Categories: Фінанси

В українців схудли банківські рахунки: у НБУ підрахували, куди поділися гроші

В липні на банківських рахунках українців помітно поменшало гривневих коштів, хоча в самих банках коштів побільшало. Гроші пішли на відпустки, генератори, іноземну валюту та ОВДП.

Про це повідомили у Національному банку України (НБУ) і зазначили, що це не вплинуло на фінансову стабільність і ліквідність банківської системи. “Обсяги залишків гривневих коштів фізичних осіб за перший тиждень серпня не лише повністю відновилися після зниження за липень на 1,2%, а й додатково збільшилися”, – зазначили у фінрегуляторі.

В НБУ запевнили, що для коштів населення в банках характерна певна волатильність. Станом на 9 серпня залишки гривневих коштів в банках перевищували:

  • на 0,7% (5,1 млрд грн) – показник на початок липня;
  • на 7% (50 млрд грн) – показник на початок року;
  • на 80,9% (340,1 млрд грн) – показник на початок повномасштабного вторгнення.

Аналітики Нацбанку детально дослідили фактори ситуативного скорочення залишків коштів у липні. Вони виокремили такі чинники:

  • сезонний – влітку українці витрачають більше коштів через сезон відпусток, тому у липні-серпні кошти на рахунках скорочувалися і до повномасштабної війни;
  • через перебої з електроенергією українці активніше купували генератори, зарядні станції, сонячні панелі, витрачаючи значні додаткові ресурси;
  • через послаблення курсу гривні зріс попит на іноземну валюту, хоча валютні заощадження українців в банках за липень зросли на 0,1%;
  • кошти почали активніше інвестуватися у високодохідні ОВДП у гривні та іноземній валюті: в липні вкладення в державні цінні папери зросли на 5,2 млрд грн, або на 9%.

Крім того, за липень гривневі кошти клієнтів у банках зросли на 0,3%, а обсяги ліквідності банківської системи залишаються рекордно високими. Коефіцієнт ліквідності банків LCR в усіх валютах стабільно перевищує мінімальні вимоги – його значення на початок серпня становило 342% за мінімально необхідного значення 100%. 

“Так, попри невизначеність в умовах повномасштабної війни, населення зберігає на банківських рахунках стабільно вищу частку своїх доходів, ніж до 2022 року. Це свідчення як певного зростання схильності до заощаджень, так і високого рівня довіри до банків”, – додали фахівці НБУ.

Ольга Степанова

Recent Posts

Стратегічний союз: Росія та КНДР домовилися про взаємну оборону

Президент Росії Володимир Путін підписав указ, що ратифікує договір про стратегічне партнерство з Північною Кореєю,…

4 години ago

Заправляти, чи ні? Стилістка показала українкам, як “вписати” в образ різні светри

Для українок, які уважно стежать за своїм зовнішнім виглядом, є цікава інформація. Не секрет, що…

4 години ago

Ілон Маск стане головним переговірником по Україні та Росії, – дипломат

Обраний 47-й президент Сполучених Штатів Дональд Трамп прагне надати та забезпечити мандат американському підприємцю Ілону…

4 години ago

Треба ще 120 мільярдів: уряд готує нові податки – подробиці від нардепки

Через значний дефіцит бюджету на 2025 рік Україна може зіткнутися з черговим підвищенням податків. Членкиня…

4 години ago

Швидка допомога при стресі: 7 порад для покращення психічного здоров’я

Стрес давно став невід'ємною частиною сучасного життя, часто викликаючи тривожність і погіршуючи психічне здоров'я. Однак…

5 години ago

До мобілізації готуватимуть з університету: які зміни чекають українських студентів

З 2025 року українські університети почнуть впроваджувати базову військову підготовку для студентів третього курсу. Це…

5 години ago