Раніше більшість злочинців використовували біткоїн для розрахунків. Натомість останні кілька років перейшли на стейблкоїни. Це з’ясували у дослідженні Chainalysis – The 2024 Crypto Crime Report. Мова йде про шахрайство, використання програм-вимагачів, крадіжка крипти, відмивання грошей та інші злочини.
У 2023 році ринок криптозлочинів у світі склав 24,2 млрд дол. Це трохи менше, ніж було у 2022 році (39,6 млрд дол.). Найпоширенішою криптою для кіберзлочинців стали стейблкоїни (перш за все Tether), хоча біткоїн на другому місці. До 2021 року більшість транзакцій кіберзлочинці проводили у біткоїнах. Також злочинці використовують ефір (Ether) та альткоїни.
Про це Інформатор пише з посиланням на Delo.ua. До 2021 року абсолютна більшість транзакцій злочинцями проводилася через Bitcoin. Поступового його почали заміщувати інші криптовалюти. Стейблкоїни стали абсолютними лідерами з використання кіберзлочинцями. Втім, статистика залежить від видів злочинів.
“Ця зміна також відбулася разом із нещодавнім зростанням частки стейблкоїнів у загальній криптовалютній діяльності, включаючи законну діяльність”, – говорять аналітики Chainalysis.
Деякі розрахунки відбуваються, як й раніше, в BTC. Зокрема, мова йде про продажі у даркнеті та використання програм-вимагачів. А от транзакції, що пов’язані зі шахрайством чи особами, які перебувають під санкціями, навпаки перейшли у стейблкоїни.
“Організації, які перебувають під санкціями або залучені до фінансування тероризму, активно використовують стейблкоїни, оскільки мають певні труднощами під час доступу до долару, але хочуть отримати вигоду від його стабільності. Однак емітенти стейблкоїнів можуть заморозити кошти, коли дізнаються про їх незаконне використання. Це нещодавно зробив Tether з адресами, пов’язаними з тероризмом і військовими діями в Ізраїлі та Україні”, – говориться у звіті Chainalysis.
У 2023 році через те, що ринок криптовалют занепав, об’єми інтернет-шахрайства з оплатою криптовалютами зменшилися. У 2023 році доходи від криптошахрайства та хакерства впали на 29,2% і 54,3% відповідно. Відповідно у частини злочинців зникало відчуття, що вони можуть швидко збагатитися.
Також тіньова криптоекономіка включає в себе й доходи від звичайних злочинів, наприклад, від обігу наркотиків, якщо “монети” тут використовуються як платіжний засіб. Аналітики внесли до криптозлочинів і вимоги кредиторів до FTX на 8,7 млрд. Ця сума була включена тому, що ексгендиректора збанкрутілої біржі визнали винним у шахрайстві.
У 2023 році юридичні особи та юрисдикції, які потрапили санкції, здійснили операції на суму 14,9 млрд дол. Це становить 61,5% від усіх незаконних операцій за той період. Наприклад, російська біржа Garantex потрапила під санкції OFAC і OFSI у Великобританії за сприяння відмиванню грошей від кіберзлочинців. Саме цей майданчик найактивніше сприяв збільшенню обсягу транзакцій, пов’язаних із санкціями у 2023 році. Але Garantex продовжує працювати, оскільки Росія не виконує санкцій США.
Щоб відмити брудні гроші, злочинці переказують кошти до служб, де їх можна конвертувати в готівку. При цьому часто хакери вживають додаткових заходів, щоб приховати походження таких “монет”. В основному використовують дві схеми:
1. Посередницькі послуги та гаманці. Ця категорія включає особисті гаманці, міксери, миттєві обмінники, різні типи протоколів DeFi та ін. Криптозлочинці зазвичай використовують послуги цієї категорії, щоб зберігати кошти або “змити” їх кримінальне походження, шляхом приховування зв’язку в ланцюжку між адресою джерела та поточною адресою.
2. Послуги для переводу у фіат. Ця категорія включає будь-який сервіс, де криптовалюта може бути конвертована у фіатну валюту (гроші, які уряд країни вважає або сертифікує як законний платіжний засіб). Найпоширенішими є централізовані обміни. Але є також обміни P2P, послуги азартних ігор, крипто-банкомати.
Найчастіше зловмисники шукають собі жертв в інтернеті. Тому правоохоронці неодноразово закликали бути обережними. Для того, щоб захистити себе від аферистів, варто дотримуватися таких рекомендацій:
Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…
Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…
Мирна буденність у Свалявському будівельному ліцеї на Закарпатті перетворилася на поле бою, де, схоже, хтось…
Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…
У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…
У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…