Categories: Фінанси

Україна “проїла” $2 млрд із валютних резервів: на що витратили гроші

Міжнародні (золотовалютні) резерви (ЗВР) України падають другий місяць поспіль. Так, за підсумками жовтня-2024 їх обсяг знизився на 6% – з 38,89 млрд до 36,6 млрд дол. (падіння за вересень становило 8,1%). Кошти витратили на інтервенції на міжбанку покриття дефіциту валюти, а також на сплату зовнішніх боргів.

Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ). Сума ЗВР ще більш помітно відступила від рекорду, який фіксувався за підсумками березня-2024 (понад 43 млрд). Втім, у НБУ розраховують, що резерви знову повернуться до цього показника вже в грудні-2024.

“Незважаючи на зменшення, обсяг міжнародних резервів достатній для збереження стійкості валютного ринку. За прогнозом Національного банку, рівень міжнародних резервів за підсумками грудня 2024 року досягне 43,6 млрд дол., враховуючи запевнення у фінансуванні, надані партнерами”, – пояснили в НБУ і додали, що валютні інтервенції відбуваються покриття структурного дефіциту валюти над ринком і згладжування курсових коливань.

З прогнозом Нацбанку погодився перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк (“Голос”). “Чекаємо скоро нові транші вже у листопаді та грудні”, – зазначив він.

При цьому навіть нинішній обсяг резервів, як підрахував регулятор, покриває фінансування 4,6 місяця майбутнього експорту. “Нормою”, за міжнародними стандартами, вважаються 3 місяці.

  • Операції НБУ на міжбанку. Нацбанк продав на валютному ринку 3,429 млрд дол., а викупив 2 млн дол. Чистий продаж валюти склав понад 3,427 млрд дол.
  • Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ за місяць становили 1,99 млрд дол. (для порівняння: двома місяцями раніше було 8,46 млрд дол.). При цьому на обслуговування боргів Україна витратила 943,4 млн. дол., крім того, ще 87,9 млн. дол. було виплачено Міжнародному валютному фонду (МВФ).
  • Курс валют. Оцінка вартості фінансових інструментів збільшилася на 143,8 млн дол.

Нагадаємо, загалом золотовалютні резерви служать для здійснення міжнародних розрахунків та платежів, включаючи обслуговування державного боргу, а також для покриття дефіциту платіжного балансу. Вони також необхідні підтримки стабільності національної валюти, адже дозволяють Нацбанку продавати іноземну валюту на міжбанківському ринку для компенсації її нестачі. Крім того, при надлишку іноземної валюти на ринку регулятор може закуповувати її для поповнення резервів.

В Україні ЗВР складається із цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота. Золото займає найменшу частку в резервах – на 1 листопада це 6,7%. Цінні папери займають 80,5% всього обсягу ЗВР, а 12,8%, що залишилися, припадають на “живі” гроші.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Майже 100 тисяч податків: скільки заплатять ФОП різних груп у 2025 році

У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…

31 хв. ago

Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді

Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…

33 хв. ago

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

44 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

48 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

58 хв. ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

1 годину ago