Національний банк України (НБУ) планує запровадити ліміт для вихідних p2p-переказів з картки на картку. Очікується, що він складатиме 100 000 грн на місяць – проте волонтери можуть бути виключені з цього правила, якщо відповідатимуть щонайменше 2-м із 5-ти визначених критеріїв.
Про це повідомляє Forbes. Зазначається: діяти ж обмеження почнуть через місяць після ухвалення рішення про їхнє введення – цей час “надається банкам для формування списку клієнтів-волонтерів”.
До самих критеріїв для волонтерів належить реєстрація як, власне, волонтера. А також:
“Банк може відмовити у переказі понад 100 000 грн на вихідні операції в місяць, якщо виявить та підтвердить інформацію про недобросовісну волонтерську діяльність клієнта або невідповідність заявленої мети збору коштів фактичним витратам, йдеться у проєкті постанови”, – розповіли аналітики.
Загалом же, наголосили вони, обмеження для фізичних осіб не застосовуватимуться лише у 2-х випадках. Зокрема:
Сама ж необхідність запровадження обмежень для p2p-перекладів продиктована тим, що шахраї, власники онлайн-казино, контрабандисти і навіть російські спецслужби використовують дроп-рахунки (купують у звичайних українців їхні банківські картки) для незаконних платежів та відмивання величезних сум. Зокрема, НБУ виявив уже близько 80 тисяч таких “дропів”.
Так, між картками щомісячно переказують 260 млрд грн. При тому українці витрачають на платежі за товари й послуги (фізично та онлайн) 300 млрд грн на місяць. Очевидно, що така ситуація – проблема, яку необхідно вирішувати. А нові правила якраз мають суттєво ускладнити схему.
Один “дроп” за рік у середньому пропускає через себе до 2,5 млн грн. Обмеження в 100 тис. грн на місяць означає, що сума знизиться у два рази. Разом із тим додаткові обмеження (посилення фінмону, створення реєстру тощо) можуть призвести до того, що використання дроп-рахунків для тих, хто хоче відмити кошти, подорожчає в рази. Замість одного дропу доведеться купувати одразу кілька.
“Створення реєстру передбачає подальші кроки. Вже є реєстр для обміну інформації між банками. Однак після того, як людина потрапляє в цей реєстр, мають бути якісь наслідки для неї. Зараз банк може і не припиняти з таким клієнтом співпрацю, бо клієнт приносить кошти, приносить комісійну винагороду. Реєстр не може бути створений заради самого реєстру”, – пояснила OBOZ.UA заступниця директора Асоціації членів платіжних систем ЄВА Олеся Данильченко.
Зміни однозначно збільшать вартість використання дроп-рахунків. Однак, як каже Данильченко, більшість експертів галузі погоджуються: необхідно вводити кримінальну відповідальність для тих, хто продає свої картки з метою їхнього використання в схемах. Кримінальна відповідальність за це передбачена в багатьох країнах ЄС.
Разом із появою кримінальної відповідальності також з’явиться розуміння, що така діяльність незаконна й може призвести до тяжких наслідків. А доти, поки рахунки можна безкарно продавати, в розумінні багатьох українців такий продаж легальний. Насправді ж кожен клієнт банку, погоджуючись з умовами договору, гарантує, що рахунком (і карткою) він буде користуватись персонально.
“Ми всі вважаємо, що все ж таки є необхідність у кримінальній відповідальності. Це не вирішує повністю проблему. Проблема дропів характерна не тільки для нашої країни, схема працює і в ЄС. Але наявність кримінальної відповідальності разом із просвітницькою діяльністю може вплинути на масштаби”, – впевнена Данильченко.
На Соломонових островах у південно-західній частині Тихого океану знайшли найбільший корал у світі і він перебуває у…
Нардеп Олексій Гончаренко розповів, що щодня отримує численні звернення про те, що фахових медиків переводять…
Штучний інтелект Gemini, створений Google, раптом видав користувачеві про те, що люди шкідливі, марні і…
На Хмельниччині трапився черговий скандал із лікаркою МСЕК. Цього разу на перший план вийшла лікарка…
Українці, які шукають роботу в Польщі, наступного року зможуть знайти чимало вакансій у сферах, де…
Пропозиція деяких народних депутатів про розформування ТЦК та СП та відправлення їх персоналу на фронт…