Categories: Фінанси

Українці бояться девальвації гривні. Банки поставили новий рекорд із завезення готівкового долара

Українські банки різко збільшили завезення готівкової інвалюти в країну, повідомив Нацбанк. За 8 місяців 2024 року загальний обсяг поставок зріс у 1,8 раза порівняно з аналогічним періодом 2023-го, і досяг $9,9 млрд. А якщо порівнювати з довоєнним періодом, січня-серпня 2021 року, то імпорт банкнот підскочив взагалі у 4,6 рази із $2,1 млрд.

Більше зазначених $9,9 млрд. наші банки завозили за 8 місяців ще далекого 2012 року, тоді поставили долара/євро та інших інвалют на $11,4 млрд.

Більшість завезеної в Україну інвалюти за 8 місяців 2024 року – це долар. На нього припадає 73,5% всього обсягу. На другому місці опинився євро (26,3%), за яким йшло золото (0,1%), польський злотий (0,09%) та британський фунт стерлінгів (0,05%). Банківські метали відносяться до валютних цінностей.

Зростання завезення іноземної готівки пояснюється посиленням девальваційних настроїв серед українців, і, відповідно, зростанням попиту на долар і євро з боку населення.

“Це не секрет, настільки, що зростання девальваційних настроїв з боку громадян у своїх офіційних звітах підтверджує Нацбанк. У них уже визнається факт конвертації в інвалюту гривневих депозитів після закінчення їх термінів. Якщо раніше люди ще погоджувалися залишити хоча б частину долара/євро на рахунку, то тепер все частіше хочуть отримати готівкову інвалюту і віднести її з банку. ситуацію заступник голови правління одного із системних банків.

Після відмови від фіксованого офіційного курсу на 36,6 грн/$у жовтні 2023 року НБУ підняв долар до 41,17 грн/$на сьогодні, 30 вересня. Майже протягом року нацбанківський курс гривні девальвував на 12,5%. При цьому середня номінальна доходність 12-місячних депозитів у банках на поточний момент становить лише 13,18% річних, а реальна (за вирахуванням 19,5% податків – 18% ПДФО та 1,5% військового збору) – лише 10,6%. Чи не покриває навіть поточну девальвацію. І не факт, що покриє майбутнє. Адже українська влада заявила, що держбюджет-2025 розрахований за середньорічним курсом 45 грн/$- це означає заплановане зниження гривні ще на 9,3%. При цьому в Україні планується підвищений військовий збір з 1,5% до 5%, Верховна Рада прийняла у першому читанні відповідні зміни до законопроекту №11416-д. А це означає скорочення реальних ставок (за вирахуванням податків) за гривневими депозитами з нинішніх 10,6% до 10,1%.

Банкіри прогнозують збільшення постачання в Україну готівкової інвалюти протягом найближчих місяців. Відзначаючи, що люди дуже швидко розкуповують поточні постачання кешу і вимивають долар/євро на внутрішньому ринку. Що підтверджується офіційною звітністю Нацбанку, в якій наводяться такі обсяги продажу готівкової інвалюти фізособам:

• 8 місяців 2024 року – $16,2 млрд (при завезенні $9,9 млрд);

• 8 місяців 2023 року – $11,9 млрд ($5,5 млрд);

• 8 місяців 2022 року – $6,6 млрд ($3,3 млрд);

• 8 місяців 2021 року – $12,3 млрд грн ($2,1 млрд).

Тобто 2024 року населення наростило готівкові покупки на 36% порівняно з 2023-м.

Романчук Микола

Recent Posts

Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують

У 2024 році в Україні триває мобілізація, і багатьох цікавить, як хвороби серця та кровообігу…

9 хв. ago

Тотальні побори та хабарі: скандальні подробиці ситуації у ЗСУ

Тимчасова слідча комісія з питань порушення законодавства в Міноборони та ЗСУ рік вивчала ситуацію у…

18 хв. ago

Фантастичні пляжі та справжнє літо: туристам підказали, де відпочити наприкінці листопада

Ви думаєте, що листопад — це час для гарячого чаю та затишних пледів? А ось…

19 хв. ago

Всі АЕС в Україні пошкоджено, деякі значно: загрозливий прогноз МАГАТЕ

Ситуація з обстрілами та пошкодженнями АЕС в Україні викликає занепокоєння. Так, під час ворожих обстрілів…

26 хв. ago

Росіяни лякають Європу: поширюють карту часу підльоту ракет до країн ЄС

Після удару балістичною ракетою по Україні, росіяни почали поширювати карту на якій позначили європейські міста…

34 хв. ago

Непристойні витрати короля Чарльза III: компромат відкопали противники монархії

Серед частини британського суспільства розростається невдоволення після того, як з'ясувалося, у що обійшлася коронація короля Чарльза…

43 хв. ago