10 жовтня Верховна Рада ухвалила закон, яким суттєво підвищила податки українцям. Тепер держава забиратиме із зарплат не 19,5%, а 23% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору. Неприємні зміни торкнуться також автозаправних станцій, банків і небанківських фінансових організацій. Про це стало відомо з матеріалу порталу Стіна.
Хоча про неминучість цього кроку було відомо ще на початку 2024 року, деяким платникам податки підвищать “заднім числом”. Від цього рішення не у захваті не лише бізнес та громадяни, але й автори ініціативи.
“Якщо комусь здається, що закон, який ми проголосували, приносить радість мені чи колегам, то це хибна думка. Ми всі не в захваті від того рішення, але ми всі розуміємо, що воно є необхідним і його ухвалити треба”, – каже автор ухваленого доопрацьованого законопроєкту та голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев.
Коли запрацюють нові податкові зміни? Чи повернеться Рада до питання підвищення ПДВ? Та якими є результати боротьби з тіньовою економікою? Про це Гетманцев розповів у подкасті “Хроніки економіки”. Нижче – скорочена та відредагована версія розмови.
“У 2025 році необхідно буде повернутися до обговорення підвищення ПДВ”, – Гетманцев.
В Україні зараз діє загальний ПДВ 20%. Для лікарських препаратів встановлено ставку 7%, а для окремих сільськогосподарських продуктів – 14%.
— Ініціатива Мінфіну про підвищення податків зазнала багатьох змін. Що зрештою ухвалили депутати?
— Є два великі блоки. Перший – це військовий збір, який порівно розкладається на всіх нас: плюс 3,5 відсоткового пункту з фонду заробітної плати. Якщо говорити про ФОПів, то перша, друга, четверта група – 800 гривень на місяць. Третя група – плюс 1 відсоток з доходу. Другий блок – це податок на надприбутки банків за ставкою 50% за 2024 рік.
Крім цього, є ще авансовий внесок для АЗС, підвищення ставок для небанківських фінансових установ з 2025 року. Також ми повністю знімаємо будь-які суперечності в питанні, чи треба РРО для гральних закладів, чи ні, бо вони цим маніпулюють в судах. Також враховані деякі дрібні технічні деталі.
— Також зміни стосуються ренти на щебінь.
— Це також враховано, бо вже ніхто не пам’ятає, коли підвищувалася рента на щебінь. Там [платили] копійки за щебінь, пісок, інші корисні копалини.
— Скільки ці зміни мають принести додаткових доходів бюджету?
— Цього року – 21 мільярд з урахуванням того, що ми зняли підвищення військового збору з усіх військових, а не тільки з тих, хто на передовій. В наступному році – приблизно 140 мільярдів гривень.
— Зараз військовий збір для військових залишається на рівні 1,5%?
— Не для всіх. Ті, хто беруть участь в бойових діях, взагалі не сплачують військового збору з усіх доходів – і грошового забезпечення, і додаткових надбавок.
— Коли відповідні зміни набудуть чинності? Адже Мінфін стверджував, що підвищення податків має відбутися з 1 жовтня. Чи означає це, що підвищення податків відбудеться “заднім числом”?
— В частині ФОПів – так, в частині працюючих українців – з моменту набуття чинності законом.
Якщо говорити про цю норму (щодо ретроспективного підвищення податків – ЕП), то я з вами абсолютно погоджуюсь. Тільки виключність обставин змусила нас це рішення ухвалити.
У вересні-жовтні ми були перед дилемою: або вводимо в дію закон з листопада і піднімаємо ставки ще більше (бо сума потреби нікуди не дівається) або все ж таки робимо це першим жовтня. Ну, і з цих двох дуже-дуже поганих рішень обрали те, яке нам здалося менш поганим.
— А як це буде працювати на практиці? Якщо підприємство вже виплатило аванс із зарплати, та заплатило військовий збір за старою ставкою, то другу частину зарплати буде оподатковувати за новою?
— Так.
— Для ФОПів зміни запрацюють ретроспективно?
— Ми ж розуміємо, що у ФОПів квартальна звітність. За четвертий квартал вони подадуть її на початку наступного року і вже тоді будуть платити новий податок.
— Головне юридичне управління Верховної Ради у своєму висновку зазначило, що деякі норми законопроєкту не відповідають Конституції. Зокрема, щодо зворотної дії закону у часі.
— Я б не хотів тут юридичних дискусій, бо вони мене дискредитують. Чому? Бо я все ж таки доктор юридичних наук, і я точно знаю, що це порушення. Тобто так робити не треба.
Але якщо зняти питання про конституційність або неконституційність, то закон конституційний. Є рішення, яким Конституційний суд протлумачив, що означає зворотна дія в часі. І він зазначив, що це стосується тих випадків, коли норми регулюють відносини, які розпочалися і були завершені до дати набуття чинності норми.
Якщо ми говоримо про третій чи четвертий квартал, то тут відносини точно не завершені. Але дійсно, це погане рішення. Тобто, тут у нас немає дискусії.
— Чи очікуєте ви, що закон можуть оскаржити у Конституційному суді?
— Ні, я не очікую, що будуть якісь позови чи скасування цього рішення.
Дійсно, закон треба було подати до Верховної Ради раніше. І якби я був на місці Кабінету міністрів, то це питання було б розв’язане ще у 2023 році, коли ухвалювався бюджет-2024. Це було б правильно і чесно.
