Categories: Фінанси

Шахраї отримали майже $10 млрд: які криптосхеми приносять їм найбільший прибуток

У 2024 році криптошахраї отримали щонайменше 9,9 мільярда доларів США. Найпоширенішими схемами залишаються фінансові піраміди та романтичне шахрайство, які продовжують приносити шахраям мільярдні доходи.

Про це повідомила аналітична компанія Chainalysis. Експерти зазначають, що ця сума може зрости, оскільки впродовж року будуть ідентифіковані нові незаконні адреси, пов’язані з фінансовими махінаціями.

Які найпоширеніші шахрайські схемиЯкі найпоширеніші шахрайські схеми

Попри те, що попередні оцінки вказують на певне зниження доходів шахраїв у 2024 році, реальні цифри можуть виявитися рекордними. Аналітики відзначають середнє зростання шахрайських доходів на 24% між річними звітними періодами. Таким чином, втрати жертв криптошахраїв можуть перевищити 12 мільярдів доларів до кінця року.

Однією з найпопулярніших схем залишається високоприбуткове інвестиційне шахрайство (HYIS), засноване на принципах фінансової піраміди. У 2024 році ця схема відповідальна за 50,2% усіх коштів, отриманих шахраями, хоча її частка у загальному обсязі шахрайств знизилася на 36,6% у порівнянні з 2023 роком.

Водночас зростає популярність так званої схеми “забій свиней” (pig butchering), також відомої як романтичне шахрайство. Її частка у загальному обсязі шахрайств зросла на 40% і досягла 33,2%. У цій схемі зловмисники налагоджують довірчі стосунки з жертвами, часто романтичного характеру, а потім переконують їх інвестувати у фіктивні криптовалютні платформи або фонди.

Аналітики відзначають, що шахраї активно використовують штучний інтелект для вдосконалення своїх схем. Генеративні нейромережі допомагають їм створювати підроблені документи для проходження верифікації на біржах та у фінансових сервісах. За даними компанії Alterya, у 85% випадків шахрайства використовуються акаунти, які успішно обходять традиційні системи перевірки особи.

Більшість незаконно отриманих коштів переводиться на централізовані біржі (CEX). Проте також спостерігається активне використання децентралізованих фінансових протоколів (DeFi), зокрема на блокчейнах Ethereum, Tron і Solana. Крім того, з середини 2023 року зросла роль платформи Huione Guarantee, яка не лише сприяє відмиванню коштів, а й надає широкий спектр незаконних послуг для криптозлочинців.

З огляду на масштаби шахрайства фінансові регулятори й аналітичні компанії посилюють заходи протидії криптозлочинності. Вони використовують штучний інтелект та нові методи виявлення підозрілих транзакцій, що дозволяє ефективніше відстежувати незаконні потоки коштів.

Коломієць Надія

Recent Posts

Українці отримують повідомлення про “чужі” борги: в Ощадбанку пояснили причину

Українці дедалі частіше стикаються з ситуацією, коли на їхній телефон надходять SMS-повідомлення від банку, адресовані…

49 секунд ago

Космічні пенсії в Україні повертають: судді масово скасовують “незаконні” обмеження

Спеціальні пенсіонери по всій країні масово скасовують обмеження своїх пенсій, які в січні цього року…

4 хв. ago

Аспірантура більше не “укриття”: у 2025 році бюджетних місць стане набагато менше

Якщо ви планували вступати до аспірантури на бюджет – варто поквапитися. Наступного року кількість безкоштовних…

12 хв. ago

“Тачка на прокачку”. З’явилися смішні меми про ліквідованих генералів РФ і не тільки

Ліквідація в Росії генерала Ярослава Москалика та провідного інженера, яки модернізував російські РЕБи, Євгена Ритікова надихнула українців…

31 хв. ago

Трамп може засмутитися через своє місце на похороні Папи: що з ним не так

Президент США Дональд Трамп може зазнати глибокого розчарування, дізнавшись, що на церемонії прощання з Папою…

39 хв. ago

Докучає шкідлива звичка: як швидко “перепрограмувати” мозок

Шкідливі звички — це не лише про куріння чи переїдання. Це будь-які повторювані дії, які…

8 години ago