Categories: Фінанси

Чи може бюджет забезпечити мобілізацію за новим законом – відповідь економіста

Мобілізацію треба проводити з урахуванням економічної доцільності бізнесу, аби формувати податковий ресурс.

Таку думку висловив член Економічного дискусійного клубу, економіст Олег Пендзин в ефірі Еспресо.tv.

“Займімось звичайною арифметикою рівня середньої школи. В рік по мінімуму мобілізований обходиться бюджету в 1 млн 300 тис. грн. При чому мої знайомі, які проходили через мобілізацію і зараз воюють, говорять, що, коли ти приходиш, то дають список на пару папірців, де написано, що треба тобі докупити власним коштом, починаючи від тактичного одягу та розгрузок. У структурах безпеки оборони працює 1 млн 100 тис. людей, а ті, хто героїчно загинув, все одно залишаються на забезпечені держави, яка винна їхнім родичам 15 млн грн. От беріть 1 млн 100 тис. і множте на 1 млн 300 тис., отримуємо ситуацію, коли тільки на мінімальне утримання тих, хто сьогодні воює, потрібно 1,4 трлн грн, навіть більше”, – пояснив економіст.

Олег Пендзин додав, що у державному бюджеті на 2024 рік передбачено всього 1,7 трлн грн надходжень.

“У мене є питання, як економіста: за які гроші ми плануємо зараз з вами відповідно до новоприйнятого закону про мобілізацію додатково набирати людей? Хто буде їм це все оплачувати, про що йдеться?” – запитує Пендзин.

Він зазначив, що 40% від суми утримання одного бійця в 1 млн 300 тис. грн на рік – це заробітна плата без урахування 70 тис. грн, які  обіцяють виплачувати тим, хто був “на нулі” 30 днів, згідно з новою постановою Кабміну про додаткові сплати військовим

“Питання: звідки? При тому, що макрофінансова допомога, яка нам надходить, не може бути використана на безпеку оборони. Відповідно, для мене це велике питання”, – зауважив експерт.

Тобто, за словами Пендзина, гроші на утримання мобілізованих Україна може отримати виключно коштом податків та зборів.

“Скажу декілька речей, які надзвичайно непопулярні. Перша – однією з основних ознак переведення країни на військові рейки є зупинка децентралізації та концентрація всіх коштів в одному державному бюджеті. Друга – замороження соціальних стандартів. Третя – розуміємо, що 1,7 трлн грн у бюджеті — ті гроші, які ще треба зібрати, тобто бізнес має рік відпрацювати, сформувати дохід, з якого сплатить податки. Тобто цих податків має бути 1,7 трлн. Тому мобілізацію треба здійснювати, виходячи з економічної доцільності бізнесу, аби формувати податковий ресурс”, – резюмував Олег Пендзин.

Ольга Степанова

Recent Posts

У 2025 році ФОПи знову будуть зобов’язані платити ЄСВ – нардеп

Згідно із Законом №2120 підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний…

6 хв. ago

За інформацію про військових ТЦК українців штрафують та позбавляють волі: що відомо

У Чернігівській області користувачів соціальними мережами покарали за повідомлення про переміщення військових ТЦК та СП.…

15 хв. ago

Принц Вільям визнав свою поразку, зустрівшись із колишніми покидьками суспільства

Днями 42-річний принц Вільям зробив емоційне звернення до мешканок Ньюпорта, коли здійснив самотній візит до Південного Уельсу,…

24 хв. ago

За їзду в куртках: водіїв штрафують на 5000

З настанням холодів водії стали утеплюватися, при цьому мало хто з них знімає верхній одяг,…

43 хв. ago

Довідка ВЛК та виїзд за кордон: ТЦК вляпався за відмазки від мобілізації – гроші ллються фурами

Влада Закарпаття розкрила складну схему, пов'язану з незаконною видачею довідок ВЛК (військово-лікарської комісії), які дозволяють…

52 хв. ago

Російські воєнкори погрожують атакою по Львівщині: яка головна ціль окупантів

У російських пропагандистських каналах з'явилися повідомлення про начебто місцезнаходження військової бази НАТО на Яворівському полігоні…

1 годину ago