Categories: Фінанси

Українцям підсовують фальшиві гривні: як розпізнати підробку

В Україні побільшало фальшивих гривень. За підсумками першого півріччя 2024 року, на 1 млн справжніх банкнот припадало 3,4 підробки, що на 62% більше порівняно з минулим роком.

Про зростання кількості підробок повідомили в НБУ, передає “Мінфін”. Там зазначили: серед гривневих банкнот у січні-червні 2024 року 90% фальшивок припало на два номінали старих випусків. Це:

  • 500 грн зразка 2006 року;
  • 200 грн. 2007-го.

“Гривня нового зразка краще захищена. У тому числі й сучасними оптично-змінними елементами: “віконна” стрічка та елемент SPARK із кінетичними ефектами руху фонового зображення та зміни кольору, відповідно”, – пояснили в Нацбанку.

Серед іноземних валют найчастіше підробляють долар – у 95% випадків. Найпопулярнішою купюрою серед фальшивомонетників є 100 доларів.

Водночас, запевнили в НБУ: попри зростання кількості підробок, нічого страшного не відбувається. Адже перед початком повномасштабного вторгнення Росії цей показник був значно вищим – 7,1 фальшивок на 1 млн справжніх грошей.

Розпізнати ж фальшиві гривні можна, причому кількома способами. Зокрема, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряється:

  • Наявність водяних знаків.

Зокрема, йдеться про зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти. А також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.

  • Наявність наскрізного елемента.

Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.

  • Наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення номіналу, напису ГРН та зображення тризубу.

Також можна перевірити справжність купюри, змінюючи кут нахилу. Звертати увагу потрібно на:

  • Зображення.

У справжніх купюр вони змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. А також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки (кінетичний ефект).

  • Частково введену в товщу паперу полімерну стрічку.

Вона містить зображення цифрового позначення номіналу та графічного знака гривні (у банкнотах номіналом 100-500 грн), Державного герба України та має яскраво виражений кінетичний ефект.

  • Зображення цифрового позначення номіналу.

Під час розгляду банкноти лише на рівні очей проти світла під гострим кутом воно стає видимим – темне світлому тлі під час розгляду банкноти з довгого боку. А світле на темному тлі – із короткою.

“Знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їх перевірка під час розрахунків мінімізують ризики отримання підробок. Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дають змогу гарантовано виявляти підроблені грошові знаки під час їхнього уважного візуального та тактильного контролю без застосування спеціального обладнання”, – резюмували в НБУ.

Крім того, провести перевірку можна на дотик. Як пояснили у тому ж Нацбанку, так перевіряються:

  • банкнотний папір;
  • рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.
Коломієць Надія

Recent Posts

Голодний чоловік помер через заморожений бургер: що сталося

Голодний чоловік помер після того, як випадково вдарив себе ножем, намагаючись розрізати два заморожених бургери.…

46 хв. ago

Відома супермодель закликає всіх носити “брудні штани” заради порятунку планети (фото)

Британська супермодель і акторка Лілі Коул хоче, щоб люди перестали кидати штани, сорочки та сукні…

47 хв. ago

У туристичному містечку на Закарпатті воєнкоми в балаклавах відкрили вогонь по цивільних

Черговий конфлікт між цивільними та працівниками ТЦК стався на Закарпатті. Відео конфлікту опублікували місцеві телеграм-канали,…

49 хв. ago

В Україні подорожчає хліб: експерт пояснив причини

В Україні ціни на хліб найближчими місяцями можуть підскочити. Така тенденція пояснюється подорожчанням сировини та електроенергії. "Насамперед,…

59 хв. ago

Соціальні виплати хочуть припинити: у чому причина

Кабінет Міністрів оголосив, що соціальні стандарти, в тому числі прожитковий мінімум, у 2025 році залишаться…

1 годину ago

Жінка чотири години боролася з величезним пітоном, який намагався її вбити – фото

У Таїланді врятували жінку після чотиригодинного нападу пітона. Про це повідомляє Metro. 64-річна Арром Арунрой після вечері…

1 годину ago