Categories: Фінанси

Доступ матимуть всі банки: в Україні створюють чорний список “дропів”

В Україні з’явиться реєстр “дропів” – банківських клієнтів, що надають зловмисникам доступ до своїх рахунків і рахунків за грошову винагороду. Доступ до бази недобросовісних користувачів отримають всі банки.

Реєстр готує Національний банк України (НБУ), повідомив директор департаменту інтегрованого нагляду за банками НБУ Андрій Котюжинський виданню Forbes Ukraine. Таку потребу він пояснив боротьбою із шахрайськими переказами з картки на картку.

За словами заступника голови НБУ Дмитра Олійника, над створенням бази працює робоча група з представників ключових департаментів фінрегулятора. Вони також працюватимуть над створенням пропозиції щодо законопроєкту, який у майбутньому розгляне правління Нацбанку.

Планується, що реєстр включатиме комбінацію даних про особу клієнта та електронний платіжний засіб (картку), а також який банк додав цю інформацію у реєстр. Інформацію про інших клієнтів чи залишки їхніх коштів на рахунках у реєстр не включатимуть, додав Олійник.

Раніше у грудні найбільші банки країни, зокрема підписали з Нацбанком меморандум “Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг”, у якому було прописано створення реєстру сумнівних клієнтів, яких можуть використовувать як “фінансових мулів”. До угоди приєдналися:

  • Приватбанк;
  • Ощадбанк;
  • Райффайзен Банк;
  • Універсал Банк, якому належить і monobank;
  • деякі менші банки (ОТП Банк, Правекс Банк, ПУМБ і Таскомбанк) висловили готовність приєднатися до угоди, але ще поки її не підписали.

Вони планують боротися з “дропами” шляхом посилених перевірок. Вивчаючи клієнтів і їхні операції, банки звертатимуть увагу на такі індикатори:

  1. Різке збільшення операцій по рахунку ФОП від різних контрагентів;
  2. Залишок по рахунку ФОП “0” на початок та на кінець дня;
  3. Нетипове збільшення кількості вхідних операцій на поточний рахунок ФОП від фізичних осіб на день, у 2 рази і більше, що не відповідає особливостям ведення бізнесу;
  4. Дроблення переказів, зокрема круглими сумами від або на одного контрагента впродовж місяця (якщо інше не передбачено бізнес-моделлю бізнесу).

Крім того, клієнтів банків розподілять на групи ризику, в яких діятимуть різні ліміти на перекази. Нові обмеження зачеплять вони і закордонні перекази, і ті, що здійснюються в межах країни:

  • для українців з низької та середньої груп ризику цей показник буде поступово (до 1 червня 2025 року) доведено до 100 тис. гривень грн на місяць;
  • клієнти з високої категорії ризику (без офіційних доходів: непрацевлаштовані, студенти та інші) матимуть лише 50 тис. грн.
Ткаченко Валентина

Recent Posts

Нардеп зізнався, хто в Раді заробляє більше, ніж парламентарі

Народні обранці отримують не надто великі заробітні плати. Народний депутат Ярослав Железняк розповів, хто у…

3 хв. ago

Друге життя: японські вчені розгадують формулу воскресіння

Уявіть собі, що смерть - це не кінцева станція, а лише тимчасова зупинка. Саме такий…

49 хв. ago

Гучна бійка з патрульними в Одесі біля “Привозу”: як пояснили дії поліцейських

У понеділок в Одесі біля ринку “Привоз” трапилася бійка за участі поліцейських — відповідне відео…

3 години ago

Великий штраф та позбавлення волі: кого не пробачить ТЦК та максимально покарає

За словами адвоката Марії Михайленко (Демешко), ухилення від мобілізації чи порушення правил військового обліку може…

3 години ago

Замість 2800 грн буде 5300 грн: українцям вирішили подвоїти пенсії

Пенсійна реформа в Україні продовжує залишатись актуальною темою для мільйонів громадян. В останні роки система…

3 години ago

В Україні похолодає: синоптики повідомили – де і коли

До України йде незначне похолодання. У середу, 18 грудня, повітря посвіжіє. Місцями буде мокрий сніг, а також сильні пориви…

3 години ago