Categories: Фінанси

Доступ матимуть всі банки: в Україні створюють чорний список “дропів”

В Україні з’явиться реєстр “дропів” – банківських клієнтів, що надають зловмисникам доступ до своїх рахунків і рахунків за грошову винагороду. Доступ до бази недобросовісних користувачів отримають всі банки.

Реєстр готує Національний банк України (НБУ), повідомив директор департаменту інтегрованого нагляду за банками НБУ Андрій Котюжинський виданню Forbes Ukraine. Таку потребу він пояснив боротьбою із шахрайськими переказами з картки на картку.

За словами заступника голови НБУ Дмитра Олійника, над створенням бази працює робоча група з представників ключових департаментів фінрегулятора. Вони також працюватимуть над створенням пропозиції щодо законопроєкту, який у майбутньому розгляне правління Нацбанку.

Планується, що реєстр включатиме комбінацію даних про особу клієнта та електронний платіжний засіб (картку), а також який банк додав цю інформацію у реєстр. Інформацію про інших клієнтів чи залишки їхніх коштів на рахунках у реєстр не включатимуть, додав Олійник.

Раніше у грудні найбільші банки країни, зокрема підписали з Нацбанком меморандум “Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг”, у якому було прописано створення реєстру сумнівних клієнтів, яких можуть використовувать як “фінансових мулів”. До угоди приєдналися:

  • Приватбанк;
  • Ощадбанк;
  • Райффайзен Банк;
  • Універсал Банк, якому належить і monobank;
  • деякі менші банки (ОТП Банк, Правекс Банк, ПУМБ і Таскомбанк) висловили готовність приєднатися до угоди, але ще поки її не підписали.

Вони планують боротися з “дропами” шляхом посилених перевірок. Вивчаючи клієнтів і їхні операції, банки звертатимуть увагу на такі індикатори:

  1. Різке збільшення операцій по рахунку ФОП від різних контрагентів;
  2. Залишок по рахунку ФОП “0” на початок та на кінець дня;
  3. Нетипове збільшення кількості вхідних операцій на поточний рахунок ФОП від фізичних осіб на день, у 2 рази і більше, що не відповідає особливостям ведення бізнесу;
  4. Дроблення переказів, зокрема круглими сумами від або на одного контрагента впродовж місяця (якщо інше не передбачено бізнес-моделлю бізнесу).

Крім того, клієнтів банків розподілять на групи ризику, в яких діятимуть різні ліміти на перекази. Нові обмеження зачеплять вони і закордонні перекази, і ті, що здійснюються в межах країни:

  • для українців з низької та середньої груп ризику цей показник буде поступово (до 1 червня 2025 року) доведено до 100 тис. гривень грн на місяць;
  • клієнти з високої категорії ризику (без офіційних доходів: непрацевлаштовані, студенти та інші) матимуть лише 50 тис. грн.
Ткаченко Валентина

Recent Posts

Одна формула для всіх: українцям готують масштабний перерахунок пенсій – що зміниться

Уряд України анонсував підготовку масштабної пенсійної реформи, яка має на меті осучаснити пенсійні виплати та…

1 хв. ago

Що буде з чоловіками, які вчасно не повернулися з-за кордону: пояснення адвоката

Частина українців залишилася за кордоном, сподіваючись "перечекати" мобілізацію. Проте повернутись тепер — не лише питання…

2 хв. ago

Ілон Маск блокує користувачів своєї соцмережі, які публічно критикують його, – NYT

Охоплення відомих користувачів, які публікують праві коментарі, теорії змови та роблять антисемітські заяви в соцмережі…

11 хв. ago

“ПриватБанк” терміново попередив клієнтів про загрозу: гроші з карток зникнуть безповоротно

З'явилася нова шахрайська схема, орієнтована на клієнтів ПриватБанку. За даними ЦПД, шахраї дзвонять клієнтам і…

20 хв. ago

Трамп відкриває ящик Пандори: військовий пояснив, чому не можна змінювати чужі кордони

«Ми стоїмо перед екзистенційним викликом. Тут питання не «хочемо чи не хочемо», а «виживемо чи…

28 хв. ago

Мобілізація молоді: чи буде зниження мобілізаційного віку – Парламент поставив крапку у питанні

Український парламент не має наміру знову розглядати питання про зниження віку мобілізації. Про це 18…

39 хв. ago