які вже відчувають зниження прибутковості депозитів.

У разі підвищення податків фактична прибутковість депозитів істотно зменшиться. Наприклад, за поточними ставками після сплати податків прибутковість тримісячних депозитів становить 10,5% річних, але після підвищення військового збору вона впаде до 10%. Для депозитів на шість місяців реальна дохідність становитиме 9,8% річних (9,3% після підвищення податків), а на 12 місяців – 10,4% річних (9,9%).

Погіршення умов розміщення коштів на депозитах може призвести до подальшого відтоку грошей із банківської системи. У липні 2024 р. загальний депозитний портфель фізичних осіб скоротився на 0,3%, а вкладення на гривневих рахунках зменшилися на 1,2%. За 8 місяців 2024 р. депозити в гривні зросли лише на 3,8%, тоді як за аналогічний період минулого року – на 17,7%.

Національний банк України та комерційні банки, імовірно, будуть змушені шукати нові способи стимулювання припливу коштів на депозити, зокрема, через підвищення ставок або запровадження нових депозитних продуктів. Як саме фінансові установи відреагують на нові законодавчі ініціативи та підвищення податків, стане зрозуміло після ухвалення остаточних рішень парламентом та НБУ.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Тепер усе по-новому: ТЦК переходить на ручний режим надання відстрочок – перевірять кожного

Верховна Рада України нещодавно продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію до 7 лютого 2025 року.…

4 хв. ago

У Парижі знайшли “таємну дочку Путіна”, – ЗМІ

Єлизавета, 21-річна позашлюбна дочка Путіна, живе в Парижі, просить називати себе Луїзою і отримала французький…

13 хв. ago

ЗСУ зазнають великих втрат: у Третій штурмовій назвали ключову причину

Проблема з тим, що ЗСУ втрачає багато людей на війні, криється в їхній не завжди…

22 хв. ago

Що залишиться від столиці, якщо Путін влупить “Орешником” по Хрещатику

Один удар гіперзвуковою балістичною ракетою "Орешник" з ядерним зарядом здатний повністю знищити Київ. З такою…

30 хв. ago

Призначення пенсії за віком: скільки потрібно мати стажу у 2024 році

Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та звертатися за їх призначенням. Кожного року в…

35 хв. ago

Ще одній категорії дадуть відстрочку від мобілізації: про кого йдеться

Омбудсман України Дмитро Лубінець запропонував надати відстрочку від мобілізації для чоловіків, які раніше були незаконно…

46 хв. ago