Categories: Фінанси

Забирає все до останньої копійки: вчені знайшли основну причину, що позбавляє нас грошей

У багатьох країнах наразі лише невеликий відсоток операцій з людьми здійснюються з використанням готівки, тоді як у 2007 році цей показник був набагато вищим. Це відбувається в міру того, як цифрові гаманці та безконтактні методи оплати стають дедалі поширенішими, особливо після того, як пандемія COVID-19 заохотила альтернативні варіанти платежів. Але вчені виявили в цих способів зворотний бік, уникнувши якого, люди зможуть економити більше і простіше, пише The Conversation.

Останні наукові роботи вчених показали, що безготівкові платежі призводять до серйозного збільшення витрат. Аналіз понад 40 років даних 71 дослідження в 17 країнах, у яких узяли участь понад 11 000 осіб, проведений під керівництвом професора Арвіда Хоффманна, виявив у більшості людей стійкий і небезпечний “ефект безготівкових платежів”. Цей феномен вказує на те, що люди схильні витрачати більше, коли використовують картки або цифрові платежі, як порівняти з готівкою. Він проявляється незалежно від того, який спосіб оплати використовується: кредитні картки, дебетові картки або послуги “купи зараз — заплати потім”.

Теорія “болю під час оплати” пояснює таку поведінку покупців. Оплата готівкою передбачає фізичну передачу грошей, що відчувається як відчутна втрата, яка змушує людей уважніше ставитися до своїх витрат. На відміну від цього, безготівкові операції, як-от перегортання карти або торкання смарт-годинника, не передбачають фізичного обміну, що дає змогу витрачати гроші, не усвідомлюючи цього, заявляють автори дослідження, опублікованого в журналі Journal of Retailing. Неврологічні дослідження з використанням фМРТ-сканування підтверджують це, показуючи, що операції з готівкою активують ділянки мозку, пов’язані з психологічним дискомфортом, що своєю чергою змушує нас ухвалювати більш обдумані рішення.

Використання готівки може сповільнити витрати і поліпшити бюджетування. Наприклад, у парку розваг легко перевитратити гроші, якщо використовувати для оплати смарт-годинник, тому що зручність маскує сукупні витрати. З іншого боку, використання готівки може дати природну паузу, щоб задуматися про необхідність покупки, що допоможе контролювати витрати. Такий підхід може бути особливо корисним в умовах тривалої кризи вартості життя, оскільки тертя, пов’язані з операціями з готівкою, спонукають до більш усвідомлених витрат.

Повернення до готівки під час здійснення повсякденних операцій може стати практичною стратегією стримування надмірних витрат у суспільстві, де переважає безготівковий розрахунок. Відчувши “біль оплати”, люди зможуть ухвалювати більш зважені фінансові рішення, що потенційно полегшить фінансову напругу, яку багато хто відчуває сьогодні, вважають автори.

Ольга Степанова

Recent Posts

Чоловік зіткнувся з ведмедем, залізши до його лігва: чим це закінчилося (відео)

Сербський блогер зняв на відео момент, коли він зіткнувся з ведмедем, залізши в його лігво.…

5 хв. ago

Що загрожує чоловікам за незаконний перетин кордону під час війни

В умовах воєнного стану в Україні військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати…

13 хв. ago

У Bloomberg оцінили можливість громадянських заворушень у 20 найбільших економіках світу

США поступаються лише Туреччині та Росії серед 20 найбільших економік світу, які, ймовірно, зазнають насильницьких…

21 хв. ago

Найекстремальніша “хвиля-вбивця” в історії: гігантська стіна води досягла висоти 4 поверху (відео)

Океан покриває більшу частину поверхні планети, але все ще є найбільш маловивченим місцем на Землі.…

29 хв. ago

В Україну масово везуть китайські авто: топ-5 найпопулярніших моделей

Українці почали набагато активніше купувати автомобілі з Китаю. Протягом серпня до України ввезли з КНР понад…

37 хв. ago

“П’яні та побиті”: в “Укрзалізниці” відреагували на скандал з воєнізованими охоронцями

Близько 6-ї ранку 16 вересня в потязі працівник воєнізованої охорони "Укрзалізниці" заснув у купе провідника.…

45 хв. ago