Categories: Фінанси

Україна “проїла” $2 млрд із валютних резервів: на що витратили гроші

Міжнародні (золотовалютні) резерви (ЗВР) України падають другий місяць поспіль. Так, за підсумками жовтня-2024 їх обсяг знизився на 6% – з 38,89 млрд до 36,6 млрд дол. (падіння за вересень становило 8,1%). Кошти витратили на інтервенції на міжбанку покриття дефіциту валюти, а також на сплату зовнішніх боргів.

Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ). Сума ЗВР ще більш помітно відступила від рекорду, який фіксувався за підсумками березня-2024 (понад 43 млрд). Втім, у НБУ розраховують, що резерви знову повернуться до цього показника вже в грудні-2024.

ЗВР України у 2024 роціЗВР України у 2024 році

“Незважаючи на зменшення, обсяг міжнародних резервів достатній для збереження стійкості валютного ринку. За прогнозом Національного банку, рівень міжнародних резервів за підсумками грудня 2024 року досягне 43,6 млрд дол., враховуючи запевнення у фінансуванні, надані партнерами”, – пояснили в НБУ і додали, що валютні інтервенції відбуваються покриття структурного дефіциту валюти над ринком і згладжування курсових коливань.

З прогнозом Нацбанку погодився перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк (“Голос”). “Чекаємо скоро нові транші вже у листопаді та грудні”, – зазначив він.

При цьому навіть нинішній обсяг резервів, як підрахував регулятор, покриває фінансування 4,6 місяця майбутнього експорту. “Нормою”, за міжнародними стандартами, вважаються 3 місяці.

  • Операції НБУ на міжбанку. Нацбанк продав на валютному ринку 3,429 млрд дол., а викупив 2 млн дол. Чистий продаж валюти склав понад 3,427 млрд дол.
  • Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ за місяць становили 1,99 млрд дол. (для порівняння: двома місяцями раніше було 8,46 млрд дол.). При цьому на обслуговування боргів Україна витратила 943,4 млн. дол., крім того, ще 87,9 млн. дол. було виплачено Міжнародному валютному фонду (МВФ).
  • Курс валют. Оцінка вартості фінансових інструментів збільшилася на 143,8 млн дол.

Нагадаємо, загалом золотовалютні резерви служать для здійснення міжнародних розрахунків та платежів, включаючи обслуговування державного боргу, а також для покриття дефіциту платіжного балансу. Вони також необхідні підтримки стабільності національної валюти, адже дозволяють Нацбанку продавати іноземну валюту на міжбанківському ринку для компенсації її нестачі. Крім того, при надлишку іноземної валюти на ринку регулятор може закуповувати її для поповнення резервів.

В Україні ЗВР складається із цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота. Золото займає найменшу частку в резервах – на 1 листопада це 6,7%. Цінні папери займають 80,5% всього обсягу ЗВР, а 12,8%, що залишилися, припадають на “живі” гроші.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Мобілізація в Україні їх не торкнеться: кого не призвуть у квітні

З 1 квітня 2025 року в Україні діють оновлені умови мобілізації, але не всіх можуть…

6 хв. ago

Спаринг для хаосу: в РФ заявили, що Путін і Трамп тепер “однієї крові”

У Росії заявили, що кремлівський диктатор Путін нарешті знайшов споріднену душу. І не кого-небудь, а…

8 хв. ago

502 євро на місяць: де українцям краще оселитись у 2025 році – повний гід

Вибір країни для переїзду українців у статусі біженців у 2025 році залежить від багатьох факторів,…

13 хв. ago

Європа посилить правила для водіїв: що загрожує українцям

Євросоюз планує запровадити нові правила щодо позбавлення водійських прав. Про це йдеться у матеріалі VisitUkraine. Європейський Союз планує…

26 хв. ago

У Китаї створили роботів зі ШІ, які допомагають з укладанням волосся і паркуванням

Китайська компанія MagicLab презентувала своїх новітніх гуманоїдних і чотириногих роботів. Вони здатні виконувати різні завдання,…

27 хв. ago

Смерть у прямому ефірі: російський чиновник пішов з життя під час гри у хокей

В Архангельській області Росії під час гри в хокей помер заступник глави обласної адміністрації регіону 66-річний Володимир…

30 хв. ago