Але за своєю суттю це рішення правильне. Якщо немає грошей на армію, то де їх брати? Їх необхідно брати в людей, розкладаючи цей податок порівну на всіх. Мені здається, що будь-які дискусії на цю тему, які ми чули у залі парламенту, у соцмережах чи від псевдоекспертів про те, що не потрібно піднімати податки – дискредитують нас як країну.
Подивіться на історію, як Сполучені Штати Америки у Другу світову війну фінансували свої потреби. Половина потреб була профінансована за рахунок запозичень, друга половина – за рахунок податків.
Якщо в 1940-му році було 4 мільйони платників income tax (податку на прибуток) в США, то в 1945-му – понад 40 мільйонів. Був вдвічі зменшений неоподаткований мінімум, збільшені ставки податків на доходи: мінімальна ставка з 6% до 13%. Максимальна ставка – понад 90%.
Також було введено victory tax (податок на перемогу) – аналог нашого військового збору – 5% з усіх. Крім цього, з 24% до 40% підвищений податок на корпорації, а також введений спеціальний податок на військові прибутки на корпорації. І там також шкала доходила до 90%.
Тобто, країна мобілізувалася і профінансувала потреби на збройні сили, які були в такому ж обсязі, який сьогодні є у нас. У них не було війни на своїй території, а у нас є, але це говорить якраз на користь того, що нам треба було скоріше ухвалювати рішення, які комусь вважаються непопулярними. А я вважаю дуже популярними рішення, коли ти платиш податки на свою армію, яка тебе захищає.
— Правоохоронці, про яких ви говорили, – це Бюро економічної безпеки?
— Перші чотири місяці року я публічно дякував БЕБ за те, що вони зробили, бо вони дійсно заблокували декілька фабрик. І цю фабрику також заблокували. Але те, що відбулося у вересні, мене шокувало. Напевно, всередині БЕБ також йде певна боротьба.
— Напередодні парламент проголосував за законопроєкт про перезавантаження БЕБ. Коли може запрацювати перезавантажений орган?
— Зараз створюється комісія при Кабінеті міністрів. Я думаю, що на початку наступного року вже буде новий голова.
— Але ж має бути переатестація всіх працівників.
— Так, у нього буде 18 місяців, аби провести переатестацію всіх працівників.
— Тобто, оновлений орган запрацює десь 2026 року?
— Це ілюзія, що щось можна зробити за один день. Мені теж так вважалося у 2019 році. На жаль, цього зробити не можна. Будь-хто, хто вам пообіцяє зробити це за один день, – шахрай.
— Чому БЕБ не запрацював з першого разу?
— Дуже проста відповідь: кадри вирішують все. Призначили головою діючого податкового міліціонера. Він перевів всіх податкових міліціонерів до БЕБу, вони змінили вивіску і залишилися тим самим, чим були.
До речі, коли цей конкурс проводився, я публічно закликав: головне не призначити колишніх.
— Ви згадували про гральний бізнес. Попри його детінізацію, держава досі банально не бачить всього ринку. Чому досі не запрацювала моніторингова система?
— На моє особисте переконання, відбувається блокування з боку створеної нами ж комісії. Цю систему мали запустити ще влітку 2022 року. У них є багато пояснень, чому цього не сталося. Вони кажуть, що Мінфін не видавав грошей, Мінфін каже, що гроші видавав тощо.
Я не знаю взагалі, чому ми повинні займатися цими питаннями і слухати це все. Є менеджер, є команда, є завдання. Якщо ти не можеш впоратися, ти пишеш заяву і йдеш. Все.
В цьому зацікавлені організатори азартних ігор, це правда. Саме тому в парламенті вже готовий до другого читання законопроєкт про ліквідацію комісії. Я думаю, що ми найближчими тижнями його рекомендуємо до зали. Буде просто агенція, де буде мінімум бюрократії і не буде жодних можливостей не запустити систему онлайн-моніторингу.
— Напередодні Рада проголосувала за законопроєкт щодо перезавантаження митниці. Коли ми можемо побачити перезавантажену митницю і чи планується таке перезавантаження щодо податкової?
— По митниці очікуємо підпис президента. Як буде підпис, то там такий алгоритм, як і по БЕБу: в першому кварталі наступного року очікуємо нового голову, а далі 18 місяців на переатестацію. Всіх митників не будуть переатестовувати, а лише керівництво.
Якщо говорити про податкову, то такий законопроєкт у нас є. Ми зараз переконуємо міжнародних партнерів, аби вони погодилися взяти участь у комісії, бо ми переконані, що голова податкової має обиратися на конкурсі за участі міжнародників, це однозначно.
Проте перезавантаження і реформа в податковій відбуваються вже. На початку 2022 року запровадили принцип, відповідно до якого якщо хтось попадається на хабарі чи на будь-якому порушенні, то йде у відставку все його керівництво по вертикалі. Такого принципу немає в жодному іншому органі. А в податковій є.
В податковій відсутня системна корупція, коли знизу потоки йдуть догори. Вона передбачає, що керівництво завжди покриває тих, хто здійснює безпосередню корупцію.
Наше завдання номер один в цій державі – зламати системну корупцію і зламати клани, про які ми говорили, коли мова йшла про тіньовиків. Бо це ж одне і те саме. Але попереду у нас ще дуже багато роботи.
Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…
Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…
Мирна буденність у Свалявському будівельному ліцеї на Закарпатті перетворилася на поле бою, де, схоже, хтось…
Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…
У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…
У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…