Categories: Фінанси

Україна “проїла” $2 млрд із валютних резервів: на що витратили гроші

Міжнародні (золотовалютні) резерви (ЗВР) України падають другий місяць поспіль. Так, за підсумками жовтня-2024 їх обсяг знизився на 6% – з 38,89 млрд до 36,6 млрд дол. (падіння за вересень становило 8,1%). Кошти витратили на інтервенції на міжбанку покриття дефіциту валюти, а також на сплату зовнішніх боргів.

Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ). Сума ЗВР ще більш помітно відступила від рекорду, який фіксувався за підсумками березня-2024 (понад 43 млрд). Втім, у НБУ розраховують, що резерви знову повернуться до цього показника вже в грудні-2024.

“Незважаючи на зменшення, обсяг міжнародних резервів достатній для збереження стійкості валютного ринку. За прогнозом Національного банку, рівень міжнародних резервів за підсумками грудня 2024 року досягне 43,6 млрд дол., враховуючи запевнення у фінансуванні, надані партнерами”, – пояснили в НБУ і додали, що валютні інтервенції відбуваються покриття структурного дефіциту валюти над ринком і згладжування курсових коливань.

З прогнозом Нацбанку погодився перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк (“Голос”). “Чекаємо скоро нові транші вже у листопаді та грудні”, – зазначив він.

При цьому навіть нинішній обсяг резервів, як підрахував регулятор, покриває фінансування 4,6 місяця майбутнього експорту. “Нормою”, за міжнародними стандартами, вважаються 3 місяці.

  • Операції НБУ на міжбанку. Нацбанк продав на валютному ринку 3,429 млрд дол., а викупив 2 млн дол. Чистий продаж валюти склав понад 3,427 млрд дол.
  • Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ за місяць становили 1,99 млрд дол. (для порівняння: двома місяцями раніше було 8,46 млрд дол.). При цьому на обслуговування боргів Україна витратила 943,4 млн. дол., крім того, ще 87,9 млн. дол. було виплачено Міжнародному валютному фонду (МВФ).
  • Курс валют. Оцінка вартості фінансових інструментів збільшилася на 143,8 млн дол.

Нагадаємо, загалом золотовалютні резерви служать для здійснення міжнародних розрахунків та платежів, включаючи обслуговування державного боргу, а також для покриття дефіциту платіжного балансу. Вони також необхідні підтримки стабільності національної валюти, адже дозволяють Нацбанку продавати іноземну валюту на міжбанківському ринку для компенсації її нестачі. Крім того, при надлишку іноземної валюти на ринку регулятор може закуповувати її для поповнення резервів.

В Україні ЗВР складається із цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота. Золото займає найменшу частку в резервах – на 1 листопада це 6,7%. Цінні папери займають 80,5% всього обсягу ЗВР, а 12,8%, що залишилися, припадають на “живі” гроші.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

2 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

2 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

2 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

2 години ago

Пісторіус відмовився балотуватися на посаду канцлера Німеччини

Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…

3 години ago

Видаляли здорові зуби заради стилю: ритуал тайванців, від якого мороз по шкірі

Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…

3 години ago