В Україні збільшилася кількість фальшивих банкнот гривні. За підсумками 2024 року на 1 млн справжніх купюр припадало близько 5,1 підроблених, що більше, ніж роком раніше. Втім, запевняють в НБУ, ситуація залишається контрольованою і не становить загрози для економіки країни. Найчастіше ж шахраї підробляли купюри великих номіналів – 200 і 500 грн.
Про це повідомили у самому Нацбанку. Там зазначили: загалом рівень підробки гривні наблизився до значень 2021 року – тоді на 1 млн справжніх купюр припадало близько 7,1 підроблених. У 2023 році, за даними регулятора, цей показник складав 2,1 фальшивих банкнот на 1 млн справжніх.
“Помірне збільшення рівня підроблення банкнот гривні у 2024 році сталося через зростання активності зловмисників, що пояснюється певною їх адаптацією до реалій воєнного стану та бажанням перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем у протидії таким випадкам. … Водночас ситуація залишається контрольованою та не становить загрози”, – йдеться у повідомленні.
Загалом же, зазначається, у 2024 року шахраї підробляли переважно купюри старого зразка – випущені до 2015 року. Зокрема:
“Здебільшого ці підроблені банкноти національної валюти мали низьку якість та були розраховані на неуважність громадян і касових працівників закладів торгівлі. Це зумовлено тим, що банкноти національної валюти сучасного покоління мають удосконалений дизайн та посилену систему захисту і не поступаються за дизайном та захистом банкнотам євро серії “Європа” та банкнотам доларів США серії “Нова генерація”.
Втім, зазначається, розпізнати підроблені гривні можна – до чого кілька способів. Зокрема, на дотик. Так перевіряються:
Крім того, можна провести перевірку, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряється:
Зокрема, йдеться про зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти. А також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.
Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.
Також можна перевірити справжність купюри, змінюючи кут нахилу. Звертати увагу потрібно на:
У справжніх купюр вони змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. А також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки (кінетичний ефект).
Вона містить зображення цифрового позначення номіналу та графічного знака гривні (у банкнотах номіналом 100-500 грн), Державного герба України та має яскраво виражений кінетичний ефект.
Під час розгляду банкноти лише на рівні очей проти світла під гострим кутом воно стає видимим – темне світлому тлі під час розгляду банкноти з довгого боку. А світле на темному тлі – із короткою.
Агенти ЦРУ шукали Адольфа Гітлера в Південній Америці ще десять років після його смерті. Про це пише New…
Українські школярі перевантажені, вчителі — демотивовані, а програми — застарілі. Такі тривожні висновки зробили батьки,…
Дедалі більше ситуація наближається до того, що Україна змушена буде дійти мобілізації українців із 18…
Рішення США про запровадження тарифів викликало небувале падіння світових фондових і товарних ринків. Також «летить» вниз…
Українцям розповіли, як змінився розмір пенсій у квітні. Про це повідомила пресслужба ПФУ. У березні цього року відбулася…
Протягом двох останніх років в Україні тариф на електричну енергію підвищували від 1 червня. Втім, цього року,…